Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Łagodny rumiankowo migdałowy szampon dla dzieci

Łagodny rumiankowo migdałowy szampon dla dzieci i dorosłych na moim ulubionym detergencie – SCI. Szampon ma w składzie łagodzący d-pantenol, hydrolat rumiankowy i olej ze słodkich migdałów. Olejków eterycznych nie dodaję gdyż nie powinno ich się za bardzo używać w produktach dla małych dzieci.

Detergent – SCI  jest w formie stałej (igiełki, granulki lub proszek), jeśli dodamy go odpowiednio dużo i połączymy z innymi proszkami (np. glinki, henna) możemy otrzymać świetny szampon w kostce. W tym przepisie mamy jednak na tyle małą ilość detergentu że szampon musimy  dodatkowo zagęścić gumą ksantanową. Mała ilość detergentu sprawia jednak że jest to łagodny szampon, nie plącze włosów, nie trzeba stosować odżywki aby wygładzić włosy. Szampon sprawdzi się dla dzieci i dla dorosłych preferujących delikatne szampony.

Jeśli chcesz myć tym szamponem włosy noworodka lub przedszkolaka o cienkich, rzadkich włosach to polecam Ci jeszcze bardziej rozwodnić ten szampon. Włosy noworodka czy rzadkie, krótkie włosy przedszkolaka po umyciu każdym szamponem będą trochę napuszone/sterczeć-można wtedy zastosować odżywkę wygładzającą (choćby 100% naturalny żel lniany) lub właśnie myć głowę rozwodnionym szamponem. Jeśli chodzi o noworodka to nie polecam w ogóle używać jakiegokolwiek szamponu – włoski małego dziecka, tak długo jak to wystarcza najlepiej myć samą wodą! 

jak zrobić łagodny migdałowy szampon

Receptura na rumiankowo migdałowy szampon dla dzieci – 200g:

  • Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) – 4% – 8g
  • olej ze słodkich migdałów – 1% – 2g
  • hydrolat rumiankowy – 45% – 90g
  • woda destylowana – 45,75% – 91,5g
  • d-pantenol – 3% – 6g
  • guma ksantanowa – 0,65% – 1,3g
  • konserwant: Prev Action WW [Benzyl alcohol, Dehydro Acetic acid, Sorbic acid, Benzonic acid] – 0,6% – 1,2g

Wykonanie szamponu:

Wsyp do zlewki/miski detergent-SCI. Następnie delikatnie (aby nie spienić detergentu) dolej wody destylowanej. Zlewkę z płynem i SCI zważ na wadze i zapisz wynik (waga zlewki plus składników), następnie wstaw do gorącej kąpieli wodnej (garnka z gorącą wodą) i wolno podgrzewaj, aby rozpuścić SCI. Na początku może się wydawać że SCI trudno się rozpuszcza ale wcale tak nie jest-po prostu zajmuje mu to trochę czasu. Najpierw masa robi się gęsta i bardzo klei do bagietki/łyżki, w miarę dalszego ogrzewania masa się rozluźnia i jest rzadsza. 

delikatnie myjący szampon dziecięcy

W międzyczasie w drugiej zlewce odważ hydrolat rumiankowy, olej ze słodkich migdałów, konserwant i gumę ksantanową. Wymieszaj gumę ksantanową za pomocą mieszadełka – spieniacza do mleka (bez sprężynki). Po chwili, gdy guma nasiąknie, łatwiej się rozmiesza.

jak zrobić samemu rumiankowy szampon

Gdy SCI się rozpuści – osusz spód zlewki i ponownie zważ zlewkę ze składnikami. Sprawdź o ile waga się zmniejszyła (ile wody odparowało) i dodaj tyle wody/hydrolatu ile odparowało. Gdy zawartość zlewki z SCI przestygnie połącz zawartość obu zlewek – wykonanego żelu i rozpuszczonego SCI.

Gotowy szampon przelej za pomocą lejka do docelowego opakowania. Pamiętaj że po kilku godzinach/przez noc płyn może jeszcze trochę zgęstnieć – gdy guma ksantanowa rozpuści się całkowicie. pH szamponu wynosi ok. 5.

rodzajach włosów i typach olejów możesz poczytać tutaj

szampon dla dzieci przepis diy

Olej ze słodkich migdałów – uniwersalny olej, dobry do każdego typu skóry, dobrze się wchłania, nawilża, łagodzi podrażnienia, regeneruje, zapobiega rozstępom. Zawiera witaminy: A, B1, B2, B6, D i E. Polecany dla dzieci. Podgrzewać tylko do 70 stopni!

Hydrolat rumiankowy – ma działanie przeciwzapalne, łagodzące, nawilżające.

75% D-Pantenol – w roztworze wodnym. Jest prowitaminą B5, ma działanie łagodzące i nawilżające skórę. Osłabia zaczerwienienia i łuszczenie się skóry. Rozpuszczalny w wodzie. 1-5%.

delikatny dziecięcy szampon

Podobnie jak szampon wykonuje się np. płyn do mycia twarzy. Jeśli marzy Ci się jeszcze prostsze wykonanie – bez rozpuszczania, martwienia się o konserwowanie – możesz wykonać szampon z gotowej bazy: Przepisy na szampony z gotowej bazy

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3 komentarze

  1. Asia
    Asia 30 lipca 2022

    Dziękuję Marciu zaraz będę robić ten 🍅 pozdrawiam

  2. Asia
    Asia 29 lipca 2022

    Witam czy robiąc szampon dla dorosłych używając SCI podwoić jego ilość? I jeszcze podpytam czy można go użyć do zrobienia płynu do mycia twarzy pozdrawiam

    • Zielony Słoiczek
      Zielony Słoiczek 30 lipca 2022

      Witaj, myślę że właśnie ten przepis byłby dobry na delikatny płyn do mycia twarzy – robi się tak samo jak szampon, kwestia dodatków i ilości SCI. Zmieniłabym tylko ilość gumy ksantanowej na 0,6% – można stopniowo dodawać. Im mniejsza gęstość tym lepiej i szybciej się będzie pienić-co przy małej ilości detergentu ma znaczenie-no chyba że Ci to nie przeszkadza, to rób gęstszy;)

      Co do szamponu to 6% da łagodny szampon i dla starszych dzieci i dorosłych, jak ktoś lubi dużo piany to można się pokusić o więcej np. 10%-ale nie wiem jak duża jest różnica bo akurat z 10% nie robiłam. Wrzucam Ci świeży wpis o szamponie dla dorosłych z 6% SCI;) Tutaj: https://zielonysloiczek.pl/kosmetyki-diy/pomidorowy-szampon-codzienny-jak-zrobic/

      SCI można dać sporo – 20% da nam szampon w kremie-o konsystencji piankowego budyniu, zaś z 38%-46% otrzymamy szampon w kostce (https://zielonysloiczek.pl/tag/sci/). Także to detergent o naprawdę szerokim zastosowaniu a przy tym nawet w dużych ilościach łagodniejszy od np. 10% glukozydu! Często zatem jest stosowany do wyrobu lepszych szamponów w kostce (takich np. https://ekoamazonka.pl/kategoria-produktu/wlosy/szampony/ ), bo te „gorsze” mają mocniejszy detergent SLS oraz betainę (która często uczula) aby złagodzić jego silne działanie:/

Leave a Reply