Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak zrobić ajerkoniak? – 2 sprawdzone przepisy na domowy likier jajeczny: wersja słodka oraz bardziej wytrawna

Jak zrobić żółciutki, domowy likier jajeczny? W tym wpisie znajdziesz dwa sprawdzone przepisy na  ajerkoniak – w wersji bardziej i mniej słodkiej. Likier jest nie za gęsty, w sam raz do picia. Idealny na Święta Wielkanocne i nie tylko… Najlepiej smakuje gdy poleży w lodówce ze 2 tygodnie – im dłużej poleży tym mniej czuć alkohol;)

Na zdjęciu poniżej w butelce po lewej likier z mniejszą ilością żółtek i cukru – który jest mniej słodki, bardziej czuć alkohol, musi dłużej poleżeć by złagodniał (jeśli ktoś nie lubi czuć smaku wódki), można by powiedzieć że to wersja bardziej dla panów;) Po prawej za to, jest nieco gęstszy, nieco bardziej żółty i słodszy ajerkoniak (który też szybciej się „przegryza”), w którym alkohol jest mniej wyczuwalny. Tą wersję często wolą panie;)

Jeśli zaś lubicie likiery nie za mocne i nie za słodkie zarazem, to przepis z mniejszą ilością cukru będzie też w sam raz, po prostu likier będzie musiał postać dłużej w lodówce, aby złagodniał na tyle że nie czuć już posmaku wódki – może to być nawet miesiąc.

słodki domowy likier jajeczny jak się robi
Po lewej likier z mniejszą ilością żółtek i cukru - mniej słodki, bardziej czuć alkohol, musi dłużej poleżeć by złagodniał (jeśli ktoś nie lubi czuć smaku wódki) a po prawej nieco gęstszy, bardziej żółty i słodszy ajerkoniak (szybciej się "przegryza").

Przepis na mniej słodki ajerkoniak (1 butelka, ok. 800ml):

  • 6 żółtek jaj
  • 1 szklanka (250g) cukru pudru
  • 1,5 szklanki mleka zagęszczonego, 7,5% tłuszczu (300ml)
  • 1 szklanka wódki (250ml)
  • cukier waniliowy – 1 opakowanie prawdziwego cukru waniliowego

Ten likier jajeczny jest mniej słodki, bardziej czuć alkohol (musi dłużej postać w lodówce aby złagodniał-wódka nie była wyczuwalna), ma nieco bledszy kolor i nieco rzadszą konsystencję. 

Przepis na słodszy, łagodniejszy ajerkoniak (prawie 2 butelki, ok.1200ml):

  • 10 żółtek jaj
  • 2 szklanki (500g) cukru pudru
  • 1 szklanka mleka zagęszczonego, 7,5% tłuszczu (250ml)
  • 1 szklanka wódki (250ml)
  • cukier waniliowy – 1 opakowanie prawdziwego cukru waniliowego
Ten ajerkoniak jest słodszy, nieco gęstszy i bardziej żółty. Już od samego początku jest łagodniejszy, mniej czuć alkohol i szybciej się „przegryza”.
słodki prawdziwy likier jajeczny do picia na Święta Wielkanocne

Przygotowanie ajerkoniaku zacznij od sparzenia jajek wrzątkiem i ich umycia. Następnie oddziel białka od żółtek. Z białek możesz zrobić bezy. Żółtka zaś wbijaj do miski. Dodaj do nich cukier puder i zmiksuj na gładki kogel-mogel.

Żółtka z cukrem (zwłaszcza jeśli chcesz użyć zwykłego, krystalicznego cukru) najlepiej mieszać w kąpieli wodnej lub na parze – czyli np. w szklanej miseczce położonej w/na garnku z gorącą wodą. Miseczka może być o mniejszej niż garnek średnicy i być nieco zanurzona w gorącej wodzie, albo też większa od garnka i położona na nim – parująca woda z garnka ogrzeje dno miseczki (ten sposób polecam).

przepis na domowej roboty likier z jajek ajerkoniak
Tuż po zrobieniu likier jest spieniowy - wydaje się bielszy i zajmuje więcej miejsca. Po kilku dniach jest już żółciutki i nie spieniony.

Dodaj cukier waniliowy i nadal mieszając wlej powoli mleko zagęszczone. Następnie ciągle miksując dodawaj bardzo powoli i małymi porcjami szklankę alkoholu (wódka lub spirytus). Tuż po przygotowaniu likier jajeczny może mieć dość blady, kremowy kolor, ponieważ jest spieniony. Gdy pianka opadnie objętość nieco się zmniejszy a kolor likieru będzie już żółty.

domowy ajerkoniak do picia dwa sprawdzone przepisy
Likier ma idealną konsystencję do picia, nie jest za gęsty, można go pić z kieliszka. Jeśli zaś chcesz dodawać ajerkoniak np. do lodów, można dodać więcej cukru aby był gęstszy.

Likier jajeczny z powyższych przepisów ma konsystencję idealną do picia w kieliszku, nie jest za gęsty. Pamiętaj że ajerkoniak przechowuje się w lodówce!

Likier jajeczny najlepiej smakuje po kilku dniach, a nawet tygodniach, gdy się dobrze „przegryzie”. Likieru wcale nie trzeba robić na mocniejszym spirytusie, robiony na wódce bardzo dobrze się przechowuje – w lodówce mam butelkę likieru w wersji mniej słodkiej który był robiony 4 miesiące temu (tuż przed Świętami Bożego Narodzenia) i nic się z nim nie dzieje, przegryzł się i smakuje wybornie;) Zachowałam jego odrobinę na Wielkanoc, aby mieć też bardzo łagodny w smaku likier, dla tych co nie lubią smaku i zapachu wysokoprocentowego alkoholu;)

jak zrobić żółty słodki ajerkoniak

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply