W tym wpisie przedstawię wam przepis na lukier oraz czym można naturalnie zabarwić lukier lub kremy do ciast.
Lukier do pierniczków robię z soku z cytryny i cukru pudru. Na całą dużą partię ciastek lub polewę do ciasta wystarczy sok z 1-2 cytryn (zależy od soczystości i wielkości cytryny). Cukru pudru dodajemy tyle aby konsystencja lukru nam odpowiadała – jeśli zrobimy gęstszy to będzie go trudniej nakładać – rozsmarowywać tak aby stworzył gładką powierzchnię, ale za to nie będzie już spływał z ciasta / ciasteczek. Z lukrem o luźniejszej konsystencji będzie zaś na odwrót.
Do miski wsyp cukier puder. Następnie dodawaj po trochu (bo łatwo przesadzić) soku z cytryny i mieszaj. Na sam koniec możesz przełożyć lukier do mniejszych miseczek i zabarwić na różne kolory. Jakie są naturalne barwniki do lukru (lub kremów) – o tym poniżej.
Powstały lukier jest biały. Czym można naturalnie zabarwić lukier na inne kolory:
- różowy – zetrzyj odrobinkę surowego buraka na tarce i wymieszaj z lukrem (jeśli zależy Ci aby kolor był jednolity, bez ciemniejszych farfocli buraka-to dodaj sam sok)
- żółty – dodaj odrobinę kurkumy
- brązowy – dodaj odrobinę kakao
- zielony – jasnozielony: dodaj odrobinę np. sproszkowanej zielonej herbaty matcha, czy młodego jęczmienia (brokułowo-zielony) lub ciemnozielony – dodaj szczyptę spiruliny.
- fioletowy – dodaj odrobinę naparu (koncentratu – wygotuj nadmiar wody aż zostanie łyżka barwnika) z kilku suszonych kwiatów klitorii ternateńskiej. W ph zasadowym napar jest niebieski, a w ph kwaśnym fioletowy. Zatem dodając napar do lukru z cytryny uzyskamy fioletowy kolor. Ja zrobiłam niebieski lukier na koncentracie z klitorii (bez cytryny), trochę odłożyłam do drugiej miseczki i tam zakropiłam trochę soku z cytryny uzyskując drugi kolor – fioletowy.
- niebieski – trzeba zrobić bazę do lukru osobno – nie może być z kwaśną cytryną. Do niewielkiej ilości naparu z klitorii ternateńskiej (np. 1-2 łyżki koncentratu – odparowanego) dodaj cukru pudru
- kolory pośrednie można uzyskać łącząc ze sobą powyższe lukry – np. żółty z odrobiną różowego da pomarańczowy.
- czarny – można uzyskać dodając odrobinę atramentu z kałamarnicy – tego nie próbowałam, ale tak właśnie barwiony na czarno jest np. makaron.
Barwniki z klitorii oraz zielone nadają się też świetnie do barwienia kosmetyków! Przykłady:
- Naturalnie niebieski / fioletowy płyn do higieny intymnej z klitorią
- Naturalne mydło – barwione spiruliną i młodym jęczmieniem
- Zielony szampon ze spiruliną
- Zielony naturalny dezodorant o zapachu mohito z herbatą matcha
- Zielony cukrowy peeling do ciała z zieloną herbatą matcha
- Zielony przeciwstarzeniowy krem do twarzy z sypaną zieloną herbatą i matchą
- Zielony szałwiowy mus do ciała z matchą
- Zielony cytrynowo-jałowcowy mus do ciała z matchą