Nawilżające jaśminowe serum do twarzy – jak zrobić?
Serum to skoncentrowana dawka tego co najlepsze dla Twojej skóry. Takiego serum używamy 1-3 krople rozsmarowując na twarzy. Z tego względu do przechowywania serum najlepiej sprawdzi się mała buteleczka z zakraplaczem w postaci pipety. Główne składniki aktywne mojego serum mają za zadanie przede wszystkim nawilżać i wygładzać skórę oraz łagodzić jej podrażnienia. W składzie znajdziemy retinol roślinny, d-pantenol, aloes oraz oleje: konopny, jojoba,arganowy, z ogórecznika lekarskiego i skwalan z oliwek. Serum pięknie pachnie jaśminem. Piękny zapach hydrolatu wzmocniłam dodając 4 krople absolutu jaśminowego – to mój ulubiony zapach. Pięknie pachnie i jest wydajny.
Serum olejowe jest dwu fazowe – to znaczy że trzeba wstrząsnąć przed użyciem (nie ma tu emulgatora który łączy fazę olejową z wodną). Nie ma potrzeby podgrzewania, odpowiedniego łączenia faz – po prostu dodajemy składniki i wstrząsamy buteleczkę przed użyciem. Dzięki temu można użyć składników wrażliwych na podgrzewanie.
Receptura na nawilżające jaśminowe serum do twarzy (10g):
- hydrolat jaśminowy – (34,6%) – 3,46g
- retinol roślinny – (4%) – 0,4g
- d-pantenol – (4%) – 0,4g
- wyciąg z aloesu 10-krotny – (7%) – 0,7g
- skwalan z oliwek – (16%) – 1,6g
- olej konopny – (15%) – 1,5g
- olej jojoba – (10%) – 1g
- olej arganowy – (5%) – 0,5g
- olej z ogórecznika lekarskiego – (4%) – 0,4g
- konserwant DHA BA – (0,4%) – 0,04g – 1 kropla
- olejki eteryczne – np. 4 krople absolutu jaśminowego
Stosunek fazy olejowej do wodnej w tego typu serum wynosi mniej więcej pół na pół. Konsystencja tego serum serum jest wodnista-zakrapiamy je na środek dłoni. Jeśli byłby to dla Ciebie problem i wolisz zakrapiać serum na opuszek palca, część składników można zastąpić kwasem hialuronowym 1%-owym. Jego dodatek w ilości ok. 10% bardzo dobrze zagęszcza – sprawia że serum jest lekko galaretowate-na tyle że bez problemu możemy zakropić kroplę na palec i rozsmarować na twarzy.
Przygotowanie serum:
Odważamy wszystkie składniki w buteleczce, na wadze jubilerskiej lub najpierw w zlewce a potem przelewamy i serum gotowe. Pamiętaj aby ilość serum dostosować do pojemności buteleczki tak, aby pozostało w niej trochę pustego miejsca-na zakraplacz oraz aby móc wstrząsnąć serum przed użyciem. U mnie 10g serum zajmuje ok. 3/4 butelki i tak jest w sam raz.
Tak jak wspominałam wyżej, to serum jest rzadkie – gotową recepturę na gęstsze idealne do nakładania palcem serum waniliowe znajdziesz tutaj. Serum zawiera olej z opuncji figowej- prawdopodobnie najdroższy olej na Świecie-uważany jest za naturalny botoks-naprawdę czuć jego działanie-czuje się mrowienie i napięcie skóry-polecam;)
Hydrolat jaśminowy – łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia, tonizuje, odświeża, poprawia nastrój i uspokaja.
75% D-Pantenol – w roztworze wodnym. Jest prowitaminą B5, ma działanie łagodzące i nawilżające skórę. Osłabia zaczerwienienia i łuszczenie się skóry. Rozpuszczalny w wodzie. 1-5%.
Retinol roślinny (ekstrakt z lucerny – roślinna witamina A) – niweluje zmarszczki, wzmaga syntezę kolagenu i hamuje jego degradację, przeciwdziała procesom starzenia się skóry, rozpuszczalny w wodzie, można podgrzewać do 80 stopni.
Ekstrakt z aloesu – ma działanie ściągające, utrzymujące wilgoć, odkażające, wygładza, ujędrnia, łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę. (10-krotny do 10%) Dodawać do wody.
Skwalan z oliwek – nawilża, wygładza, regeneruje, zmiękcza skórę. Redukuje zmarszczki, przebarwienia, pomaga w regeneracji po oparzeniach słonecznych. Jest idealnym składnikiem serum olejowego. Skwalan to naturalny składnik ludzkiego sebum, jego ilość z wiekiem maleje z tego powodu zaleca się jego stosowanie po 25 roku życia.
Olej jojoba – Ma właściwości zmiękczające, nawilżające, zapobiega wysuszaniu skóry, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne. Ma długi okres przydatności. Może być podgrzewany do bardzo wysokich temperatur (300 stopni). W lodówce tężeje. Dodawany do produktów – przedłuża ich trwałość, dobry nośnik dla perfum. Zawiera witaminy A, E i F. Jest “lekkim” olejem.
Olej arganowy – ujędrnia, wygładza, odkaża, przeciwdziała starzeniu się skóry, działa przeciwzapalnie, ochrania przed działaniem promieni UV, ma działanie antyoksydacyjne. Zawiera dużo witaminy E.
Olej z ogórecznika lekarskiego – ma działanie regenerujące, łagodzące, odmładzające, uelastycznia i ujędrnia skórę, zawiera kwasy organiczne – zaleca się stosować w koncentracji 5-15% w kremie, polecany do cery zniszczonej, suchej, dojrzałej. Nie podgrzewać powyżej 38 stopni!
Olej konopny – zawiera naturalne antyoksydanty, nie wywołuje alergii, dobrze się rozprowadza i wchłania. Polecany dla dzieci. Zielony kolor. Jest “lekkim” olejem. Nie można go podgrzewać!