Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak zrobić prawdziwe perfumy w domu – pachnące jak Chanel, DKNY, lub jaśminem, konwalią, kokosem itp.

Perfumy domowej roboty są proste do zrobienia, ich wykonanie nie jest jednak błyskawiczne, ponieważ składniki muszą odstać przynajmniej 3 tygodnie zanim sprawdzimy jak nasze perfumy pachną. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ im dłużej mieszanka postoi tym lepiej składniki się ze sobą połączą, nie będzie czuć alkoholu, a jedynie zapach olejków eterycznych czy wybranej kompozycji zapachowej. Zapachy mogą być naturalne, pochodzące od olejków eterycznych/absolutów (zapachy kwiatowe, ziołowe, drzewne) lub sztuczne, z kompozycji zapachowych np. Bamera. Może to być dowolny zapach: konwalia, jaśmin, kokos, czekolada, piżmo itp. Ważne jest aby wybrać kompozycje zapachowe od producenta który napisał że zapachy są przeznaczone do użytku również na skórę/do kosmetyków a nie jedynie do kominków zapachowych. Najwięcej mam kompozycji zapachowych Bamera, bo używam ich też do mydeł, zapachy są bardzo ładne.

Poniżej streściłam jak prawidłowo robi się perfumy (filtruje się kilka razy, schładza itp.), od czego zależy nazewnictwo perfumy/woda perfumowana/woda toaletowa itp.

Dalej zaś przedstawiam moje przepisy na 2 wersje perfum, które gotowe są w 3 tygodnie, bez żadnego mrożenia, filtrowania, jedynie łączę składniki.

Nazewnictwo mieszanek zapachowych:

  • perfumy: 20-40% zapachu rozpuszczone w 90-96%-owym alkoholu (czyli w czystym spirytusie 95%-owym, lub roztworze wodno-alkoholowym-do 3% wody licząc całościowo)
  • woda perfumowana: 8-16% zapachu rozpuszczone w 80-90%-owym alkoholu/roztworze wodno-alkoholowym
  • woda toaletowa: 4-8% zapachu rozpuszczone w 60-85%-owym alkoholu/roztworze wodno-alkoholowym
  • woda kolońska: 3-5% zapachu rozpuszczone w 70-80%-owym alkoholu/roztworze wodno-alkoholowym
  • woda kwiatowa: 2-5% zapachu rozpuszczone w 70-80%-owym alkoholu/roztworze wodno-alkoholowym

Jak w skrócie robi się perfumy zgodnie ze sztuką?

Najpierw łączymy tylko alkohol (spirytus) z olejkami eterycznymi/kompozycją zapachową. Odstawiamy na 2 tygodnie. Następnie powoli dolewamy wodę destylowaną, cały czas mieszając. Jeśli roztwór zmętniał to filtrujemy go. Wodno-alkoholowy roztwór to nastaw. Zostawiamy nastaw do dojrzewania. Czas dojrzewania zależy od ilości olejków eterycznych. Woda kwiatowa leżakuje 1 miesiąc, woda toaletowa/woda perfumowana leżakują 1,5-3 miesiące, zaś perfumy 3-6miesięcy. Po okresie leżakowania nastaw schładzamy do temperatury 0°C przez 1-2 dni, następnie ogrzewamy do temperatury pokojowej 1 dzień i filtrujemy.

jak zrobić tanio perfumy Chanel DKNY w domu

Jak ja zrobiłam moje perfumy?

  1. Wybrałam zapach-proporcje olejków eterycznych których chcę użyć. Na bawełniany wacik kosmetyczny zakropiłam po 1 kropli każdego z olejków – sprawdzając czy pasuje mi wybrana kompozycja. Olejku cedrowego zakropiłam 3 krople i uznałam że to będzie odpowiednia jego ilość pasująca do reszty olejków. Wybrane proporcje pomnożyłam razy 3 i w takiej ilości dodałam do przygotowywanych perfum. Chodzi o to aby kompozycje olejków sprawdzać w małych ilościach na waciku, zamiast przygotować od razu dużą ilość i stwierdzić że jednak nie pasuje.
  2. W małej zlewce za pomocą wagi jubilerskiej odważyłam alkohol (spirytus) i olejki eteryczne/kompozycję zapachową. Przelałam mieszankę do docelowego pojemnika z atomizerem i odstawiłam do szafki na tydzień.
  3. Po tygodniu dolałam do pojemnika odpowiednią ilość wody destylowanej – wstrząsnęłam pojemnikiem aby wymieszać płyny i odstawiłam na 2 tygodnie z powrotem do szafki.
  4. Już po 2 tygodniach  prawie nie czuć zapachu spirytusu w gotowych perfumach. Można ich już używać. Gdy poleżą jeszcze dłużej zapach alkoholu nie będzie wcale wyczuwalny. 
jak zrobić perfumy wodę perfumowaną wodę toaletową wodę kolońską

Receptura na perfumy a’la DKNY Be Delicious – zielone jabłuszko, 10ml:

  • kompozycja zapachowa „Buziaczek” (ze sklepu Zielony Klub) – odpowiednik zapachu DKNY-Be Delicious-zielone jabłuszko   (27%) – 2,7g, ok. 58 kropli
  • spirytus 95%-owy   (70%) – 7g
  • woda destylowana  (3%) – 0,3g

Z powyższych proporcji uzyskałam perfumy czyli: 27% zapachu rozpuszczone w 91%-owym alkoholu. Ponieważ spirytus ma 95% czystego alkoholu, to w gramach wychodzi 6,65g czystego alkoholu na 7,3g roztworu wodno-alkoholowego. Jest to 91% roztwór, co mieści się w widełkach mieszanki zapachowej nazywanej perfumami.

Receptura na wodę toaletową „Cytrusowe orzeźwienie” – czyli moja własna cytrusowa kompozycja, 10ml:

  • olejki eteryczne  (7%) – 0,7g: wybrane olejki np. cedrowy (3%-0,3g ok. 11 kropli), werbena (1%-0,1g ok. 3-4 krople), bergamotka (1%-0,1g, ok. 3-4 krople), cytryna (1%-0,1g, ok. 3-4 krople), słodka pomarańcza (1%-0,1g, ok. 3-4 krople).
  • spirytus 95%-owy   (70%) – 7g
  • woda destylowana  (23%) – 2,3g

Z powyższych proporcji uzyskałam wodę toaletową czyli: 7% zapachu rozpuszczone w 72%-owym alkoholu. Ponieważ spirytus ma 95% czystego alkoholu, to w gramach wychodzi 6,65g czystego alkoholu na 9,3g roztworu wodno-alkoholowego. Jest to 72% roztwór, co mieści się w widełkach mieszanki zapachowej nazywanej wodą toaletową.

Z kolei aby uzyskać zgodną z definicją wodę perfumowaną można by zastosować następujące proporcje składników: 15% zapachu, 77% spirytusu 95%-owego, 8% wody – co daje nam mieszankę 15% zapachu rozpuszczone w 86% alkoholu-czyli wodę perfumowaną.

jak się robi perfumy w domu z odpowiedników zapachowych znanych marek

Intensywność zapachu  perfum zależy od rodzaju olejków eterycznych/kompozycji zapachowych – czy są to delikatne czy mocne zapachy. W przygotowaniu domowych perfum absolutnie nie musimy kierować się procentami i sztucznymi podziałami na perfumy czy też wody toaletowe, ponieważ zrobiona wedle proporcji woda toaletowa może być mocniejsza i bardziej trwała od perfum (bo do perfum wybrany był delikatny zapach).

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply