Gry Zakupy oraz Gotowanie (Kapitan Nauka) są świetne do zabawy w gotowanie oraz do zabawy w sklep. Porządnie wydane, grube kartoniki i ciekawa tematyka sprawiają że jest to nie tylko gra typu Lotto, w zwykłe szukanie elementów z listy zakupów, tutaj możemy też odgrywać różne role: klienta, szefa kuchni, ekspedienta który podlicza koszt zakupów na kasie…
Zacznijmy od gry w Gotowanie (Kapitan Nauka) – zdjęcie powyżej. W pudełku dostajemy mnóstwo kartonowych żetonów z różnymi składnikami (owoce, warzywa, mięso, nabiał itp.), 4 solidne/sztywne kartoniki z dwustronnymi listami zakupów lub przepisami – listami składników na 4 konkretne dania – które przedstawione są na dużych okrągłych talerzach (śniadanie, sałatka, pizza i zupa). W instrukcji opisane jest kilka wariantów gry. Podstawowa gra polega na szukaniu składników z wylosowanej listy. Kto pierwszy znajdzie wszystkie składniki wygrywa.
Grę można urozmaicać np. każdy gracz ma zapamiętać swoje składniki, odłożyć listę i szukać składników z pamięci ; lub: ma znaleźć składniki swojego dania patrząc tylko na talerz; lub składniki są pojedynczo, po kolei odkrywane i gramy w bingo – kto pierwszy „skreśli” wszystkie składniki ze swojej planszy… Dzięki żetonom dziecko może poznać nazwy wielu produktów, ćwiczyć refleks, pamięć, lub po prostu pobawić się w gotowanie czy też sklep. Bardzo fajny pomysł i wykonanie. Pozycja obowiązkowa dla małego kuchcika!
Gra Zakupy (Kapitan Nauka) to bardzo podobna gra. W pudełku znajdziemy 4 kosze na zakupy (z grubego kartonu), 4 dwustronne listy zakupów (z grubego, sztywnego kartonu) oraz mnóstwo kartoników z rysunkami produktów: jedzenie, ubrania, zabawki, przybory szkolne itp. (zdjęcie powyżej). Każda lista zakupów to asortyment z innego sklepu, mamy tu: sklep odzieżowy, sportowy, ogrodniczy, spożywczy, papierniczy, sklep z zabawkami oraz warzywniak i sklep z owocami. W instrukcji znajduje się opis kilku wariantów gry: m.in. zakupy na czas, zakupy z pamięci (trzeba zapamiętać swoją listę zakupów) itp.
Najfajniejszym sposobem wykorzystania żetonów jest oczywiście zabawa w sklep. Jedna osoba jest kupującym druga sprzedawcą, który liczy należność na kasie. Oczywiście każde dziecko chce być kasjerem;) Do tej zabawy wykorzystujemy kasę z Ikei (Ikea Duktig – kasa sklepowa zabawkowa). Jest to solidna kasa z drewna i plastiku. Ma wysuwaną szufladkę oraz prawdziwy kalkulator (bez baterii – napędzany światłem;) na którym możemy naprawdę podliczać zakupy. Zabawkowa kasa z Ikei jest po prostu świetna – bardzo polecam do zabawy w sklep. Plastikowe monety trzeba osobno zakupić.
Gry planszowe można kupić w sklepach z planszówkami lub księgarniach internetowych, ja często kupuję gry planszowe TUTAJ – jest duży asortyment i w większości przypadków dobre ceny.