Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Budowa domu: Etap 3 – Uprzątnięcie i wyrównanie działki

Mamy zatwierdzony projekt budowlany, zgłoszone rozpoczęcie robót oraz odebrany dziennik budowlany – co dalej?

Zanim zaczniemy budowę fundamentów, należy wpierw uprzątnąć działkę, wyciąć drzewa które rosną w miejscu planowanego budynku (lub tuż obok), wywieźć śmieci i gruz, oraz wyrównać powierzchnię działki-zdzierając wierzchnią warstwę humusu.

Na naszej działce mnóstwo było młodych akacji – uprzątnięcie działki zaczęliśmy więc od niej. Kolczaste krzewy uniemożliwiały wjazd na działkę (w celu wycinki drzew) czy wybranie śmieci/gruzu. Akacja jest utrapieniem w ogrodzie – rozrasta się puszczając korzenie we wszystkie strony – kolejne drzewka mogą wyrastać kilkanaście metrów dalej i są połączone korzeniami. Należy pozbyć się całego systemu korzeniowego – wykopać. Samo usunięcie widocznej nad ziemią części nic nie da. Należy delikatnie odkopywać korzenie, tak aby się nie uszkodziły i stopniowo wyciągać je w całości. Jest to mozolna praca ale to jedyny sposób na trwałe pozbycie się akacji.

Następnie zajęliśmy się zbieraniem śmieci i gruzu które leżały na ziemi lub w przypowierzchniowej warstwie ziemi. Niestety szybko (przy zdzieraniu humusu) okazało się że to tylko czubek góry lodowej- śmieci ktoś wywoził w to miejsce latami – znajdowały się one w dwóch miejscach do ok. 2m w głąb – ktoś wykopał dziury i wywoził tam nielegalnie śmieci, po czym przysypał ziemią. Wywóz gruntu z gruzem i śmieciami znacznie zwiększył koszty uprzątnięcia i wyrównania działki pod budowę. Niestety trzeba brać taką ewentualność pod uwagę – nawet pozornie dziewicze tereny mogą okazać się miejscem nielegalnego wywozu odpadów:/

sprzątnięcie działki koszt

Gdy kupowaliśmy działkę chcieliśmy aby wszystkie drzewa znajdujące się na niej zostały. Niestety okazało się że w związku z wymogiem odsunięcia się 4 m od granicy działki i w naszym przypadku aż 6m od drogi przy której jest położona działka (co określa plan zagospodarowania) okazało się że musimy wyciąć 3 drzewa (2 sosny i jeden dąb). Drzew nie można wycinać bez pozwolenia – niezbędne jest zgłoszenie wycinki drzew w odpowiednim urzędzie (u nas to był urząd dzielnicy). Urzędnik może chcieć się skontaktować i przyjechać na działkę aby zweryfikować czy formularz został poprawnie wypełniony. We wniosku określiliśmy rodzaj drzewa i jego obwód. Urzędnik ma na to 3 tygodnie. Od daty przyjazdu urzędnika i wypełnienia protokołu muszą minąć kolejne 2 tygodnie – to czas w którym urząd może zgłaszać jakieś uwagi co do wycinki lub się na nią nie zgodzić. Po dokładnie 2 tygodniach (najlepiej odczekaj ze 2 dni więcej – bo zdarzają się przypadki gdy inwestor zostaje ukarany za wycinkę bez pozwolenia-gdy zaczął np. 12dnia)  można drzewa wycinać.

Ile kosztowała nas wycinka 3 drzew? Nic. Znalazłam w internecie lokalne ogłoszenie o wycince drzew za darmo – w zamian za drewno (wycinający wykorzystuje drewno do produkcji lub sprzedaje na opał itp.). Najbardziej interesujące dla takich osób jest drewno drzew liściastych, na wycinkę samych iglastych za darmo mogą się nie zgodzić.

darmowa wycinka drzew

Gdy drzewa i krzewy zostały wycięte należało wyrównać powierzchnię działki i zedrzeć wierzchnią warstwę – humus. W tym celu wynajęliśmy koparkę. W Warszawie koszt pracy koparki to 120zł za 1h. Niezbędna jest również wywrotka – na którą koparka ładuje ziemię/gruz/śmieci/gałęzie i karpy. Wywrotka wywozi osobno czystą ziemię, osobno gruz, śmieci i odpady bio. Różne są koszty ich wywozu. Jeśli wierzchnia warstwa ziemi – humus – jest u was czysta to nie wywozicie jej – lecz składujecie w rogu działki – do późniejszego wykorzystania. Nasza wierzchnia warstwa się niestety w większości działki nie nadawała – była pełna śmieci i gruzu. Mniej więcej 1 wywrotka to koszt ok. 450 zł. Za wywóz karp zapłaciliśmy jeszcze więcej (bo wywrotki musiały dużo dalej jechać). Karp (pnie i korzenie drzew) mieliśmy bardzo dużo –  sporo drzew było wyciętych przez poprzednich właścicieli.

zdarcie humusu koszt

W przypadku oczyszczania działki trzeba zawsze być gotowym na dodatkowe koszty – nigdy nie wiadomo co jest pod ziemią.

Na sam koniec usztywniliśmy podjazd gruzem – aby ciężki sprzęt mógł podjechać bliżej budynku i nie zakopać się w piachu.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply