Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Choinkowy płyn do szyb i luster – poczuj zapach choinki nawet po Świętach

Jak można wykorzystać uschnięte gałązki z choinki?

Świetnym sposobem na wykorzystanie uschniętej choinki np. jodły, jest zrobienie z jej uschniętych gałązek maceratu octowego, który później wykorzystamy np. do zrobienia płynu uniwersalnego czy sprayu do czyszczenia szyb i luster.

Pomysł na inne wykorzystanie suchych gałązek jodły: 

  • Podczas sprzątania wsypać igły do odkurzacza – niweluje zapach kurzu który może wydobywać się z wywiewnika odkurzacza. Igły roznoszą ładny zapach podczas sprzątania
  • zasyp igły solą kamienną/Epsom- uzyskaj pachnącą choinkową sól do kąpieli

 

Naturalny, choinkowy płyn do szyb i luster  – łatwy do zrobienia z dostępnych w każdym sklepie składników. Działa bardzo dobrze, ma prosty skład, ma naturalny mocny zapach igliwia, ma moc czyszczącą taką jak potrzebujesz, nie musisz go zmywać, jest bezpieczny dla dzieci -mogą dotykać od razu po czyszczeniu powierzchnię – idealny czyszczący kosmetyk dla Twojego domu;)

ocet jodłowy choinkowy

Receptura na choinkowy (jodłowy) płyn czyszczący do szyb i luster, 500g:

  • alkohol izopropylowy czysty (cz.d.a.), (9%) – 45g
  • macerat choinkowy na occie jabłkowym (40%) – 200g
  • woda destylowana (51%) – 255g
  • opcjonalnie: olejki eteryczne: cedrowy i pichtowy, kilkanaście kropli.

Porcja 500g mieści się w standardowym pojemniku po spryskiwaczu/płynie do szyb. Alkohol izopropylowy można zastąpić spirytusem, a ocet jabłkowy spirytusowym (w ilości o połowę mniejszej).

Płyn czyszczący składa się z alkoholu, octu, wody destylowanej i olejków eterycznych. Nie są potrzebne żadne konserwanty ani silne substancje powierzchniowo czynne, amfoteryczne, niejonowe itp. z których składa się większość takich kupnych specyfików. 

Płynem do szyb i luster czyszczę przede wszystkim szklane powierzchnie typu lustra, szyby, blat kuchenny, jest też świetny do czyszczenia baterii-kranów itp.-dzięki niemu nie powstają zacieki. Płyn powstał na bazie choinkowego maceratu który trzeba przygotować 2-3 tygodnie wcześniej. Gotowy choinkowy płyn do czyszczenia przed każdym użyciem najlepiej wstrząsnąć aby składniki się wymieszały (jeśli dodane są olejki eteryczne). Myślałam że będę o tym zapominać-ale bardzo szybko weszło mi to w nawyk;)

Do czyszczenia innych powierzchni zastosować można płyn uniwersalny z mniejszą zawartością alkoholu – jeśli ktoś ma wrażliwy nos. Mi nie chce się już robić dwóch płynów – osobno uniwersalnego i płynu do szyb, po prostu używam płynu do szyb i luster do wszystkiego;)

jak zrobić macerat octowy choinkowy

Przygotowanie płynu:

Najpierw należy zrobić macerat choinkowy. Wkładamy suche gałązki jodły/świerku do słoika. Zalewamy octem jabłkowym i odstawiamy do maceracji na ok. 2-3 tygodnie. Po tym czasie gotowy choinkowy macerat octowy zlewamy do szklanej butelki, w której go przechowujemy. Więcej informacji na temat maceratów octowych, ich rodzajów i przygotowania znajdziesz w tym wpisie. Oczywiście można użyć czystego octu jabłkowego zamiast maceratu, choć wykonanie takiego maceratu jest tak proste (zalać wsad octem) że warto! Sam macerat, w moim przypadku jodłowy- pachnie wystarczająco mocno, nie ma potrzeby dodawania olejków eterycznych. 

Macerat octowy jodłowy – Choinkowy:

– 685g octu jabłkowego (zimnego)

– pół-3/4 słoika pociętych na mniejsze części gałązek jodły pochodzących z już podeschniętej choinki

Macerat był zlany po 6 tyg.  (ale wystarczy już połowa tego czasu). Opcjonalnie -po 3 tyg. można wymienić wsad na nowe gałązki i dalej macerować. Uzyskujemy mocny, intensywny zapach choinki-jodły. Zapach długo się utrzymuje.

choinkowy ocet

Aby wykonać 500g choinkowego płynu do szyb i luster odważamy i łączymy wszystkie składniki: 45g alkoholu izopropylowego, 200g octowego maceratu choinkowego i 255g wody destylowanej. Potrząsamy butelką i gotowe. Jeśli dodamy olejki eteryczne, to ważne jest aby przed każdym użyciem wstrząsnąć butelką (aby rozproszyć olejki eteryczne w płynie).

naturalnie pachnący jodłą choinkowy płyn do szyb i luster

Alkohol izopropylowy  czysty (cz.d.a.) – usuwa zabrudzenia, odtłuszcza, odkaża powierzchnie. Czysty alkohol izopropylowy stosowany jest do czyszczenia elektroniki – błyskawicznie odparowuje z czyszczonej powierzchni. Świetnie radzi sobie z pozostałym na różnych powierzchniach klejem po nalepkach. Można go zastąpić spirytusem.

Ocet jabłkowy 5-6% – czyści, usuwa zacieki, kamień, pleśń, tłuszcz, antybakteryjny, może być to ocet kupny lub domowej roboty ocet jabłkowy. Można też użyć octu spirytusowego 10%ego – ja zmieniam wtedy proporcje octu (mniej) w płynie-bo spirytusowy jest nieco mocniejszy.

Woda destylowana/demineralizowana – w przypadku płynu do czyszczenia luster i innych gładkich, odbijających światło powierzchni ważne jest aby była to woda destylowana/demineralizowana lub chociaż przegotowana odstana/czysta deszczówka (woda miękka) – aby płyn nie zostawiał na czyszczonej powierzchni smug i zacieków. Wodę destylowaną kupisz np. na stacji benzynowej.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply