Cytrusowy uniwersalny płyn (spray) czyszczący – prosty w przygotowaniu i z łatwo dostępnych składników. Działa bardzo dobrze, ma prosty skład, pachnie tak jak chcesz, ma moc czyszczącą taką jak potrzebujesz, nie musisz go zmywać, jest bezpieczny dla dzieci -mogą dotykać od razu po czyszczeniu powierzchnię – idealny czyszczący kosmetyk dla Twojego domu;)
Płyn czyszczący składa się z alkoholu, octu, wody destylowanej i olejków eterycznych. Nie są potrzebne żadne konserwanty ani silne substancje powierzchniowo czynne, amfoteryczne, niejonowe itp. z których składa się większość takich kupnych specyfików. Jeśli boisz się zrobić taki płyn sam możesz najpierw wypróbować kupny – Klareko robi bardzo podobne (ale nie identyczne, mój uniwersalny ma większą “moc”, za to mój płyn do szyb i luster mniej się maże – szybciej odparowuje i nie zostawia smug).
Płynem uniwersalnym czyszczę przede wszystkim meble i blaty, kuchenkę, łazienkę (płytki, armatura), czasem skórzaną kanapę czy dywan. Płyn na bazie maceratu ze skórek cytryn pachnie bardzo ładnie już sam w sobie. Aby urozmaicić i wzmocnić jego cytrusowy zapach dodałam jeszcze olejków eterycznych: cytrynowego, grejpfrutowego, may chang oraz bergamotki. Przed użyciem trzeba go wstrząsnąć aby składniki się wymieszały. Myślałam że będę o tym zapominać-ale bardzo szybko weszło mi to w nawyk;)
Do czyszczenia szyb i luster stosuję ten płyn – z większą ilością alkoholu, szybciej odparowuje i nie zostawia smug.
Receptura na cytrusowy uniwersalny spray czyszczący, 500g:
- alkohol izopropylowy czysty (cz.d.a.), (7%) – 35g
- macerat cytrynowy na occie jabłkowym (25%) – 125g
- woda destylowana (68%) – 340g
- olejki eteryczne: cytrynowy – 40 kropli, may chang – 50 kropli, bergamotka – 25 kropli, grejpfrut – 40 kropli.
Porcja 500g mieści się w standardowym pojemniku po spryskiwaczu/płynie do szyb. Ilość olejków eterycznych może być mniejsza – ja lubię intensywny zapach, aby był delikatny dodaj ich mniej. Alkohol izopropylowy można zastąpić spirytusem.
Przygotowanie płynu:
Najpierw należy zrobić macerat cytrynowy. Zalewamy octem jabłkowym skórki cytryny i odstawiamy do maceracji na ok. 2-3 tygodnie. Po tym czasie gotowy cytrynowy macerat octowy zlewamy do szklanej butelki, w której go przechowujemy. Więcej informacji na temat maceratów octowych, ich rodzajów i przygotowania znajdziesz w tym wpisie. Oczywiście można użyć czystego octu jabłkowego zamiast maceratu, choć wykonanie takiego maceratu jest tak proste (zalać wsad octem) że warto! Macerat na cytrynie pięknie pachnie, a pomarańczowo-korzenny to po prostu bajka;)
Odważamy i łączymy wszystkie składniki, potrząsamy butelką i gotowe. Ważne jest aby przed każdym użyciem wstrząsnąć butelką (aby rozproszyć olejki eteryczne w płynie).
Alkohol izopropylowy czysty (cz.d.a.) – usuwa zabrudzenia, odtłuszcza, odkaża powierzchnie. Czysty alkohol izopropylowy stosowany jest do czyszczenia elektroniki – błyskawicznie odparowuje z czyszczonej powierzchni. Świetnie radzi sobie z pozostałym na różnych powierzchniach klejem po nalepkach. Można go zastąpić spirytusem.
Ocet jabłkowy 5-6% – czyści, usuwa zacieki, kamień, pleśń, tłuszcz, antybakteryjny, może być to ocet kupny lub domowej roboty ocet jabłkowy. Można też użyć octu spirytusowego 10%ego – ja zmieniam wtedy proporcje octu (mniej) w płynie-bo spirytusowy jest nieco mocniejszy.
Woda destylowana/demineralizowana – w przypadku płynu do czyszczenia luster i innych gładkich, odbijających światło powierzchni ważne jest aby była to woda destylowana/demineralizowana lub chociaż przegotowana odstana/czysta deszczówka (woda miękka) – aby płyn nie zostawiał na czyszczonej powierzchni smug i zacieków. Wodę destylowaną kupisz np. na stacji benzynowej.
Tutaj znajduje się wersja płynu przeznaczona do czyszczenia szyb i luster.