Jak zrobić żurawinową odżywkę do włosów?
Odżywka wygładza włosy, sprawia że łatwo się rozczesują, nie elektryzują się. W składzie tej odżywki znajdują się olej jojoba, olej Moringa, ekstrakt ze skrzypu polnego oraz hydrolat żurawinowy.
Odżywka jest zrobiona na emulgatorze BTMS-50. Jest to lżejsza wersja emulgatora BTMS – powstaną więc na nim lżejsze, bardziej puszyste i nieco rzadsze, bardziej balsamowe odżywki. Zarówno BTMS jak i BTMS-50 to emulgatory przeznaczone przede wszystkim do odżywek do włosów gdyż mają dodatkowe właściwości kondycjonujące włosy. W składzie BTMS-50 jest glikol butylenowy – polecam więc wersję podstawową BTMS. BTMS-50 więcej nie kupię – jest mniej wydajny (rzadsze odżywki) i ma gorszy skład.
Odżywka jest przeznaczona do stosowania po umyciu włosów szamponem, do spłukiwania. Można pokusić się o zastosowanie bez spłukiwania (z pominięciem grzywki) – niewielką ilość – zależy to od rodzaju włosów.
Odżywkę robi się dokładnie tak samo jak kremy do twarzy na Biobazie czy Olivemie. Podgrzewamy fazy i łączymy. Jest to emulsja olej w wodzie czyli o/w.
Jeśli pierwszy raz robisz krem/odżywkę z fazą wodną – emulsję olej w wodzie – przeczytaj najpierw wpis dotyczący wykonania emulsji o/w krok po kroku.
Pod koniec wpisu znajdziesz właściwości każdego ze składników tej odżywki oraz inne przykładowe oleje-zamienniki najlepsze dla danego typu włosów.

Receptura na żurawinową odżywkę do włosów – emulsja o/w (100g):
Faza olejowa:
- olej jojoba (4%) – 4g
- olej Moringa (1%) – 1g
- emulgator – u mnie to był BTMS-50: [Behentrimonium Methosulfate, Cetyl Alcohol, Butylene Glycol] – ale bardziej polecam zwykły BTMS [Behentrimonium Methosulfate, Cetyl Alcohol] w tej samej ilości (10%) – 10g
Faza wodna:
- hydrolat żurawinowy (56%) – 56g
- woda destylowana (26,4%) – 26,4g
- ekstrakt (gliceryt) ze skrzypu polnego (2%) – 2g
3 faza:
- konserwant PrevAction WW [Benzyl alcohol, Dehydro Acetic acid, Sorbic acid, Benzonic acid] (0,6%) – 0,6g (ok. 18 kropli)
- olejki eteryczne: np. drzewo sandałowe (20 kropli)
Najpierw zagotuj wodę w czajniku i wyparz wszystkie przedmioty których będziesz używać – czyli: ze 3 łyżki stołowe, dwie szklane bagietki (jeśli masz), słoiczek na gotowy wyrób (50ml), końcówkę miksera/blendera, której użyjesz oraz dwie szklane zlewki (lub miseczki). Odstaw przedmioty do wyschnięcia.
Odważ poszczególne składniki fazy olejowej w pierwszej zlewce (miseczce) i składniki fazy wodnej w drugiej zlewce (miseczce).
Przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do garnka. Wstaw do gorącej kąpieli obie zlewki (miseczki) i mieszaj fazę olejową aż do rozpuszczenia wszystkich składników.

Gdy wszystkie składniki się rozpuszczą możesz zacząć miksować fazę wodną i dolewać do niej powoli i małymi porcjami fazę olejową. To ważne – w kremach, emulsjach o/w olej w wodzie – olej dodajemy do wody!
Włóż końcówkę miksera do fazy wodnej i zacznij miksować – jednocześnie małymi porcjami dodawaj po trochu fazy olejowej – niech obie zlewki nadal będą w garnku z gorącą wodą. Zapobiegnie to tężeniu fazy olejowej, zanim ją całą dodasz.
Gdy już przelejesz całą fazę olejową do wodnej, wyjmij zlewkę z mieszanką z garnka i miksuj dalej. Teraz, mieszanka będzie szybciej stygła i odżywka zgęstnieje.

Gdy po chwili mieszanka przestygnie (do temperatury pokojowej) przestań miksować i dodaj 3 fazę czyli konserwant i olejki eteryczne oraz chwilę zmiksuj. Konserwant Prev Action WW znacznie rozrzedził odżywkę – jeśli zależy Ci na gęstszej konsystencji do nabierania palcem to użyj emulgatora BTMS lub nie dodawaj konserwantu (przechowuj wtedy odżywkę w lodówce i zużyj w ciągu kilku dni). Gotowa odżywka, najlepiej żeby chwilę odpoczęła, potem ją lekko zamieszaj i przełóż ją do pojemnika. Odżywka ma konsystencję lekkiego balsamu.
Użyte w odżywce oleje najlepsze będą dla włosów średnio lub wysokoporowatych. Poniżej przykładowe oleje najlepsze dla danego typu włosów:
-Włosy niskoporowate: oleje: babassu, kokosowy, rycynowy, palmowy, Marula, masła-shea, kakaowe, cupuacu;
–Włosy średnioporowate: oleje: migdałowy, ryżowy, rzepakowy, z orzechów laskowych, makadamia, sezamowy, arganowy, oliwa;
–Włosy wysokoporowate: oleje tzw. lekkie/schnące: lniany, konopny, z orzechów włoskich, słonecznikowy, z kiełków pszenicy, z pestek dyni, z pestek winogron, jojoba, z ogórecznika, wiesiołka, makowy;

Olej jojoba – Ma właściwości zmiękczające, nawilżające, zapobiega wysuszaniu skóry, reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory, łagodzi stany zapalne, regeneruje skórę. Ma długi okres przydatności. Może być podgrzewany do bardzo wysokich temperatur (300 stopni). W lodówce tężeje. Dodawany do produktów – przedłuża ich trwałość, dobry nośnik dla perfum. Zawiera witaminy A, E i F. Jest “lekkim” olejem.
Olej Moringa – dobrze się rozprowadza, zmiękcza, oczyszcza, wygładza skórę i zmarszczki, reguluje wydzialanie sebum, przeciwutleniacz, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, regenerująco. Bardzo łatwo łączy się z olejkami eterycznymi – wiąże lotne zapachy.
Ekstrakt ze skrzypu polnego – stosowany na skórę wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu, normalizuje wydzielanie łoju, zwęża pory, łagodzi trądzik. Stosowany do włosów: łagodzi łupież, wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, nadaje połysk, opóźnia siwienie włosów.
Hydrolat z żurawiny – bogaty w witaminy, kwasy owocowe, wzmacnia kruche naczynka krwionośne, tonizuje, oczyszcza, silnie nawilża, zwiększa napięcie skóry, poprawia jędrność i wygładza płytkie zmarszczki, łagodzi podrażnienia słoneczne, do cery dojrzałej, trądzikowej, naczynkowej.

Inne odżywki do włosów znajdziesz klikając w tag „odżywka do włosów” poniżej wpisu.
Gęstsze odżywki powstają na emulgatorze BTMS – np. jagodowa nawilżająca odżywka do włosów z d-pantenolem.

Dziękuję za przepis <3 jest wspaniały
Cieszę się:)