Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Pierwsze gry planszowe – od 1,5 roku – Lotto Dom i Memino

Jestem zapaloną planszówkoholiczką, zatem pierwsze gry dla mojej pierworodnej zaczęłam kupować jeszcze zanim skończyła roczek;) Niedługo po jej pierwszych urodzinach zaczęłam podsuwać jej kilka najprostszych gier – oto dwie z nich: Lotto i Memino wydawnictwa Granna. Sugerowany wiek gracza to 2-4 lata. Moim zdaniem gra dobrze się sprawdzi jako pierwsza gra już dla 1,5 rocznego dziecka – zwłaszcza Lotto, które jest łatwiejsze. Górna granica to raczej 3 lata, zwłaszcza że dla 3-4 latków są już dużo ciekawsze i bardziej złożone propozycje.

gry dla najmłodszych

Gry o nazwie “Lotto różnych wydawnictw i o różnej tematyce są świetną propozycją dla najmłodszych graczy. Gry typu Lotto polegają na znalezieniu wylosowanego elementu/rzeczy na karcie zbiorczej, która może mieć różny wygląd – mogą być na niej narysowane miniaturki wszystkich elementów gry, mogą to być plansze z zebranymi w grupy elementami np. po 6 kwadracików (w skali 1:1 – wylosowany kafelek kładziemy na takiej samej wielkości kafelku na karcie zbiorczej) lub, wg. mnie najfajniejsza wersja – karta zbiorcza z rysunkiem na którym są przedstawione poszczególne elementy. Oczywiście rysunek musi być czytelny, poszukiwane elementy muszą być wyraźne i takie same na kartonikach jak na kartach z rysunkami.

gry dla rocznego dziecka

Lotto w wersji “Dom” jest świetnym przykładem dobrej wersji tej gry. Tutaj kartami zbiorczymi na których szukamy wylosowanych elementów są 4 rysunki pokojów: łazienka, salon, kuchnia i dziecięca sypialnia. Wszystkie elementy są z grubej tektury, grafiki są czytelne, generalnie takie same jak na karcie zbiorczej, ale zdarzają się drobne zmiany – np. na wylosowanym kartoniku fotel jest pusty podczas gdy na karcie zbiorczej/rysunku pokoju na fotelu leży kot (lub na dywanie leży klapek). Te drobne zmiany na kilku elementach są fajne, dziecko je zauważa, może nawet powiedzieć że “to nie jest to samo bo tu jest klapek, a tu go nie ma”, wtedy wyjaśniamy że przecież szukamy na karcie “tylko dywanu” a on się nie zmienił, jest taki sam, mimo tego że na obrazku leży na nim klapek. Bardzo udana wersja Lotto.

Najmłodszym graczom ułatwiamy zabawę. Najpierw dziecko wybiera sobie pokój. Następnie rodzic wybiera tylko te elementy które “pasują do wybranego pokoju” (6 elementów).

W wersji dla starszych dzieci możemy pokusić się o grę na czas – kto pierwszy (rodzic czy dziecko) znajdzie wszystkie swoje wylosowane rzeczy (aby wyrównać szanse rodzic ma więcej elementów do znalezienia) “w pokojach” – najpierw dziecko musi stwierdzić w którym pokoju najprawdopodobniej znajdzie dany element i tam go szukać. W tej wersji każdy gracz szuka swojej puli elementów “w każdym pokoju”, można też grać w ten sposób że każdy gracz ma “swój pokój” i ma znaleźć wszystkie elementy do niego pasujące.

Inną wersją gry na czas/kto pierwszy która sprawdzi się np. u równolatków jest zakrycie wszystkich przedmiotów lub wrzucenie do woreczka i kolejno losowanie/odkrywanie po jednym przedmiocie. Kto pierwszy znajdzie/wskaże palcem dany element “w pokoju” zabiera kartonik. Kto pod koniec ma najwięcej kartoników wygrywa – to już jest wersja dla najstarszych, gdzie liczy się refleks.

gry od 1,5 roku

Memino – przeciwieństwa wydawnictwa Granna to gra w którą również można grać na kilka sposobów – w zależności od wieku graczy. Gra jest podobna do klasycznej typu “memory” jednak tutaj nie mamy dwóch identycznych elementów, lecz przeciwieństwa. Gra składa się z 24 kart – grubych kartoników. Kartoniki są dość duże (7x7cm), dużo większe od klasycznych z gier typu memory. Grafiki są bardzo ładne i wyraźne. Sam temat – przeciwieństwa sprawia jednak że gra będzie bardziej zrozumiała dla dwulatka niż 1,5 rocznego dziecka. Rewersy kart oznaczone są różnymi kolorami (ciemny lub jasny różowy) – przeciwieństwa które należy ze sobą sparować mają różnego koloru rewers. Dzięki temu możemy szybko, bez zastanowienia posegregować karty i rozłożyć grę.

W wersji dla najmłodszych rodzic rozkłada wszystkie karty w wybranym kolorze rewersu (np. ciemno różowym) w rządku/kolumnie, następnie prosi dziecko aby znalazło karty które są przeciwieństwami. Przy pierwszych grach rodzic musi nakierować dziecko o co chodzi, czym mogą być te “przeciwieństwa” ponieważ na każdej karcie chodzi o zupełnie inną rzecz – czasem rodzic musi się chwilę zastanowić co to za przeciwieństwo jest pokazane;) Mimo tego że przeciwieństwa nie są takie oczywiste to dziecko nie będzie miało problemu z dopasowaniem do siebie większości kart – ponieważ przedstawiają w większości ten sam element z drobną zmianą. Dziecko intuicyjnie połączy prawidłowo karty, jednak nie będzie wiedziało czym są przeciwieństwa. Rodzic musi wytłumaczyć o co chodzi. Jakie mamy przeciwieństwa: słodki/kwaśny ; mało/dużo ; czysty/brudny ; jasny/ciemny (biały/czarny) ; ciepło/zimno (lato/zima) ; otwarty/zamknięty ; mały/duży; wesoły/smutny ; głodny/najedzony ; chory/zdrowy ; pusty/pełny ; obudzony/śpiący (lato/zima lub dzień/noc). Jak widać nie zawsze jest to jedno konkretne przeciwieństwo – to już kwestia interpretacji rodzica i dziecka.

Wersja dla zaawansowanych – dziecko musi nazwać przeciwieństwa którego dotyczą karty.

W wersji dla najstarszych układamy zakryte karty obok siebie tworząc kwadrat (czyli klasyczne memory), każdy gracz w swojej kolejce odkrywa 2 karty. Najpierw jedną, potem drugą z pośród tych o innym kolorze rewersu (bo przeciwieństwa mają inny kolor rewersu) – usiłując trafić na pasujące przeciwieństwo. Jeśli nie trafił zakrywa z powrotem obie karty, jeśli trafił zabiera je. Gracze powinni zapamiętywać co było już odkrywane i gdzie leży dana karta. Kto pod koniec gry zgromadzi więcej kart – wygrywa. Gra jest dużo prostsza od klasycznych typu memory ponieważ rewersy mają inne kolory więc dużo łatwiej znaleźć “parę”.

pierwsze gry

Gry planszowe można kupić w sklepach z planszówkami lub księgarniach internetowych, ja często kupuję gry planszowe TUTAJ – jest duży asortyment i w większości przypadków dobre ceny.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply