Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Ziołowy szampon z gotowej bazy

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tworzeniem własnego szamponu – ten przepis jest idealny dla Ciebie, jest to bowiem przepis na szampon z gotowej bazy szamponowej. Nie musisz martwić się o ustalenie odpowiedniego ph kosmetyku, wybierasz dodatki i tyle.

Jeśli nie wiesz jakie składniki służą Twoim włosom, nie wiesz jakie oleje są dla nich najlepsze, co to jest równowaga PEH, przeczytaj najpierw ten wpis

Ziołowy szampon przeznaczony jest do włosów normalnych, jest łagodzący, normalizujący. Ma niewielką ilość gliceryny i oleju oraz zawiera łagodzący D-pantenol. Inne szampony z bazy znajdziesz klikając w tag/słowo kluczowe: szampon z gotowej bazy poniżej tego wpisu.

ziołowy szampon z bazy natura dla piekna

Analiza składu bazy szamponowej:

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów baz szamponowych, z różnymi detergentami (o różnej mocy). Ja zdecydowałam się na bazę która ma w składzie detergenty niejonowe (jedne z najdelikatniejszych) czyli glukozydy (może to być np. glukozyd decylowy, glukozyd kokosowy, glukozyd laurylowy itp.). Glukozydy to detergenty o zasadowym ph, nie nadają się więc do użytku bez zakwaszających dodatków. W większości szamponów substancjami zakwaszającymi (czyli neutralizującymi zasadowe ph detergentów myjących) jest kwasek cytrynowy, aloes czy kwas mlekowy. Glukozydy, mimo tego że są słabszymi detergentami od owianych złą sławą anionowych detergentów takich jak SLS, SLES, SCS, to nadal mocno myją nam włosy. Można to poznać po tym że włosy umyte szamponem tylko z glukozydem decylowym (bez środków łagodzących) będą się podczas rozczesywania strasznie plątały. W związku z tym detergentu należy dodać albo bardzo mało (ale wtedy trudniej umyć włosy bo szampon się nie pieni) albo dodać inną substancję która zniweluje/zmniejszy nam niekorzystny efekt detergentu. Najbardziej popularną substancją tego typu jest betaina (np. lauryl betaine, cocamidopropyl betaine). Niektórzy twierdzą że mają nadwrażliwość na tą substancję-gdy znajduje się na początku składu (czyli jest jej więcej) drogeryjnego szamponu. Moim zdaniem w drogeryjnych szamponach nie sposób tego stwierdzić-za wiele mają składników które mogą powodować niekorzystną reakcję. Najlepiej zrobić szampon samemu-kolejno wprowadzając składniki.

Szampon zagęszczany jest najczęściej gumą ksantanowąKonserwantem najbardziej popularnym w bazach szamponowych jest Phenoxyethanol. Ponieważ fenoksyetanol należy do substancji alergennych oraz może wchłaniać się przez skórę do krwiobiegu wolałam wybrać bazę bez tego konserwantu. Mój wybór ograniczył się zatem do jednej bazy ze sklepu Natura dla Piękna. Jest to organiczna baza szamponowa. Jej skład INCI: Aqua, Lauryl Betaine, Decyl Glucoside, Xanthan Gum, Aloe barbadensis Leaf Juice Powder, Levulinic Acid, Glycerin, Sodium Levulinate, Sodium Phytate, Citric Acid, Sodium Benzoate.

jak zrobić ziołowy szampon z gotowej bazy szamponowej

Receptura na Ziołowy szampon do włosów z gotowej bazy szamponowej (Natura dla Piękna), 200g:

  • BAZA szamponowa 60% – 120g
  • olej słonecznikowy 2% – 4g (ok.4,5ml)
  • D-pantenol 4% – 8g
  • gliceryna roślinna 2% – 4g
  • hydrolat rozmarynowy 32% – 64g
  • olejki eteryczne: 10 kropli olejku tymankowego, 10kropli szałwiowego, 6 kropli rozmarynowego

Opakowanie bazy szamponowej (dla 500g) to plastikowe wiaderko, z którego wygodnie nakłada się odpowiednia porcję bazy. Baza jest przezroczysta o konsystencji kisielu. Bazę rozwadniamy wodą destylowaną lub hydrolatem-w tym przypadku rozmarynowy. Ponieważ baza zbyt intensywnie mieszana zaczyna się pienić ważne jest aby dodawać składniki powoli i wolno mieszać łyżką lub patyczkiem. Jeśli robimy małą porcję szamponu i dodajemy mało oleju, a odmierzanie 1-2g na wadze jubilerskiej sprawia nam problem, do odmierzenia oleju można użyć strzykawki (1-2/5ml, do kupienia w aptece). Należy jednak pamiętać że objętość oleju w ml to nie to samo co jego waga w gramach. W przypadku tego szamponu, dla oleju słonecznikowego 4g to ok. 4,5ml.

Jeśli dodajemy do szamponu płynne ekstrakty to należy pamiętać że taki płynny ekstrakt (herbaciany czy np. jedwab) to najczęściej gliceryt, czyli woda i gliceryna z dodatkiem np. ekstraktu z zielonej herbaty. Trzeba o tym pamiętać ponieważ zbyt duża ilość gliceryny może nam zbytnio obciążyc włosy.

przygotowanie ziołowego szamponu z bazy

Dodajemy wszystkie składniki do bazy i delikatnie mieszamy (np.szklaną bagietką, łyżeczką, patyczkiem do sushi), jak widać na powyższych zdjęciach, intensywne mieszanie sprawiło że szampon lekko się spienił i stracił przezroczystość, ale nie należy się tym przejmować.

Ponieważ na dnie zlewki płyny były gorzej wymieszane, po przelaniu przez lejek do docelowego opakowania (200ml), zeskrobałam resztki łyżką, następnie przelałam z powrotem całą mieszankę z docelowego opakowania do brudnej zlewki. Jeszcze raz wymieszałam i ponownie przelałam do opakowania docelowego. W taki sposób szampon będzie dobrze wymieszany, ale nie spieniony.

co dodać do ziołowego szamponu z gotowej bazy

Konsystencję szamponu, jak i jego działanie na włosach porównałabym do kupnego szamponu Sylveco. Oczywiście możesz zmienić w tym szamponie ilość i rodzaj oleju (dostosować do tego co lubią Twoje włosy). Pamiętaj jednak aby cięższych olei dawać mniejsze ilości. Ile najwięcej można dać olejów aby włosy były umyte i się nie strączkowały od jego nadmiaru? To zależy od włosów, ja najwięcej użyłam w tej bazie 6% – i dla mnie to było już nieco za dużo (zwłaszcza przy skalpie gdzie chcę aby włosy były odbite u nasady).

Olej słonecznikowy – dobrze się wchłania. Zawiera witaminę D, E i prowitaminę A. Działa przeciwzapalnie, normalizująco oraz zmniejsza działanie wolnych rodników. “Lekki” olej – dobry do kremów do twarzy na dzień i szamponów do włosów normalnych.

Hydrolat rozmarynowy – oczyszcza, tonizuje, wygładza i regeneruje skórę, ma działanie przeciwłupieżowe, ogranicza wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost.

Gliceryna roślinna– świetnie nawilża skórę. Rozpuszczalna w wodzie.

75% D-Pantenol – w roztworze wodnym. Jest prowitaminą B5, ma działanie łagodzące i nawilżające. Osłabia zaczerwienienia i łuszczenie się skóry. Rozpuszczalny w wodzie. 1-5%.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply