Płyn czyszczący do mebli i innych powierzchni ma skład taki jak popularny spray do mebli Pronto. Działa dobrze, ma prosty skład – składa się z wody destylowanej i detergentu np. glukozydu kokosowego (lub decylowego) którego używać można też do produkcji własnego szamponu czy płynu do mycia naczyń. Płyn jest dobry do każdej powierzchni ale do mycia szyb, luster i armatury łazienkowej polecam bardziej płyn czyszczący na bazie octu i alkoholu – szybciej odparowuje i nie zostawia smug.
Płyn może mieć dowolnie wybrany zapach: naturalny – z olejków eterycznych, lub ze sztucznych kompozycji zapachowych. O ile w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji ciała używam tylko olejków eterycznych (z wyjątkiem mydeł), to w takim gospodarczym płynie szaleję z zapachami, wybierając te niedostępne jako naturalne.
Uwielbiam kwiatowo pachnący płyn, moje ulubione to konwalia, jaśmin, bez i magnolia. Można zaszaleć i zrobić kompozycje słodko pachnące: kokosem, piernikiem. Najczęściej kupuję zapachy firmy Bamer, które mogą być stosowane w mydłach, jak i innych kosmetykach.
W niektórych sklepach dostępne są również zapachy będące odpowiednikami popularnych perfum np. Channel No5 (to Classique 5 w Zielonym Klubie) czy DKNY Be Delicious (zielone jabłuszko) – to kompozycja o nazwie Buziaczek w Zielonym Klubie. O ile nigdy nie kupiłam perfum Channel No5 to DKNY Be Delicious (zielone) to moje ulubione perfumy – zapach odpowiednika jest prawie identyczny, prawie ponieważ porównuję zapach esencji zapachowej i gotowych rozwodnionych alkoholem perfum.
Receptura na płyn czyszczący do mebli a’la Pronto (400g):
- glukozyd kokosowy (lub decylowy) do 0,5% – 2g (łyżeczka)
- woda destylowana – 99,5% – 398g
- zapach np. Bamera – ilość zależy od zapachu – średnio ok. pół buteleczki
Przygotowanie płynu: Ponieważ wagą kuchenną ciężko byłoby odmierzyć 2 g glukozydu, to glukozyd ważę na wadze jubilerskiej. Waga jubilerska w zależności od dokładności wykonuje pomiary przedmiotów do wagi np. 200g. Dlatego najpierw wlewam do butelki trochę wody np. 30g (aby nie wlewać glukozydu bezpośrednio na dno pojemnika-bo potem trudniej go wymieszać), następnie dodaję 2g glukozydu kokosowego i odmierzając już na normalnej, kuchennej wadze, dopełniam butelkę resztą wody, w moim przypadku to 398g-30g=368g. Na końcu dodaję zapach. Nie wstrząsamy butelki aby nie spienić płynu. Delikatnie obracamy butelkę kilka razy do góry dnem i to wystarczy aby wszystko wymieszać. Sprawdzamy czy zapach jest już wystarczająco intensywny i płyn czyszczący do mebli a’la Pronto gotowy!