Receptura na przeciwzmarszczkowy winogronowy krem do twarzy (emulsja o/w), z masłem Kombo (zawierającym kwas kombowy-silny antyoksydant), olejem z pestek winogron, olejem Moringa, olejem arganowym oraz hydrolatem oczarowym, gliceryną i biofermentem z aceroli. Ja stosuję go na noc, ale jeśli masz suchą cerę może być w sam raz na dzień. Krem ukręcony jest na emulgatorze Olivem 1000. Krem jest aksamitny, delikatny. Wszystkie składniki posiadają właściwości wygładzające, spowalniające procesy starzenia się skóry i przeciwzmarszczkowe.
Jeśli pierwszy raz robisz krem z fazą wodną – emulsję olej w wodzie – przeczytaj najpierw wpis dotyczący wykonania emulsji o/w krok po kroku.
Receptura na przeciwzmarszczkowy winogronowy krem do twarzy – emulsja o/w (50g):
Faza olejowa:
- masło Kombo (4%) – 2g
- olej z pestek winogron (13%) – 6,5g
- olej Moringa (6%) – 3g
- olej arganowy (2%) – 1g
- emulgator – Olivem 1000: [Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate] (6%) – 3g
Faza wodna:
- hydrolat oczarowy (63,5%) – 31,75g
- gliceryna roślinna (3%) – 1,5g
- bioferment z aceroli (2%) – 1g
3 faza:
- konserwant DHA BA [Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol] (0,5%) – 0,25-0,3g (ok.5 kropli)
- olejki eteryczne: z drzewa różanego 14 kropli, cedrowy 8 kropli, cyprysowy 3 krople, paczula 3 krople.
Używam tylko nierafinowanych maseł i olei, ponieważ nie zostały one poddane dodatkowemu oczyszczaniu – a zatem zachowały swój naturalny kolor, zapach jak i substancje czynne – takie jak wolne kwasy tłuszczowe i witaminy. Składniki kremu możesz kupić w sklepie z surowcami kosmetycznymi np. Ecospa czy ZróbSobieKrem.
Najpierw zagotuj wodę w czajniku i wyparz wszystkie przedmioty których będziesz używać – czyli: ze 3 łyżki stołowe, dwie szklane bagietki (jeśli masz), słoiczek na gotowy wyrób, końcówkę miksera/blendera, której użyjesz oraz dwie szklane zlewki (lub miseczki). Odstaw przedmioty do wyschnięcia.
Następnie odważ poszczególne składniki fazy olejowej w pierwszej zlewce (miseczce) i składniki fazy wodnej w drugiej zlewce (miseczce).
Przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do garnka. Wstaw do gorącej kąpieli zlewkę z fazą olejową i mieszaj aż do rozpuszczenia wszystkich składników.
Gdy wszystkie składniki się rozpuszczą i temperatura mieszanki osiągnie ponad 80 stopni (przy niższej temperaturze emulgator przy przelewaniu będzie zastygał/osadzał się na ściankach naczynia). Włóż zlewkę z fazą wodną i odczekaj aż się ogrzeje, następnie możesz zacząć miksować fazę wodną i dolewać do niej powoli i małymi porcjami fazę olejową. To ważne – w kremach, emulsjach o/w olej w wodzie – olej dodajemy do wody! Włóż końcówkę miksera do fazy wodnej i zacznij miksować – jednocześnie małymi porcjami dodawaj po trochu fazy olejowej – niech obie zlewki nadal będą w garnku z gorącą wodą. Zapobiegnie to tężeniu fazy olejowej, zanim ją całą dodasz.
Gdy już przelejesz całą fazę olejową do wodnej, wyjmij zlewkę z mieszanką z garnka i miksuj dalej. Teraz, mieszanka będzie szybciej stygła i krem zgęstnieje. Gdy po chwili mieszanka przestygnie (do temperatury pokojowej) przestań miksować i dodaj 3 fazę czyli konserwant i olejki eteryczne oraz chwilę zmiksuj. Gotowy krem, najlepiej żeby chwilę odpoczął, potem lekko go zamieszaj i przełóż do słoiczka.
Masło Kombo – zawiera silny antyoksydant – kwas kombowy, ma zastosowanie w produktach przeciwzmarszczkowych. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe przy bólach stawów, czy mięśni. Ciemnobrązowy kolor. Nadaje lekki złoty koloryt skórze. Może lekko brudzić – ale zdecydowanie nie aż tak jak pomarańczowe oleje – np. palmowy. Zapach specyficzny – orzechowo-drzewno-ziemny;). W temperaturze pokojowej bardzo miękkie, lekko płynne.
Olej z pestek winogron – uelastycznia, wygładza skórę, zapobiega utracie wody, ma działanie przeciwbakteryjne, spowalnia procesy starzenia się skóry. Łatwo się wchłania. Zawiera dużą ilość witaminy E, a także beta-karoten, witaminy C i D.
Olej Moringa – dobrze się rozprowadza, zmiękcza, oczyszcza, wygładza skórę i zmarszczki, reguluje wydzialanie sebum, przeciwutleniacz, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Bardzo łatwo łączy się z olejkami eterycznymi – wiąże lotne zapachy.
Olej arganowy – ujędrnia, wygładza, odkaża, przeciwdziała starzeniu się skóry, działa przeciwzapalnie, ochrania przed działaniem promini UV, ma działanie antyoksydacyjne. Zawiera dużo witaminy E.
Hydrolat oczarowy – ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ściągające, łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia, ma najmocniejsze działanie antyoksydacyjne ze wszystkich hydrolatów.
Gliceryna roślinna– świetnie nawilża skórę. Rozpuszczalna w wodzie. 5-15%.
Bioferment z aceroli – (wiśnia antylska) – zawiera bardzo dużo witaminy C, rozjaśnia skórę, nawilża, wygładza, ma działanie przeciwzapalne i spowalnia procesy starzenia się skóry. Dobry do cery dojrzałej, naczynkowej, trądzikowej. Rozpuszczalny w wodzie. 1-10%.