Jak zrobić naturalny pomarańczowy dezodorant o pięknym zapachu?
Przedstawiam wam wersję dezodorantu z delikatniejszą skrobią z manioku (tapioką) zamiast skrobi ziemniaczanej. Pomarańczowy kolor pochodzi od pomarańczowej glinki, a zapach z absolutu – champaka.
Naturalny domowy dezodorant jest dużo tańszy, bezpieczniejszy i skuteczniejszy od sklepowych. Nie brudzi ubrań i jest z samych naturalnych składników. Nie używasz jeszcze naturalnego dezodorantu – nic nie stracisz jak spróbujesz – składniki są łatwo dostępne, albo już masz je w kuchni! Może okaże się że będziesz czytelniku zadowolony tak jak ja i na zawsze porzucisz kupne sztyfty pełne dziwnych substancji?
Jeśli chcesz przeczytać jak zaczęła się moja przygoda z naturalnymi dezodorantami – zerknij tutaj. Wszystko zaczęło się od kupnego;) Działał, więc zrobiłam własny.
Soda oczyszczona ma za zadanie eliminować wszelkie niemiłe zapachy a skrobia pochłaniać wilgoć (oczywiście nie całą). Soda oczyszczona musi być drobna (aby nie było czuć grudek pod pachą) – najlepiej spożywcza bo soda do celów gospodarczych jest zwykle bardziej gruboziarnista. Zamiast trudniej dostępnej skrobi z manioku (tapioki), można użyć skrobi ziemniaczanej. Tapioka jest podobno nieco delikatniejsza – ja nie zaobserwowałam różnicy.
Dezodorant ma twardą konsystencję, ale łatwo się rozpuszcza, jest przeznaczony do nakładania palcem bezpośrednio ze słoiczka. Jako że jest to dość „twarda” wersja dezodorantu może być dobry do sztyftu, lub na lato/upalne dni do zabrania w plener/podróż – nie roztopi się tak szybko jak inne bardziej miękkie wersje, które mają idealną konsystencję w temperaturze pokojowej. Jeśli wolisz miękką wersję dezodorantu – wybierz przepis z większą ilością oleju, a mniejszą masła shea.
Receptura na pomarańczowy migdałowy dezodorant (70g):
- masło shea (36%) – 25,2g
- skrobia/mąka z tapioki (25%) – 17,5g
- soda oczyszczona (25%) – 17,5g
- olej ze słodkich migdałów (11%) – 7,7g
- glinka pomarańczowa (3%) – 2,1g
- olejki eteryczne, lub absolut-champaka – kilkadziesiąt kropli
Zacznij od zagotowania wody, wyparzenia ze 2 łyżek, 2 miseczek (lub zlewki i miseczki) oraz słoika na gotowy dezodorant. Odstaw do wyschnięcia.
Następnie odważ w pierwszej misce/zlewce masło shea. Przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do innej, większej, plastikowej miski lub garnka. Wstaw do gorącej kąpieli miseczkę/zlewkę z masłem shea i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia.
W międzyczasie w drugiej miseczce dokładnie wymieszaj sodę z tapioką i pomarańczową glinką, tak aby nie było grudek.
Połącz zawartość obu misek (zlewki i miski) wlewając roztopione shea i olej ze słodkich migdałów do proszków i mieszaj łyżką aż do uzyskania gładkiej konsystencji.Wstaw mieszankę na około 5 minut do zamrażalnika (aby się trochę zestaliło), po czym, wyjmij, rozmieszaj łyżką aby konsystencja była bardziej kremowa, dodaj olejki eteryczne, znowu wymieszaj i przełóż do słoiczka. Dezodorant jest gotowy do użytku – nakładaj palcami i rozsmaruj pod pachą cienką warstwę.
Masło shea – ma działanie natłuszczające, nawilżające, dzięki niemu skóra jest gładka i miękka, chroni przed wiatrem i słońcem, przyspiesza gojenie ran, podrażnień czy poparzeń słonecznych, łagodzi, wygładza, uelastycznia, stymuluje krążenie krwi, ma działanie przeciwzapalne. Zawiera prowitaminę A, witaminę E oraz przeciwutleniacze. W zależności od kraju pochodzenia różni się kolorem (od białego po żółtawy), konsystencją (ogólnie dość miękkie masło) i zapachem. Odmiana Nilotica jest uważana za najbardziej smarowną, miękką, ale nie jest to regułą.
Olej ze słodkich migdałów – uniwersalny olej, dobry do każdego typu skóry, dobrze się wchłania, nawilża, łagodzi podrażnienia, regeneruje, zapobiega rozstępom. Zawiera witaminy: A, B1, B2, B6, D i E. Polecany dla dzieci. Podgrzewać tylko do 70 stopni!
Glinka pomarańczowa (Illit) – podobna do glinki czerwonej. Polecana do cery tłustej i normalnej. Lekko odtłuszcza, delikatnie ściąga pory, remineralizuje, oczyszcza z toksyn. Polecana jest dla cery z trądzikiem różowatym, zapobiega rozszerzaniu się naczynek krwionośnych.
Przepisy na inne dezodoranty znajdziesz klikając w tag “naturalny dezodorant” .