Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Zielony szampon ze spiruliną

Jak zrobić zielony szampon do włosów ze spiruliną? Szampon ma w składzie niejonowy detergent – glukozyd kokosowy, a także dodatek łagodzącego d-pantenolu, kwasu mlekowego i trzech olejów. Szampon zaklasyfikowałam do grupy mocno oczyszczających (oczywiście w kategorii szamponów naturalnych). Jest to szampon proteinowy, do stosowania co jakiś czas-np. co 1-2 tygodnie, gdy włosy wymagają mocniejszego oczyszczenia i odbudowy w postaci zastrzyku protein.

Po umyciu włosów szamponami na bazie niejonowych detergentów (glukozyd kokosowy/decylowy) polecam używać odżywkę do włosów. Po umyciu włosów szamponem włosy się plączą. Jeśli chcesz zrobić szampon który jest łagodniejszy i nie plącze włosów (nie wymaga użycia odżywki aby je rozczesać) wyszukaj przepis z detergentem SCI (Sodium Cocoyl Isethionate).

Uwaga! Detergenty niejonowe: glukozyd kokosowy czy decylowy mają zasadowe pH. Aby szampon nadawał się do użycia należy zmienić jego pH na odpowiednie do skóry głowy czyli lekko kwaśne. pH możemy obniżyć za pomocą np. soku z cytryny, aloesu, kwaśnych hydrolatów, kwasku cytrynowego (nie polecam bo niektórych uczula) lub kwasu mlekowego. Ja preferuję kwas mlekowy-już kilka jego kropel bardzo obniża pH-nie trzeba go dużo dodawać, należy jednak starannie odmierzyć wagą jubilerską lub licząc krople. W przepisach podaję dokładną ilość kwasu mlekowego stosowną do każdego przepisu. Jeśli zmienisz ilość składników mających wpływ na pH (np. hydrolaty) musisz sam dobrać odpowiednią ilość kwasu mlekowego – mierząc papierkami lakmusowymi pH szamponu.

Jeśli nie wiesz jakie składniki służą Twoim włosom, jakie oleje są dla nich najlepsze, co to są proteiny i równowaga PEH, przeczytaj najpierw ten wpis

szampon na delikatnym glukozydzie kokosowym

Receptura na proteinowy zielony szampon ze spiruliną, 231g:

  • glukozyd kokosowy – 34,6% – 80g
  • hydrolaty: z rozmarynu, ze skórki cytryny, z bławatka – 50,5% – 116,6g
  • ekstrakt ze skrzypu (gliceryt – płynny) – 2,6% – 6g
  • D-Pantenol – 2,6% – 6g
  • kwas mlekowy – 0,6% – 1,4g, około 40 kropli
  • olej rzepakowy – 1,7% – 4g
  • olej konopny – 1,7% – 4g
  • olej słonecznikowy – 0,9% – 2g
  • guma ksantanowa – 0,7% – 1,6g
  • spirulina – 3,5% – 8g
  • konserwant: Prev Action WW [Benzyl alcohol, Dehydro Acetic acid, Sorbic acid, Benzonic acid] – 0,6% – 1,4g
  • opcjonalnie olejki eteryczne – niestety zapach spiruliny jest specyficzny, niezbyt przyjemny, jest tak intensywny że nawet 100kropli olejku ylang ylang (który jest mocnym zapachem) nie niweluje woni spiruliny.

Ph szamponu wynosi ok. 4-4,5.

W przepisie użyte zostały lekkie oleje, można je zmienić – dobrać do rodzaju włosów.

 

jak zrobić zielony szampon proteinowy

Wykonanie szamponu:

Do zlewki (szklanki) dodaj hydrolaty, D-pantenol i ekstrakt ze skrzypu. Następnie delikatnie i powoli (aby nie spienić) dodaj glukozyd kokosowy. Delikatnie wymieszaj. Płyn wymaga zakwaszenia. Należy dodać tyle kropli kwasu mlekowego aby pH spadło do pożądanej wartości np. 5. Niezbędne w tym celu są paski mierzące pH. W tym przepisie odpowiednią ilością kwasu mlekowego powinno być do ok. 40 kropel.

 

jak zrobić szampon ze spiruliną

Następnie dodaj oleje, spirulinę, konserwant oraz gumę ksantanową. Poczekaj aż guma ksantanowa napęcznieje, po czym delikatnie mieszaj. Gdy płyn lekko się zagęści możesz użyć do mieszania mieszadełka/spieniacza do mleka-(bez sprężynki na mieszadle!) ale pulsacyjnie, delikatnie i tylko przy dnie naczynia aby płyn się nie spienił.

jak zrobić szampon do włosów na glukozydzie kokosowym

Gotowy szampon przelej za pomocą lejka do docelowego opakowania. Pamiętaj że po kilku godzinach/przez noc płyn może jeszcze trochę zgęstnieć – gdy guma ksantanowa rozpuści się całkowicie. 

zielony szampon ze spiruliną na niejonowym detergencie przepis

Szampon ze spiruliną ma piękny ciemno zielony kolor, zawiera porcję protein oraz humektant w postaci D-Pantenolu.

Proteiny w szamponie pełnią rolę odbudowującą, uzupełniają ubytki, ale nie powinno ich się zbyt często stosować-wystarczy raz na tydzień/dwa tygodnie-zależnie od tego jak włosy na nie reagują. Należy je łączyć z humektantami. 

Szampon niestety ma kiepski zapach-to jego minus.

Olej słonecznikowy – dobrze się wchłania, nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Zawiera witaminę D, E i prowitaminę A. Działa przeciwzapalnie, normalizująco oraz zmniejsza działanie wolnych rodników. Nadaje się do każdego typu skóry. “Lekki” olej – dobry do kremów do twarzy na dzień.

Olej konopny – zawiera naturalne antyoksydanty, nie wywołuje alergii, dobrze się rozprowadza i wchłania. Polecany dla dzieci. Zielony kolor. Jest “lekkim” olejem. Nie można go podgrzewać!

Ekstrakt ze skrzypu polnego – stosowany na skórę wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu, normalizuje wydzielanie łoju, zwęża pory, łagodzi trądzik. Stosowany do włosów: łagodzi łupież, wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, nadaje połysk, opóźnia siwienie włosów.

75% D-Pantenol – w roztworze wodnym. Jest prowitaminą B5, ma działanie łagodzące i nawilżające skórę. Osłabia zaczerwienienia i łuszczenie się skóry. Rozpuszczalny w wodzie. 1-5%.

Hydrolat bławatkowy – ma działanie przeciwzapalne, łagodzące, chłodzące. Do skóry wrażliwej, podrażnionej, suchej.

Hydrolat rozmarynowy – oczyszcza, tonizuje, wygładza i regeneruje skórę, ma działanie przeciwłupieżowe, ogranicza wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost.

zielony spirulinowy szampon z glukozydem

Tak samo jak szampon wykonuje się np. płyn do mycia twarzy: Płyn do mycia twarzy z pokrzywą ; czy Aloesowy żel do mycia twarzy. Jeśli marzy Ci się jeszcze prostsze wykonanie – bez martwienia się o konserwowanie i zakwaszanie kosmetyku – możesz wykonać szampon z gotowej bazy: Przepisy na szampony z gotowej bazy

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply