Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Prosta szałwiowa odżywka wygładzająca – bez emulgatorów

Jak zrobić prostą szałwiową odżywkę do włosów bez emulgatorów?

Szałwiowa odżywka jest bardzo prosta do zrobienia, nie wymaga użycia emulgatorów, ponieważ nie ma w składzie tłuszczy które chcielibyśmy łączyć z wodą.

Odżywka jest przeznaczona do stosowania po umyciu włosów szamponem, do spłukiwania wodą. Szałwiowa odżywka nawilża, wygładza, zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się włosów. Jeśli włosy są zdrowe i w dobrym stanie, można stosować ją nawet codziennie, jeśli nie, polecam ją co jakiś czas, co kilka dni, tydzień. Jest to spowodowane np. obecnością octu-który nie jest wskazany dla włosów przesuszonych i zniszczonych, ponieważ zamiast je wygładzić tylko pogorszy ich stan. Odżywka jest kombinacją trzech substancji które z powodzeniem można stosować na włosy osobno, są to płukanka octowa (NIE czysty ocet!), drożdże i żel lniany. Poniżej są odnośniki do każdej z odżywek monoskładnikowych:

odżywka na occie drożdżach i żelu lnianym

Zielona szałwiowa odżywka wygładzająca, 70g:

  • ocet jabłkowy (ja użyłam maceratu octowego jarzębinowego) – 2,3% – 1,6g
  • żel lniany – 47,1% – 33g
  • drożdże świeże – 49,3% – 34,5g
  • guma ksantanowa – 0,7% – 0,5g
  • konserwant  DHA BA [Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol] (0,6%) – 0,4g (ok.10 kropli)
  • kilka kropli olejku eterycznego szałwiowego (mniej niż 7 kropli)
  • opcjonalnie: szczypta zielonej herbaty w proszku – Matcha – dla zabarwienia odżywki na zielono-wtedy najpierw rozpuść proszek w odrobince hydrolatu lub wody

Przygotowanie odżywki zacznij od wykonania żelu lnianego według tego przepisu. Łyżkę siemienia lnianego gotujemy w wodzie aż powstanie żel.

odżywka na occie glutku lnianym i drożdżach

Gdy żel lniany ostygnie odmierzamy wszystkie składniki odżywki i mieszamy je np. mieszadełkiem/spieniaczem do mleka (ze zdjętą sprężynką). Jeśli chcesz zabarwić odżywkę na zielono herbatą Matcha (pisałam o niej tutaj) to rozpuść ją wpierw w odrobinie hydrolatu lub wody. Jeśli odżywkę zużyjesz w ciągu 2 dni nie musisz jej konserwować. W pojemniku do którego przelejesz odżywkę powinno zostać trochę wolnej przestrzeni oraz rozszczelniamy wieczko/nakrętkę – gdy drożdże będą pracować, gazy muszą mieć gdzie ulecieć, inaczej odżywka może albo rozsadzić pojemnik albo wypłynąć gdy tylko otworzymy nakrętkę. 

jak zrobić prostą szałwiową odżywkę

Zamiast kupnego octu jabłkowego możesz wykonać własny domowy ocet (tutaj przepis) i/lub wykonać macerat octowy o dowolnym składzie i zapachu np. pomarańczowo-korzenny, ziołowy czy jarzębinowy. Więcej o maceratach octowych możesz przeczytać tutaj.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply