Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Pomidorowy szampon codzienny – jak zrobić?

Pomidorowy szampon codzienny – jak go zrobić? Przepis na prosty do wykonania łagodny szampon codzienny, z moim ulubionym detergentem SCI (Sodium Cocoyl Isethionate). Detergent ten jest w formie stałej (igiełki, granulki lub proszek), jeśli dodamy go odpowiednio dużo i połączymy z innymi proszkami (np. glinki, henna) możemy otrzymać świetny szampon w kostce. W tym przepisie mamy jednak na tyle małą ilość detergentu że szampon musimy  dodatkowo zagęścić gumą ksantanową. Mała ilość detergentu sprawia jednak że jest to łagodny szampon, nie plącze włosów, nie trzeba stosować odżywki aby wygładzić włosy.

jak zrobić pomidorowy szampon

Receptura na pomidorowy szampon codzienny – 200g:

  • Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) – 6% – 12g
  • olej z nasion pomidora – 2% – 4g
  • hydrolat rumiankowy – 90,7% – 181,4g
  • guma ksantanowa – 0,7% – 1,4g
  • konserwant: Prev Action WW [Benzyl alcohol, Dehydro Acetic acid, Sorbic acid, Benzonic acid] – 0,6% – 1,2g
  • opcjonalnie: olejki eteryczne. 

Wykonanie szamponu:

Wsyp do zlewki/miski detergent-SCI. Następnie delikatnie (aby nie spienić detergentu) dolej odrobinę hydrolatu (lub wody destylowanej). Ilość hydrolatu/wody musi być taka aby przykryła granulki SCI. Nie polecam wlewać od razu całego hydrolatu aby przez podgrzewanie nie tracić jego właściwości, poza tym reszta (niepodgrzewana część) hydrolatu przyda się do rozmieszania gumy ksantanowej.

jak zrobić pomidorowy naturalny szampon na sci

Zlewkę z płynem i SCI zważ na wadze i zapisz wynik (waga zlewki plus składników), następnie wstaw do gorącej kąpieli wodnej (garnka z gorącą wodą) i wolno podgrzewaj, aby rozpuścić SCI na pastę (ale powoli ogrzewamy aby nie przypalić). Na początku może się wydawać że SCI trudno się rozpuszcza ale wcale tak nie jest-po prostu zajmuje mu to trochę czasu. Najpierw masa robi się gęsta i bardzo klei do bagietki/łyżki, w miarę dalszego ogrzewania masa się rozluźnia i jest rzadsza.

Do pozostałej ilości hydrolatu/wody dodaj olej z nasion pomidorów, konserwant i gumę ksantanową. Wymieszaj gumę ksantanową za pomocą mieszadełka – spieniacza do mleka (bez sprężynki). Po chwili, gdy guma nasiąknie, łatwiej się rozmiesza.

Gdy SCI się rozpuści – osusz spód zlewki i ponownie zważ zlewkę ze składnikami. Sprawdź o ile waga się zmniejszyła (ile wody odparowało) i dodaj tyle wody/hydrolatu ile odparowało (u mnie było to tym razem 3g). Następnie sprawnie (aby SCI nie stwardniało) wymieszaj podgrzane SCI z żelem (z resztą składników).

rodzajach włosów i typach olejów możesz poczytać tutaj

przepis na pomidorowy szampon

Gotowy szampon przelej za pomocą lejka do docelowego opakowania. Pamiętaj że po kilku godzinach/przez noc płyn może jeszcze trochę zgęstnieć – gdy guma ksantanowa rozpuści się całkowicie. 

pH szamponu wynosi ok. 5. Hydrolat rumiankowy lekko zakwasza szampon.

Olej z nasion pomidora – pobudza regenerację nabłonków i tkanki łącznej. Przyśpiesza gojenie ran, oparzeń, odmrożeń, działa przeciwzaskórnikowo, przeciwstarzeniowo, ujędrniająco, chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym, zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych, łagodzi swędzenie, obrzęki, zawiera beta-karoten i tokoferole i flawonoidy. Ma zastosowanie w kosmetykach po opalaniu, po zabiegach kwasami, peelingach, depilacji i anti-aging.

Hydrolat rumiankowy – ma działanie przeciwzapalne, łagodzące, nawilżające.

pomidorowy codzienny szampon na sci

Podobnie jak szampon wykonuje się np. płyn do mycia twarzy. Jeśli marzy Ci się jeszcze prostsze wykonanie – bez rozpuszczania, martwienia się o konserwowanie – możesz wykonać szampon z gotowej bazy: Przepisy na szampony z gotowej bazy

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply