Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Miętowo – lawendowy łagodzący krem do twarzy

Receptura na miętowo – lawendowy łagodzący krem do twarzy (emulsja o/w), z masłem shea, olejem arganowym, olejem ze słodkich migdałów oraz aloesem. Dzięki olejkowi miętowemu po aplikacji kremu ma się uczucie chłodzenia twarzy;) (choć de facto mięta rozgrzewa) Fajne uczucie w letni dzień. Olej arganowy oraz aloes chronią twarz przed działaniem promieni UV – jeśli nie masz cery tłustej, to powinien się dobrze sprawdzić na dzień. Dla cery tłustej, na dzień, może okazać się że lepszy będzie lżejszy krem – z lekkim olejem i mniejszą ilością masła shea. Jeśli pierwszy raz robisz emulsję olej w wodzie czyli krem z fazą wodną przeczytaj ten wpis

Receptura na miętowo – lawendowy krem do twarzy – emulsja o/w (50g):

Faza olejowa:

  • masło shea   (6,5%) – 3,25g
  • olej ze słodkich migdałów   (5%) – 2,5g
  • olej arganowy   (1,5%) – 0,75g
  • emulgator – Biobaza emulgująca:  [Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Sodium Stearoyl Lactylate]  (7%) – 3,5g

Faza wodna:

  • hydrolat lawendowy    (74%) – 37g
  • gliceryna   (4%) – 2g
  • ekstrakt z aloesu   (1%) – 0,5g

3 faza:

  • konserwant    (1%) 0,5g – Eco konserwant płynny z Ecospa [Benzyl Alcohol, Salicylic Acid, Glycerine, Sorbic Acid]
  • olejki eteryczne: 8 kropli olejku miętowego, 3 krople olejku lawendowego

Używam tylko nierafinowanych maseł i olei, ponieważ nie zostały one poddane dodatkowemu oczyszczaniu – a zatem zachowały swój naturalny kolor, zapach jak i substancje czynne – takie jak wolne kwasy tłuszczowe i witaminy. Składniki kremu możesz kupić w sklepie z surowcami kosmetycznymi np. Ecospa czy ZróbSobieKrem.

miętowo lawendowy krem do twarzy emulsja o/w

Jak zatem zrobić lawendowo – miętowy łagodzący krem do twarzy:

Najpierw zagotuj wodę w czajniku i wyparz wszystkie przedmioty których będziesz używać – czyli: ze 3 łyżki stołowe, dwie szklane bagietki (jeśli masz), słoiczek na gotowy wyrób (50ml), końcówkę miksera/blendera, której użyjesz oraz dwie szklane zlewki (lub miseczki). Odstaw przedmioty do wyschnięcia. 

Następnie odważ poszczególne składniki fazy olejowej w pierwszej zlewce (miseczce) i składniki fazy wodnej w drugiej zlewce (miseczce).

Przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do garnka. Wstaw do gorącej kąpieli obie zlewki (miseczki)  i mieszaj fazę olejową aż do rozpuszczenia wszystkich składników.

Gdy wszystkie składniki się rozpuszczą i temperatura wody w garnku osiągnie maksymalnie 70 stopni (do takiej temperatury można podgrzać olej migdałowy aby nie stracił cennych składników) możesz zacząć miksować fazę wodną i dolewać do niej powoli i małymi porcjami fazę olejową. To ważne – w kremach, emulsjach o/w olej w wodzie – olej dodajemy do wody! Włóż końcówkę miksera do fazy wodnej i zacznij miksować – jednocześnie małymi porcjami dodawaj po trochu fazy olejowej – niech obie zlewki nadal będą w garnku z gorącą wodą. Zapobiegnie to tężeniu fazy olejowej, zanim ją całą dodasz.

Gdy już przelejesz całą fazę olejową do wodnej, wyjmij zlewkę z mieszanką z garnka i miksuj dalej. Teraz, mieszanka będzie szybciej stygła i krem zgęstnieje. Gdy po chwili mieszanka przestygnie (do temperatury pokojowej) przestań miksować i dodaj 3 fazę czyli konserwant i olejki eteryczne oraz chwilę zmiksuj. Gotowy krem, najlepiej żeby chwilę odpoczął, potem lekko go zamieszaj i przełóż do słoiczka.

miętowo lawendowy krem do twarzy

Masło shea – ma działanie natłuszczające, nawilżające, dzięki niemu skóra jest gładka i miękka, chroni przed wiatrem i słońcem, przyspiesza gojenie ran, podrażnień czy poparzeń słonecznych. Zawiera prowitaminę A, witaminę E oraz przeciwutleniacze. W zależności od kraju pochodzenia różnią się kolorem (od białego po żółtawy), konsystencją (ogólnie dość miękkie masło) i zapachem. Odmiana Nilotica jest uważana za najbardziej smarowną, miękką, ale nie jest to regułą.

Olej ze słodkich migdałów – uniwersalny olej, dobry do każdego typu skóry, dobrze się wchłania, nawilża, łagodzi podrażnienia, zapobiega rozstępom. Zawiera witaminy: A, B1, B2, B6, D i E. Polecany dla dzieci. Podgrzewać tylko do 70 stopni!

Olej arganowy – ujędrnia, wygładza, odkaża, przeciwdziała starzeniu się skóry, działa przeciwzapalnie, ochrania przed działaniem promini UV, ma działanie antyoksydacyjne. Zawiera dużo witaminy E.

Ekstrakt z aloesu – ma działanie ściągające, wygładzające, ujędrniające, przeciwzapalne, odkażające, łagodzi podrażnienia i chroni przed promieniowaniem UV.

Hydrolat lawendowy – ma działanie antyseptyczne, ściągające, reguluje wydzielanie sebum, wspomaga gojenie, ma właściwości antyoksydacyjne.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  1. Justyna
    Justyna 22 listopada 2020

    Chciałabym zapytać o użycie innego emulgatora w tej recepturze. Czy zamiast Biobazy emulgującej można użyć Olivem 1000? Czy w tej samej proporcji? Raczkuje w tym temacie, więc będą niezmiernie wdzięczna za pomoc 🙂

    • Zielony Słoiczek
      Zielony Słoiczek 23 listopada 2020

      Tak, oczywiście można użyć innego emulgatora, biobaza i Olivem 1000 mają podobne zalecane proporcje, można zatem pozostawić ilość 7% Olivem 1000 – nie trzeba zmieniać receptury;)
      W przypadku biobazy najczęściej używam jej 7% (lekkie puszyste kremy) do 10% (cięższe kremy), za to Olivemu używam od 6% do 8% (najczęściej). Miłego kręcenia!

Leave a Reply