Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Gry dla trzylatka: Patyczaki i Figuraki (Granna)

Patyczaki oraz Figuraki wydawnictwa Granna to gry przeznaczone według producenta dla dzieci w wieku od 3 do 6/7 lat. Obie gry są podobne, polegają na układaniu różnych obrazków albo z kolorowych plastikowych patyczków ( Patyczaki) albo z kolorowych figur geometrycznych (Figuraki). Dla ułatwienia zabawy młodszym/mniej kreatywnym dzieciom patyczki/figury układać można na kolorowych planszach w skali rzeczywistej – kładziemy plastikowy/kartonowy element bezpośrednio na planszę i tak tworzymy obrazek ; albo w trudniejszej wersji przykładowe obrazki odwzorowujemy jedynie patrząc na obrazek.

patyczaki granna

Patyczaki składają się z plastikowych patyczków (po 12szt w 4 kolorach) oraz 8 dwustronnych plansz ze sztywnego papieru (jak blok techniczny czy brystol). Propozycje obrazków do ułożenia z patyczków są w różnych rozmiarach: 6 obrazków w skali 1:1 ; 6 obrazków w mniejszej skali, ale zajmujących całą planszę ; oraz 30 małych obrazków (na 4 stronach). Jest to zatem spora kolekcja pomysłów do odtworzenia dla dzieci. W teorii dużo zabawy a jak to wygląda w praktyce? Podsuwałam obie gry moim córkom w różnym wieku, ale nigdy gry ich nie wciągnęły aż tak jak się spodziewałam. Myślałam że będą dużo chętniej układały obrazki z plansz lub wymyślały swoje własne. Moje córki uwielbiają puzzle ale te gry nie były aż takim szałem – po ułożeniu kilku obrazków bezpośrednio na planszach zabawa się kończyła – nie miały ochoty robić trudniejszych obrazków ani swoich własnych… Oczywiście to zależy od dzieci, u innych może to być wciągająca zabawa na długie godziny…nie przekonasz się póki nie sprawdzisz;) Obie gry nie są przesadnie drogie więc można wypróbować.

Gdybym miała wybrać tylko jedną z tych gier, wybrałabym właśnie patyczaki, patyczki są solidniejsze oraz bardziej wszechstronne, można więcej z nich stworzyć, a także użyć ich do innych celów np. aby zrobić ulicę dla samochodzików…

figuraki gra

Figuraki składają się z kolorowych, tekturowych figur geometrycznych w różnych kolorach, 4 dwustronnych plansz (tym razem z grubej, sztywnej tektury) z obrazkami, oraz dwóch kostek (na jednej są kolory na drugiej kształty). Z jednej strony każdej z plansz znajduje się kolorowy obrazek ze smokiem, na którym brakuje kilku elementów – na białe miejsca dziecko musi położyć odpowiednią figurę w pasującym/dowolnym kolorze. Z drugiej strony są obrazki (w skali 1:1) stworzone z kolorowych figur. Dziecko powinno odszukać narysowane elementy i położyć je na rysunek. Kostki pozwolą nam na wariant gry z losowaniem danych elementów i np. stworzeniem z nich jakiegoś rysunku/konkretnej rzeczy itp. Pomysł jest fajny, nauka nazw figur, kreatywne wykorzystanie elementów do stworzenia obrazków…ale w praktyce dla moich córek było to jeszcze mniej zajmujące niż Patyczaki, po prostu szybko się tym nudziły.

propozycje gier dla trzylatka

Obie gry są ok, ale wydaje mi się że można w pełni je wykorzystać dopiero przy kreatywnych pomysłach rodziców np. poprosić dziecko o namalowanie rysunku/tła na którym dziecko zrobi ludzika/drzewko z figur w wylosowanych kolorach, podrzucać pomysły typu : “a czy dasz radę zrobić z tych elementów pieska” itp. Bez tego, bazując na samych planszach może być nudno, tak więc pozycja dla kreatywnych dzieci…i rodziców:P

Gry planszowe można kupić w sklepach z planszówkami lub księgarniach internetowych, ja często kupuję gry planszowe TUTAJ – jest duży asortyment i w większości przypadków dobre ceny.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply