Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak zrobić naturalny spray na komary – DIY

Naturalny spray na komary o którym piszę składa się z mieszanki olejków eterycznych rozproszonej w wodzie (może też być w alkoholu-ale ja wolę robić świeżą porcję co kilka dni).

Receptura:

 • 60ml przefiltrowanej (w zwykłym filtrze do wody np. Brita), przegotowanej i ostudzonej wody
 • kilkanaście kropli (wybranych z zamieszczonej niżej listy) naturalnych olejków eterycznych

Jeśli nie przefiltrujesz wody to na pojemniku będzie widać osad – gdy robiłam dzień wcześniej świeżą porcję sprayu, spieszyłam się i zapomniałam o przefiltrowaniu wody (nalałam prosto z kranu) i widać pionowe smugi osadu.

Na fotografii poniżej widać mniej więcej ile dodałam olejków eterycznych (zdjęcie po lewej – cienka żółta warstwa unosząca się na wodzie) na pół buteleczki (ma ona 125ml). Zdjęcie po prawej przedstawia wstrząśnięty, gotowy do użytku spray.

jak zrobić spray odstraszający komary

Butelkę PET ze spryskiwaczem (triggerem) kupiłam w Ecospa.

Pamiętaj aby zawsze przed użyciem sprayu wstrząsnąć pojemnikiem w celu rozproszenia olejków eterycznych w wodzie! Same olejki są zbyt skoncentrowane by używać ich w nierozwodnionej postaci. Nie przesadzaj z ilością olejków. Tego sprayu używam do pryskania firanek/zasłonek przy otwartych oknach – tak aby odstraszać komary już na wejściu;) Pamiętaj by nie rozpylać tej mieszanki w pokoju małych dzieci – większość olejków nie nadaje się do wdychania przez maluchy.

Olejki eteryczne –  kupuj tylko naturalne olejki eteryczne – taka informacja musi widnieć na opakowaniu. Olejki są łatwo dostępne w aptekach – tam jednak wybór zapachów jest zwykle bardzo ograniczony.

Olejki eteryczne odstraszające komary to:

 • olejek paczulowy
 • olejek geraniowy
 • olejek lawendowy
 • olejek miętowy
 • olejek goździkowy
 • olejek eukaliptusowy
 •  olejek z trawy cytrynowej
 • olejek rozmarynowy
 • olejek tymiankowy
 • olejek bazyliowy
Ja zamiennie stosuję w różnych kombinacjach pierwsze 6 olejków.
Jak zrobić naturalny spray na komary

Do smarowania ciała używam natomiast mojego ręcznie robionego kremu antykomarowego – do którego dodaję znacznie mniej olejków eterycznych, aby nie podrażnić skóry.

Podobno regularne picie czystka sprawia że nasza skóra wydziela jego woń i również odstrasza komary.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

 1. Gosia
  Gosia 7 czerwca 2021

  Proszę o informację czy można zaparzyć czystek i użyć jako “bazę” zamiast wody? Płyn składałby się z czystka + olejku.

  • Zielony Słoiczek
   Zielony Słoiczek 8 czerwca 2021

   Myślę że można, choć wydaje mi się że czystek działa najlepiej jeśli pije się go regularnie – wtedy nasza skóra z potem wydziela jego zapach (choć my go nie czujemy) który odstrasza komary. Sam napar chyba tak nie działa, albo działa ale nie utrzymuje się na skórze, tak czy siak można zrobić na naparze i się przekonać czy ma większą moc odstraszania;) Jeśli chodzi o trwałość sprayu na samej wodzie i olejkach to znalazłam resztki sprayu z zeszłego roku i nic się z tą wodą wizualnie nie stało-nie spleśniała-olejki zapobiegają temu. Jeśli chodzi o ziołowe napary to łatwo się one psują-choć z olejkami powinny być bardziej trwałe – ale ja tego nie sprawdzałam.

Leave a Reply