Jak zrobić szampon w kostce z henną i zieloną glinką?
Przedstawiam wam przepis na szampon na bazie delikatnego detergentu SCI (Sodium Cocoyl Isethionate), który pozwala na wykonanie szamponu w formie stałej. Szampon w kostce na bazie SCI wykonałam w wielu wersjach. To jest najtwardsza wersja. Twardość szamponu ma oczywiście swoje plusy jak i minusy. Plusem jest szybkie schnięcie szamponu zarówno po jego wykonaniu (szybko jest gotowy do użycia) oraz po każdym jego użyciu-myciu głowy. Sprawia to że ta wersja szamponu świetnie sprawdzi się przy częstym użyciu (wielu domowników go używa) lub w podróży. Minusem tej wersji jest jej używanie pod koniec-gdy kostka jest już cienka. Ze względu na brak plastyczności tej wersji szamponu-cienka kostka łatwo pęka, zaś pokruszona nie da się już w ręku skleić aby używać. Można tylko zalać resztki włożone z powrotem do silikonowej foremki wodą i zrobić z resztek pastę do mycia włosów. Z tego względu moim faworytem do codziennego użytku jest ta wersja szamponu z nieco mniejszą ilością detergentu i składników sypkich.
Szampon bardzo łatwo i dobrze się pieni. Wystarczy potrzeć wilgotnymi dłońmi, zebrać na nich pianę i następnie przenieść na włosy, lub też pocierać włosy (oczywiście tylko ruchem ku końcówkom) bezpośrednio kostką.
Receptura na szampon w kostce z henną i zieloną glinką – 50g – 1 kostka:
- Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) – 46% – 23g
- oleje: słonecznikowy i ogórecznikowy – 10% – 5g
- glinka zielona – 10% – 5g
- henna – 15% – 7,5g (naturalna henna np. Sattva – która henna jest naturalna-przeczytaj tutaj)
- ekstrakt ze skrzypu (gliceryt) – 4% – 2g
- woda demineralizowana – 15% – 7,5g
Wykonanie eko szamponu:
Wsyp do zlewki/miski detergent-SCI. Następnie delikatnie (aby nie spienić detergentu) dolej wodę demineralizowaną. Zlewkę z wodą i SCI zważ na wadze i zapisz wynik (waga zlewki plus składników), następnie wstaw do gorącej kąpieli wodnej (garnka z gorącą wodą) i w razie potrzeby wolno podgrzewaj, aby rozpuścić SCI na pastę (ale powoli ogrzewamy aby nie przypalić). Na początku może się wydawać że SCI trudno się rozpuszcza ale wcale tak nie jest-po prostu zajmuje mu to trochę czasu. Najpierw masa robi się gęsta i bardzo klei do bagietki/łyżki, w miarę dalszego ogrzewania masa się rozluźnia i jest rzadsza.
Podczas gdy SCI się rozpuszcza przygotuj pozostałe składniki. Gdy zdejmiesz zlewkę z grzania masa będzie szybko gęstniała i twardniała. Odważ hennę i glinkę w kubku.
Gdy SCI się rozpuści – osusz spód zlewki i ponownie zważ zlewkę ze składnikami. Sprawdź o ile waga się zmniejszyła (ile wody odparowało) i dodaj tyle wody ile odparowało (u mnie był to tylko 1g).
Do rozpuszczonego SCI-budyniowej masy, dodaj ekstrakt ze skrzypu oraz oleje stosowne do typu włosów. O rodzajach włosów i typach olejów możesz poczytać tutaj. Ja wybrałam lekkie oleje, które sprawdzą się do wszystkich rodzajów włosów.
Następnie dodaj odważone wcześniej proszki-hennę i glinkę. Szybko wymieszaj składniki i przełóż do silikonowej foremki np. na muffinki. Masę możesz ugnieść w foremce łyżką lub po prostu palcem. Gdy kostka ostygnie powinna być już twarda i gotowa do użycia. Ja szampon zrobiłam rano i użyłam go do mycia wieczorem.
Zapach henny jest dość mocny, nie dodałam zatem olejków eterycznych, ale jeśli robisz szampon bez henny (z większą ilością glinki lub innym proszkiem zamiast) to oczywiście możesz dodać kilka kropli olejków eterycznych aby szampon pachniał.
Kostka szamponowa bardzo dobrze i łatwo się pieni. Jak jej używam? Zwilżam dłonie. Biorę kostkę w prawą rękę i pocieram nią kilka razy otwartą lewą dłoń-spieniam na niej szampon. Następnie obiema dłońmi nakładam szampon na głowę. Masuję włosy lewą ręką z pianą oraz prawą ręką z kostką-która też jest pokryta pianą. Przenoszę całą pianę na włosy. W razie potrzeby jeszcze trochę spieniam kostkę (mam długie włosy) i gotowe. Włosy umyte. Nie potrzebuję żadnych pojemników, kostka szamponowa zajmuje mało miejsca. Sam detergent-SCI jest moim ulubionym. Delikatny, o neutralnym/lekko kwaśnym pH, zatem nie wymaga zakwaszania szamponu (jak przy innych delikatnych, płynnych detergentach np. glukozydach). Jest tak delikatny dla włosów że nie wymaga użycia odżywki aby rozczesać włosy. Włosy po nim się nie plączą i łatwo rozczesują.
Henna ma specyficzny zapach, nie barwi włosów (do tego potrzeba specjalnego przygotowania proszku i długiego trzymania na głowie), za to wygładza je.
Olej słonecznikowy – dobrze się wchłania, nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Zawiera witaminę D, E i prowitaminę A. Działa przeciwzapalnie, normalizująco oraz zmniejsza działanie wolnych rodników. Nadaje się do każdego typu skóry. “Lekki” olej – dobry do kremów do twarzy na dzień.
Olej z ogórecznika lekarskiego – ma działanie regenerujące, łagodzące, odmładzające, uelastycznia i ujędrnia skórę, zawiera kwasy organiczne – zaleca się stosować w koncentracji 5-15% w kremie, polecany do cery zniszczonej, suchej, dojrzałej. Nie podgrzewać powyżej 38 stopni!
Ekstrakt ze skrzypu polnego – stosowany na skórę wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu, normalizuje wydzielanie łoju, zwęża pory, łagodzi trądzik. Stosowany do włosów: łagodzi łupież, wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, nadaje połysk, opóźnia siwienie włosów.
Glinka Zielona (Illit lub Montmorillonit) – jedna z najsilniej działających glinek. Odtłuszcza, matuje, oczyszcza i lekko złuszcza skórę. Polecana do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Nie polecana do cery suchej i wrażliwej.
Marciu kolejny ciekawy przepis na Twoim blogu.Przyznam,że nawet myślałam o zrobieniu takiego szamponu. Mam wszystkie składniki zatem do dzieła. Nie wiem czy dobrze ale chciałam użyć glinki Rhassoul. Czekam na więcej takich przepisów pozdrawiam cieplutko
Akurat tej glinki nie testowałam, patrzac na jej opis-swietnie sie sprawdzi do mycia wlosow, nie wiem tylko czy w takiej ilosci jak w moim przepisie-mozliwe ze bardziej absorbuje wode niz zwykle glinki-trzeba to sprawdzic;)
Witam, czy ten szampon będzie odpowiedni to jasnych włosów
Tak, będzie odpowiedni, henna nie zabarwi włosów. Aby farbować włosy henną musi ona odleżeć rozwodniona, zakwaszona, w cieple kilka godzin, puszcza wtedy barwnik, po czym taką papkę nakłada się na włosy i trzyma na włosach kilka godzin (min. 3h) i na dodatek nie należy po farbowaniu myć głowy przez 48h, aby w ogóle zafarbowała włosy i barwnik się utrzymał, tak że w szamponie nie ma szans zafarbować;)