Zbliża się okres jesienno-zimowych przeziębień. Przygotuj domowy syrop na bazie maceratu octowego i miodu wzmacniający odporność – przedstawiam dwie wersje smakowe, dla dzieci i dorosłych.
Syropy składają się z maceratu octowego o wybranym składzie (2 wersje) oraz miodu. Najpierw należy przygotować macerat octowy – czyli zalać odpowiednie składniki jabłkowym octem domowej roboty lub kupnym. Więcej o maceratach octowych i ich przygotowaniu przeczytasz w tym wpisie. Jeśli chcesz sam zrobić domowy ocet jabłkowy przeczytaj ten wpis. Składniki zalewamy octem, zamykamy słoik i odstawiamy na 4 tygodnie. Po tym czasie zlewamy macerat, łączymy z miodem w wybranych proporcjach i syrop gotowy.
Przepis na macerat octowy „czosnkowy”:
- cebula – 1 duża sztuka
- czosnek – 3 ząbki
- ostra papryczka świeża lub suszone chili-pieprz cayenne w proszku – pół łyżeczki
- chrzan korzeń – 5-10cm
- imbir korzeń – 7-10cm
- natka pietruszki – pęczek lub pół (neutralizuje zapach czosnku z buzi)
- laska cynamonu
- anyż gwiadkowy-kilka sztuk
- ocet jabłkowy – 500g
Przepis na macerat octowy „cebulowo-korzenny” (wersja łagodniejsza):
- cebula – 2 duże sztuki
- ostra papryczka świeża lub suszone chili-pieprz cayenne w proszku – łyżeczka
- chrzan korzeń – 5-10cm
- imbir korzeń – 7-10cm
- 4 laski cynamonu
- anyż gwiadkowy-kilka sztuk/łyżeczka
- goździki – 2 łyżki
- kardamon – łyżeczka ziaren (odświeża oddech)
- ocet jabłkowy – 500g
Składniki kroimy, siekamy na drobne kawałki, wkładamy do słoików, zalewamy octem jabłkowym, zakręcamy słoik i odstawiamy na 4 tygodnie aby się zamacerowały.
Na zdjęciu poniżej: u góry po lewej-macerat „czosnkowy” tuż po zalaniu octem ; u góry po prawej-macerat „cebulowo-korzenny” tuż po zalaniu octem. W tej samej kolejności na zdjęciach na dole-po lewej gotowy macerat „czosnkowy” po prawej zaś „cebulowo-korzenny”-który zabarwił się od goździków na ciemny kolor.
Gotowe maceraty przecedzam przez sitko i za pomocą lejka przelewam do czystych, wyparzonych wcześniej butelek np. po occie jabłkowym. Dobrze przecedzone maceraty się nie zepsują, mogą długo stać na półce. W miarę potrzeby rozrabiaj niewielką ilość maceratu z miodem w mniejszych szklanych butelkach.
Aby uzyskać syrop należy wymieszać macerat z miodem w stosunku 2:1 (ocet/miód) lub 1:1. Dla dzieci lepsza będzie łagodniejsza wersja 1:1. Aby przygotować łagodniejszą/dziecięcą wersję syropu wymieszaj 100g wybranego maceratu ze 100g płynnego miodu (jeśli miód jest stały to go rozpuść w garnku) i przelej do małych, szklanych butelek.
Świetnie sprawdzą się butelki po kupnych syropach np. po syropie islandzkim (który polecam na kaszel). Butelka po syropie islandzkim ma specjalną plastikową nakładkę ułatwiającą nalewanie syropu na łyżkę. Moje dzieci rok temu gdy pierwszy raz zrobiłam te syropy dawały radę wypić syrop „czosnkowy” ale dużo bardziej wolały wersję „cebulowo-korzenną”.