Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Żel do czyszczenia toalety – odkamieniacz do WC

Zamieszczałam już wcześniej wpis w którym pokazywałam jak świetnie radzi sobie kwasek cytrynowy z czyszczeniem / odkamienianiem czajnika i toalety (tutaj jest opis i zdjęcia). W przypadku czajnika już łyżeczka kwasku świetnie działa, w przypadku toalety jednak sypałam kwasek na oko i mam wrażenie że nie było to zbyt ekonomiczne.

Przygotowałam zatem płyn/żel czyszczący toaletę o odpowiedniej konsystencji.

Gęsty odkamieniacz do WC łatwo się dozuje, dzięki temu że żel opada na dno muszli – mamy pewność że działa dokładnie tam gdzie chcemy – a nie rozpuszcza się w całej wodzie. Dodatkowo dzięki temu że jest gęsty można łatwo domieszać do niego dowolny zapach – wg. mnie najlepsze są cytrusowe olejki eteryczne.

jak zrobić samemu płyn do wc

Receptura na czyszczący żel do toalety – odkamieniacz do WC, 400g:

 • kwasek cytrynowy – 50% – 200g
 • woda (przegotowana lub destylowana) – 49,3% – 197,2g
 • guma ksantanowa – 0,7% – 2,8g
 • olejki eteryczne (opcjonalnie) – np. do 30 kropli werbeny (mocny, wydajny zapach cytrusowy), jeśli ma być bardziej kwiatowy to wydajny i mocny jest ylang ylang ; dość mocne są też leśne zapachy.

Nie ma sensu robić płynu z większą ilością kwasku, już 60% kwasku w składzie balansuje na granicy jego rozpuszczalności w wodzie (w temp. pokojowej) – w tej ilości nie chciał mi się do końca rozpuścić, zatem 50% jest w sam raz. Ja używam zwykłego, spożywczego jednowodnego kwasku cytrynowego. W internecie można kupić też kwasek cytrynowy bezwodny – jeśli taki masz to jego rozpuszczalność jest niższa – kwasku należy dać do ok. 20%.

jak naturalnie czyścić toaletę

Odmierzoną ilość kwasku cytrynowego zalewamy odpowiednią ilością wody i mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia kwasku. Następnie dodajemy olejki eteryczne – kilkanaście kropli. Ja lubię używać do WC werbeny – nie jest mi jej szkoda do WC bo jest wydajna – niewiele kropli a mocno pachnie.

naturalny żel do wc

Następnie odważamy gumę ksantanową (zwykłą spożywczą) i dodajemy do zlewki/kubka z kwaskiem. 0,7% gumy ksantanowej daje odpowiednio gęsty żel (0,8% gumy ksantanowej dał mi zbyt gęsty żel, który ciężko się wyciskało z opakowania). Mieszamy mieszadełkiem / spieniaczem do mleka albo odpowiednią końcówką blendera ręcznego. Możesz zaczekać aż reszta gumy ksantanowej się rozpuści (pozostałe farfocle) ale nie musisz – reszta rozpuści się np. przez noc już w opakowaniu.

jak zrobić samemu odkamieniacz w żelu

Za pomocą lejka przelej gotowy płyn do docelowego opakowania np. plastikowego pojemnika po szamponie/płynie do naczyń. Najlepsze będzie opakowanie które się ściska w celu wydobycia żelu, a nie takie z pompką jak u mnie na zdjęciach. Dozowanie żelu za pomocą pompki jest wygodne gdy pojemnik stoi i wyciskamy żel na rękę, natomiast w tym przypadku dozowanie za pomocą pompki trzymając opakowanie nad toaletą jest niewygodne.

efekt przed po działania żelu do wc

Powyżej widać rezultat czyszczenia – odkamieniania toalety, którą zastaliśmy w wynajmowanym mieszkaniu (sporo kamienia i trochę rdzy). Jak widać nawet długo nie używaną muszlę można bez problemu wyczyścić. 

Jak używać żelu do WC: Dozujemy niewielką ilość żelu do toalety, zostawiamy żel na 15-30min, lub godzinę – w zależności od tego ile masz czasu (zanim ktoś będzie musiał skorzystać z toalety i spuścić wodę) i jak mocne są zabrudzenia. Ja czekam zwykle 15-30 minut. Następnie przetrzyj szczotką do toalety czyszczoną powierzchnię. Żel bez problemu działa tam gdzie jest go najwięcej – czyli na samym dnie. W obłych rogach (skąd żel spływa) i na granicy wody trzeba dłużej potrzeć aby doczyścić te miejsca (albo dodać jeszcze żelu i zostawić na dłużej).

jak zrobić naturalny żel do czyszczenia wc

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

 1. Magdalena
  Magdalena 14 kwietnia 2021

  Na kanale YT “Soap and Clay” były kiedyś bomby do toalety. Pomysł z żelem super. Podziwiam aktywność na tym blogu!

  • Zielony Słoiczek
   Zielony Słoiczek 14 kwietnia 2021

   Robiłam takie musujące kostki do toalety – ale póki co nie wyszły mi takie które miałyby sens: takie kostki mimo tego że pięknie pachną jak stoją na talerzyku w łazience, to po wrzuceniu do toalety – w ogóle nie czuć tego zapachu. Poza tym trudno je zrobić tak aby nadmiernie nie spuchły, efekt musujący – jak bomby do kąpieli – też nie jest jakiś efektowny i właściwie nie ma celu bo taka kostka nie zmyje brudu… na razie zarzuciłam próby:P

Leave a Reply