Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Prosty cytrynowy szampon normalizujący – codzienny

Jak zrobić prosty cytrynowy szampon normalizujący – do codziennego użytku?

Szampon ma w składzie delikatny niejonowy detergent – glukozyd decylowy oraz proste składniki – regulujący pH sok z cytryny oraz nawilżający cukier biały. W składzie nie ma żadnego oleju gdyż ma to być szampon normalizujący (do włosów przetłuszczających się).

Po umyciu włosów szamponami na bazie niejonowych detergentów (glukozyd kokosowy/decylowy) polecam używać odżywkę do włosów. Po umyciu włosów szamponem włosy się plączą. Jeśli chcesz zrobić szampon który jest łagodniejszy i nie plącze włosów (nie wymaga użycia odżywki aby je rozczesać) wyszukaj przepis z detergentem SCI (Sodium Cocoyl Isethionate).

Uwaga! Detergenty niejonowe: glukozyd decylowy czy kokosowy mają zasadowe pH. Aby szampon nadawał się do użycia należy zmienić jego pH na odpowiednie do skóry głowy czyli lekko kwaśne. pH możemy obniżyć za pomocą np. soku z cytryny, aloesu, kwaśnych hydrolatów, kwasku cytrynowego (nie polecam bo niektórych uczula) lub kwasu mlekowego. Ja preferuję kwas mlekowy-już kilka jego kropel bardzo obniża pH-nie trzeba go dużo dodawać, należy jednak starannie odmierzyć wagą jubilerską lub licząc krople. Ten szampon z założenia ma być tani i prosty w produkcji, w związku z tym zakwaszającym składnikiem jest tutaj sok z cytryn. Jeśli zmienisz ilość składników mających wpływ na pH (np. hydrolaty) musisz sam dobrać odpowiednią ilość zakwaszającego składnika – mierząc papierkami lakmusowymi pH szamponu.

Jeśli nie wiesz jakie składniki służą Twoim włosom, jakie oleje są dla nich najlepsze, co to jest równowaga PEH, przeczytaj najpierw ten wpis

domowy prosty cytrynowy szampon przepis

Receptura na cytrynowy szampon normalizujący, 200g:

  • glukozyd decylowy – 16,5% – 33g
  • hydrolat ze słodkich pomarańczy – 7,5% – 15g
  • woda demineralizowana – 49,2% – 98,4g
  • sok z cytryn – 23% – 46g
  • cukier biały – 2,5% – 5g
  • guma ksantanowa – 0,7% – 1,4g
  • konserwant: Prev Action WW [Benzyl alcohol, Dehydro Acetic acid, Sorbic acid, Benzonic acid] – 0,6% – 1,2g
  • opcjonalnie olejki eteryczne – np. cytusowe.

Ph szamponu wynosi ok. 4-5.

cytrynowy szampon z prostych dostępnych składników

Wykonanie szamponu:

Do zlewki (szklanki) dodaj wodę demineralizowaną, hydrolat ze słodkich pomarańczy i wsyp cukier. Zamieszaj, cukier niech się rozpuszcza, w międzyczasie wyciśnij sok z cytryny. Dodaj sok oraz konserwant do zlewki/szklanki z rozpuszczonym cukrem. Następnie delikatnie i powoli (aby nie spienić) dodaj glukozyd decylowy. Delikatnie wymieszaj. 

regulacja ph domowego szamponu

Sprawdź pH płynu za pomocą papierków wskaźnikowych. pH szamponu powinno być lekko kwaśne – 4-6. Dodaj gumę ksantanową. Poczekaj chwilę aż guma ksantanowa napęcznieje, po czym delikatnie mieszaj. Gdy płyn lekko się zagęści możesz użyć do mieszania mieszadełka/spieniacza do mleka-(bez sprężynki na mieszadle!) ale pulsacyjnie, delikatnie i tylko przy dnie naczynia aby płyn się nie spienił.

jak zrobić najprostszy cytrynowy szampon

Gotowy szampon przelej za pomocą lejka do docelowego opakowania. Pamiętaj że po kilku godzinach/przez noc płyn może jeszcze trochę zgęstnieć – gdy guma ksantanowa rozpuści się całkowicie. 

Tak samo jak szampon wykonuje się np. płyn do mycia twarzy: Płyn do mycia twarzy z pokrzywą ; czy Aloesowy żel do mycia twarzy. Jeśli marzy Ci się jeszcze prostsze wykonanie – bez martwienia się o konserwowanie i zakwaszanie kosmetyku – możesz wykonać szampon z gotowej bazy: Przepisy na szampony z gotowej bazy

jak zrobić prosty cytrynowy szampon codzienny

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply