Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Chusteczki wielorazowe – zero waste – zrób to sam!

Chusteczki wielorazowe powracają – chusteczki zero waste – bądź eko, przejdź na wielorazowe!

W okresie jesienno-zimowym moja czteroosobowa rodzina zużywała spore ilości jednorazowych chusteczek higienicznych. Nie mam zbyt dużo miejsca do przechowywania rzeczy “na zapas” w związku z tym często zdarzało się tak że chusteczki się kończyły i używaliśmy papieru toaletowego. Gdy pojawiły się dzieci nasz przerób chusteczek znacznie wzrósł – małe dzieci nie są oszczędne w stosowaniu chusteczek do nosa. Wtedy zdałam sobie sprawę jakie ilości papieru się “marnują”. Skoro staram się być coraz bardziej eko i żyć w duchu less waste, czemu by nie wypróbować wielorazowych bawełnianych chusteczek higienicznych?

z jakiego materiału uszyć chusteczki do nosa

Wyczytałam że najlepszym materiałem na chusteczki jest 100% bawełna o splocie batystowym. Najpierw chciałam kupić po prostu kawał materiału i powycinać z niego chusteczki, niestety nie bardzo mogłam znaleźć taki w dobrej cenie z informacją że jest to batyst. Zwykła bawełna do szycia ubrań jest zbyt sztywna. Wtedy mnie olśniło. W domu miałam bawełniane apaszki dla dzieci z delikatnej, cienkiej, takiej prześwitującej bawełny. Zapewne jest to właśnie batyst. Apaszki po wielu praniach nadal są miękkie i delikatne. Postanowiłam zamówić więcej takich apaszek i z każdej wykonać 4 chusteczki.

Apaszki/chusty/bandamy zakupiłam u tego sprzedawcy – w cenie 8zł sztuka (co daje 2zł za 1 chusteczkę). Można też kupić jeszcze tańsze apaszki np. w cenie 3,90zł za sztukę (co da nam niecały 1zł za 1 chusteczkę). Wymiary chustek wahają się od 48x48cm do 53x53cm. Dzieląc taką apaszkę na 4 uzyskamy chusteczki o wymiarach podobnych do standardowych chusteczek jednorazowych.

Jak zrobić wielorazową chusteczkę z apaszki? Na każdej apaszce należy obszyć na maszynie do szycia 4 kwadraty. Każdy bok chusteczki musi być obszyty ponieważ nieobszyte brzegi już po 1 praniu będą się strzępiły. Ponieważ nie chciało mi się bawić w zakładanie innej stopki i wypróbowanie ściegu owerlokowego, to zamiast obrębić brzegi przeznaczonym do tego ściegiem (owerlokowym) szyjąc po samej krawędzi, użyłam klasycznego prostego lub zygzaka. Gdybym użyła odpowiedniego ściegu wystarczyłoby tuż przy przeszyciu odciąć materiał i nic by się już nie strzępiło. Ponieważ nie obrębiłam brzegów a jedynie przeszyłam normalnym ściegiem, boki chusteczek trochę się strzępiły po pierwszych praniach. Musiałam pozbyć się wszystkich nitek przy pierwszych praniach chusteczek. Przeszycie na podwiniętych brzegach (tak jak w ubraniach) powinno pomóc uniknąć tych niedogodności;)

jak zrobić chusteczki wielorazowe zero waste

Gotowe do użytku, czyste chusteczki przechowuję w pudełkach/szkatułkach – np. takim jak na zdjęciu powyżej. To szare pudełko kupiłam w Tchibo, było przeznaczone na zegarki. Pudełka sprawdzają się w domu, za to gdy jesteśmy poza nim, kilka sztuk chusteczek przechować można w zamykanej saszetce. Oczywiście trzeba mieć też wtedy coś na chustki zużyte. Poza domem może to być kłopotliwe. Nikt nie nakazuje nam jednak całkowicie rezygnować z jednorazowych chusteczek – czujemy się źle w towarzystwie używając wielorazowych, to używajmy ich tylko w domu – i tak ograniczymy ilość kupowanych jednorazówek;)

W domu chusteczki zużyte odkładam do koszyczka leżącego obok pudełka. Gdy zbierze się kilka sztuk i przechodzę obok to zabieram je do łazienki, do kosza na pranie. Chusteczki piorę razem z innymi ubraniami. Użyte chustki są zwinięte w kulki, przy wkładaniu do pralki najlepiej je jednym ruchem rozciągnąć/rozprostować, aby się doprały w środku.

Jak sprawdzają się wielorazowe chusteczki? Czy są delikatne dla nosa?

Chusteczki wielorazowe sprawdzają się bardzo dobrze, są tak samo delikatne dla nosa (a może nawet bardziej) jak zwykłe jednorazówki, są też bardziej “pojemne” że tak powiem. Dzieci je uwielbiają bo są kolorowe.

z czego uszyć chusteczki wielorazowe

Jeśli nie chcesz tracić czasu na obszywanie chusteczek, zawsze możesz kupić gotowy produkt. W sprzedaży są bardzo ładne chusteczki, niestety tanie nie są. Fajną propozycję ma np. Ekonos który sprzedaje batystowe chusteczki z pięknych materiałów.

zero waste chusteczki do nosa wielorazowe bądż eko

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply