Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Nagietkowy balsam do ust z BROKATEM jadalnym – błyszczyk dla dzieci

Moja czteroletnia córka widziała w telewizji reklamę kolorowych zestawów błyszczyków z Biedronki bodajże. Bardzo chciała abym zrobiła jej zestaw błyszczyków – koniecznie musiał być też złoty błyszczyk z brokatem.

Ponieważ zwykły brokat to po prostu sztuczne tworzywo, plastik, nie chciałam aby moja córka go zjadała. Na szczęście kilka tygodni wcześniej mój mąż znalazł w sklepie bardzo ciekawy napój-z brokatem jadalnym i to mnie zainspirowało do poszukiwań. Skoro można dodać brokat do napoju to tym bardziej do balsamu do ust.

Znalazłam w sklepie internetowym jadalny brokat składający się z gumy arabskiej (czyli zagęstnika podobnego do gumy ksantanowej ; dodawanego również do żywności) oraz konserwantu (sorbinian potasu) i barwnika (tlenek żelaza). Skład nie budzi moich zastrzeżeń – moja córka może zjeść ten błyszczyk i nic się jej nie stanie bo jest w pełni jadalny!

naturalny błyszczyk z brokatem jadalnym dla córki

Receptura na nagietkowy błyszczyk do ust z bokatem (10g):

  • wosk Candelila  (8%) – 0,8g
  • masło kakaowe   (10%) – 1g
  • macerat z nagietka (42%) – 4,2g
  • olej ze słodkich migdałów   (40%) – 4g
  • brokat jadalny (zabarwiona guma arabska) – szczypta

Użyłam wosku Candelila, (zamiast pszczelego) ponieważ wosk ten jest najbardziej błyszczący ze wszystkich dostępnych wosków. Wosku Candelila dodajemy mniej więcej o połowę mniej, w porównaniu do wosku pszczelego. Jeśli chcesz zrobić ten błyszczyk na wosku pszczelim to trzeba dodać go więcej (kosztem ilości olejów) ok. 16%-20%, jeśli użyjemy masła shea zamiast kakaowego, to też powinno go być nawet 2 razy więcej (zależy od konsystencji maseł-bo bywają odmiany miękkie).

Używam tylko nierafinowanych maseł i olei, ponieważ nie zostały one poddane dodatkowemu oczyszczaniu – a zatem zachowały swój naturalny kolor, zapach jak i substancje czynne – takie jak wolne kwasy tłuszczowe i witaminy. Składniki możesz kupić w sklepie z surowcami kosmetycznymi np. Ecospa czy ZróbSobieKrem.

jak zrobić dziecięcy błyszczyk do ust z brokatem jadalnym

Przygotowanie błyszczyku:

Zacznij od zagotowania wody w czajniku i wyparzenia wszystkich przedmiotów których będziesz używać – czyli: miseczkę lub szklaną zlewkę, łyżkę i pojemniczek na błyszczyk (10ml). Odstaw je do wyschnięcia.

Odważ poszczególne składniki błyszczyku w wyparzonej suchej misce/zlewce. Przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do innej, większej, plastikowej miski lub garnka. Wstaw do gorącej kąpieli miseczkę/zlewkę ze składnikami i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia. Najtrudniej rozpuszcza się wosk, dlatego ja, zamiast dolewać „świeżego” wrzątku, kąpiel robię w garnku i lekko wodę podgrzewam. Ważne aby wosk dobrze rozpuścić (podgrzać jeszcze trochę do wyższej temperatury – po tym jak wosk się całkowicie rozpuści) aby nie zaczął zastygać już przy przelewaniu do pojemnika – wtedy mogą powstać drobne grudki (rozpuszczają się na ustach/ciele ale mogą przeszkadzać;) Jeśli grudki się pojawią zawsze możesz jeszcze raz stopić mieszankę i tym razem po podgrzaniu od razu chwilę zmrozić w zamrażalniku.

Wlej mieszankę do czystego pojemniczka na błyszczyk. Poczekaj aż ostygnie i zacznie zastygać i dopiero wtedy dodaj brokat z gumy arabskiej.

jak zrobić naturalny błyszczyk do ust dla dzieci

Nie dodawaj za wcześnie brokatu bo może się rozpuścić w gorących tłuszczach. Wymieszaj brokat i odstaw błyszczyk do całkowitego zestalenia.

Po kilkunastu minutach błyszczyk jest gotowy do użycia. Na drugi dzień błyszczyk/balsam do ust będzie troszkę twardszy, ale błyskawicznie się rozpuszcza pod wpływem ciepła palca, przy nabieraniu.

błyszczyk dla dzieci naturalny skład

Inne pomysły na błyszczyki do ust / balsamy do ust:  Kolorowe błyszczyki barwione glinkamiMigdałowy błyszczyk do ust  lub:   Miodowy balsam do ust , albo klasyczna  pomadka w sztyfcie.

nagietkowy błyszczyk z brokatem jadalnym

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply