Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak zrobić płyn / spray do dezynfekcji rąk – antybakteryjny, przeciwwirusowy

Ponieważ panuje teraz pandemia koronawirusa i w większości sklepów mydła i płyny antybakteryjne zostały wykupione postanowiłam pokazać wam dwa krótkie przepisy na płyn/spray do dezynfekcji rąk i innych przedmiotów/mebli, klamek itp.

Oczywiście taki płyn nie jest konieczny, wystarczające jest mycie rąk naturalnym, domowym mydłem. Kiedy jednak nie mamy dostępu do wody a chcemy wyczyścić ręce niezbędny nam będzie taki właśnie płyn / spray do dezynfekcji.

Aby płyn był skuteczny i zabił bakterie i wirusy powinien mieć stężenie alkoholu co najmniej 70%. Jako alkohol sprawdzi się albo alkohol izopropylowy cz.d.a., albo zwykły spirytus który ma stężenie 95%-96% (wtedy 80%owa zawartość spirytusu w recepturze da nam stężenie alkoholu w gotowym płynie na poziomie ok.76%-77%).

Raczej nie zalecam dodawać olejków eterycznych – nie powinno się ich stosować bez rozcieńczania bezpośrenio na skórę – alkohol szybko odparowuje. Nie są one niezbędne, nie trzeba “zabijać” woni alkoholu ponieważ szybko odparowuje.

Ja przygotowałam płyn z alkoholem izopropylowym, ponieważ akurat taki mam – robię z nim świetny płyn/spray do szyb i luster.

jak zrobic spray na koronawirusa przeciwbakteryjny przeciwwirusowy

Receptura na płyn do dezynfekcji rąk i innych powierzchni – antybakteryjny, przeciwwirusowy, 100g:

  • alkohol izopropylowy cz.d.a. /lub spirytus 95%-96%owy – 80% – 80g
  • woda destylowana (lub zwykła) – 20% – 20g

Receptura na płyn do dezynfekcji rąk, mniej wysuszający- antybakteryjny, przeciwwirusowy, 100g:

  • alkohol izopropylowy cz.d.a. /lub spirytus 95%-96%owy – 80% – 80g
  • woda destylowana (lub zwykła) – 10% – 10g
  • gliceryna roślinna 10% – 10g

Do dezynfekcji przedmiotów polecam wersję 2 składnikową-bez gliceryny która zostawi smugi. Dodatek gliceryny bardzo sprawdzi się w płynie używanym do dezynfekcji rąk – zmniejszy wysuszenie dłoni od alkoholu.

Przygotowanie płynu do dezynfekcji: wymieszaj ze sobą składniki i spray do dezynfekcji gotowy. Jeśli przygotowujesz wersję z gliceryną-najpierw wlej wodę, dodaj glicerynę, wymieszaj ją dokładnie, a na koniec dodaj alkohol.

jak zrobic płyn dezynfekujacy do rąk płyn na koronawirusa

Chiałam zrobić też wersję płynu z nawilżającym żelem aloesowym zamiast wody – niestety taki żel zagęszczony jest gumą ksantanową która nie rozpuszcza się w alkoholu  zatem nie sprawdzi się w płynie do dezynfekcji. Lepszym wyborem byłby po prostu sok aloesowy lub np. 10krotnie zagęszczony sok aloesowy.

Jak stosować taki płyn? Najlepiej użyć buteleczki ze spryskiwaczem i spryskać dokładnie czyszczoną powierzchnię/ręce.

jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk i innych powierzchni przedmiotów przeciwwirusowy zabija koronawirusa

Dodaj komentarz