Jak zrobić szampon w kostce z różanym hydrolatem, ekstraktem z zielonej herbaty i fioletową glinką?
Przedstawiam wam kolejną wersję szamponu na bazie delikatnego detergentu SCI (Sodium Cocoyl Isethionate), który pozwala na wykonanie szamponu w formie stałej. Szampon w kostce na bazie SCI wykonałam w wielu wersjach. To jest według mnie najlepsza wersja – nie za twarda, nie za miękka, łatwo i dobrze się pieni. Od twardości i zawartości wody i proszków w szamponie zależy szybkość jego schnięcia zarówno po jego wykonaniu oraz po każdym jego użyciu-myciu głowy. Twardszy, który ma więcej proszków, mniej wody – szybko jest gotowy do użycia i szybciej schnie potem na mydelniczce. Ta wersja jest według mnie w sam raz. Bardziej miękka od zielonego szamponu z henną, ale nadal na tyle twarda aby zbytnio nie rozmakać i schnąć szybko.
Szampon bardzo łatwo i dobrze się pieni. Wystarczy potrzeć kostkę wilgotnymi dłońmi, zebrać na nich pianę i następnie przenieść na włosy, lub też pocierać włosy (oczywiście tylko ruchem ku końcówkom) bezpośrednio kostką.
Receptura na różowy szampon w kostce z fioletową glinką – 50g – 1 kostka:
- Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) – 40% – 20g
- oleje: makowy 6% – 3g ; arganowy 4% – 2g i ryżowy – 6% – 3g (razem 16% – 8g)
- glinka fioletowa – 15% – 7,5g
- ekstrakt z zielonej herbaty (gliceryt) – 3% – 1,5g
- D-pantenol – 2% – 1g
- hydrolat z róży damasceńskiej – 24% – 12g
- opcjonalnie: olejki eteryczne. Ja użyłam absolutu różanego – kilka kropli.
Wykonanie szamponu:
Wsyp do zlewki/miski detergent-SCI. Następnie delikatnie (aby nie spienić detergentu) dolej hydrolat, d-pantenol, ekstrakt z zielonej herbaty oraz oleje. Zlewkę z płynami i SCI zważ na wadze i zapisz wynik (waga zlewki plus składników), następnie wstaw do gorącej kąpieli wodnej (garnka z gorącą wodą) i w razie potrzeby wolno podgrzewaj, aby rozpuścić SCI na pastę (ale powoli ogrzewamy aby nie przypalić). Na początku może się wydawać że SCI trudno się rozpuszcza ale wcale tak nie jest-po prostu zajmuje mu to trochę czasu. Najpierw masa robi się gęsta i bardzo klei do bagietki/łyżki, w miarę dalszego ogrzewania masa się rozluźnia i jest rzadsza.
Podczas gdy SCI się rozpuszcza przygotuj pozostałe składniki. Gdy zdejmiesz zlewkę z grzania masa będzie szybko gęstniała i twardniała. Odważ fioletową (to „fioletowa” glinka nie „różowa”) glinkę w kubku/zlewce.
Gdy SCI się rozpuści – osusz spód zlewki i ponownie zważ zlewkę ze składnikami. Sprawdź o ile waga się zmniejszyła (ile wody odparowało) i dodaj tyle wody/hydrolatu ile odparowało (u mnie było to tym razem 3g).
Do rozpuszczonego SCI-możesz w tym momencie dodać jeszcze składniki wrażliwe na temperaturę – oleje których nie można podgrzewać. O rodzajach włosów i typach olejów możesz poczytać tutaj. Ja wybrałam oleje, które sprawdzą się do wszystkich rodzajów włosów.
Następnie dodaj odważoną wcześniej glinkę i ewentualnie olejki eteryczne (ja użyłam absolutu różanego, który podbija zapach hydrolatu). Szybko wymieszaj i przełóż do silikonowej foremki np. na muffinki. Masę możesz ugnieść w foremce łyżką lub po prostu palcem. Gdy kostka ostygnie nadal będzie miękka. Ta wersja szamponu potrzebuje ok. 2 dni aby trochę stwardniała i była gotowa do użycia. Przez kolejne dni szampon jeszcze trochę stwardnieje, ale używać go możesz już po 2 dniach.
Kostka szamponowa bardzo dobrze i łatwo się pieni. Jak jej używam? Zwilżam dłonie. Biorę kostkę w prawą rękę i pocieram nią kilka razy otwartą lewą dłoń-spieniam na niej szampon. Następnie obiema dłońmi nakładam szampon na głowę. Masuję włosy lewą ręką z pianą oraz prawą ręką z kostką-która też jest pokryta pianą. Przenoszę całą pianę na włosy. W razie potrzeby jeszcze trochę spieniam kostkę (mam długie włosy) i gotowe. Włosy umyte. Nie potrzebuję żadnych pojemników, kostka szamponowa zajmuje mało miejsca. Sam detergent-SCI jest moim ulubionym. Delikatny, o neutralnym/lekko kwaśnym pH, zatem nie wymaga zakwaszania szamponu (jak przy innych delikatnych, płynnych detergentach np. glukozydach). Jest tak delikatny dla włosów że nie wymaga użycia odżywki aby rozczesać włosy. Włosy po nim się nie plączą i łatwo rozczesują.
Olej arganowy – ujędrnia, wygładza, odkaża, przeciwdziała starzeniu się skóry, działa przeciwzapalnie, ochrania przed działaniem promieni UV, ma działanie antyoksydacyjne. Zawiera dużo witaminy E.
Olej ryżowy – ma działanie pobudzające skórę, łagodzące, przeciwzapalne, przyspiesza powstawanie nowych komórek, przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Zawiera witaminę E. Łatwo się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Dobry do skóry dojrzałej, suchej, wrażliwej.
Olej makowy – wygładza, ujędrnia, przeciwdziała procesom starzenia się skóry, regeneruje, pomaga w gojeniu, łagodzi stany zapalne, chroni przed utratą wody, zapobiega zaskórnikom. Jest delikatny – dobry dla skóry wrażliwej, dzieci. Zawiera witaminę E. Pomaga zwalczać cellulit.
Hydrolat różany – działa przeciwzapalnie, wspomaga ukrwienie, reguluje wydzialanie sebum, łagodzi podrażnienia i nawilża.
75% D-Pantenol – w roztworze wodnym. Jest prowitaminą B5, ma działanie łagodzące i nawilżające skórę. Osłabia zaczerwienienia i łuszczenie się skóry. Rozpuszczalny w wodzie. 1-5%.
Ekstrakt z zielonej herbaty – ma działanie przeciwzapalne, chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, redukuje rozszerzające się naczynka krwionośne, hamuje degradację kolagenu co wpływa na elastyczność skóry, ma działanie przeciwstarzeniowe.
Glinka Fioletowa (Kaolin) – delikatnie oczyszcza i wygładza skórę, pobudza krążenie, działa przeciwzapalnie. Polecana do cery normalnej, wrażliwej i suchej.
Nieco twardszą wersję tego szamponu, z henną, znajdziesz tutaj.