Przeciwbakteryjny i łagodzący płyn do higieny intymnej z ostropestem plamistym – jak zrobić delikatny płyn myjący?
W składzie płynu znajduje się: łagodny środek myjący (kokoamfodioctan disodowy) w dość małym stężeniu, kwas mlekowy, mleczan sodu, olej z ostropestu plamistego, hydrolat różany, hydrolat melisowy, aloes i ekstrakty z wąkoty azjatyckiej i zielonej herbaty. Do zagęszczenia płynu użyłam gumy ksantanowej. Płyn zakonserwowałam.
Receptura na przeciwbakteryjny i łagodzący płyn do higieny intymnej z ostropestem plamistym, 200g:
- Disodium Cocoamphodiacetate (4%) – 8g
- hydrolat z rózy damasceńskiej (39,2%) – 78,4g
- hydrolat melisowy (32,5%) – 65g
- olej z ostropestu plamistego (2%) – 4g
- mleczan sodu (6%) – 12g
- ekstrakt z wąkoty azjatyckiej (3%) – 6g
- ekstrakt z zielonej herbaty (2%) – 4g
- ekstrakt z aloesu/sok aloesowy (10%) – 20g
- kwas mlekowy (80%-owy) (0,1%) – 0,2g – ok. 5 kropli
- guma ksantanowa (0,6%) – 1,2g
- konserwant PrevAction WW [Benzyl alcohol, Dehydro Acetic acid, Sorbic acid, Benzonic acid] (0,6%) – 1,2g
- olejki eteryczne: np. drzewo sandałowe – kilkanaście kropli.
Do zlewki (szklanki) dodaj hydrolaty, aloes, ekstrakty, olej i mleczan sodu. Następnie dolej detergent (kokoamfodioctan disodowy) i delikatnie (aby nie spienić) wymieszaj. Dodaj kwas mlekowy w ilości niezbędnej do wyregulowania pH do pożądanej wartości.
Ja dodałam odrobinę kwasu aby pH wyniosło 5-6. Na końcu dodaj konserwant, olejki eteryczne, wymieszaj oraz wsyp gumę ksantanową. Poczekaj chwilę aż napęcznieje, po czym delikatnie wymieszaj.
Gdy płyn lekko się zagęści możesz użyć do mieszania mieszadełka/spieniacza do mleka – (bez sprężynki na mieszadle!) ale pulsacyjnie, delikatnie i tylko przy dnie naczynia aby płyn się nie spienił.
Sposób drugi na wymieszanie płynu to: najpierw wymieszać gumę ksantanową z odrobiną hydrolatu, a potem dodać żel do zlewki z resztą składników.
Pamiętaj że po kilku godzinach/przez noc płyn może jeszcze trochę zgęstnieć – gdy guma ksantanowa rozpuści się całkowicie. Ten płyn ma 0,6% gumy ksantanowej – co daje dość rzadki ale za to dobrze pieniący się płyn. Jeśli ważniejsze jest dla Ciebie to aby płyn był gęstszy to dodaj więcej gumy ksantanowej – np. 0,7% – 0,8%. Pamiętaj że im rzadszy płyn tym łatwiej go spienić, a przy dość małej ilości detergentu to ma znaczenie.
Olej z ostropestu plamistego – głęboko nawilża, regeneruje, chroni naturalną warstwę lipidową skóry, stymuluje odnowę komórkową, chroni przed działaniem wolnych rodników, rozjaśnia cerę, zmniejsza zaczerwienienie, wspomaga gojenie, zwalcza egzemy skórne i nadmierne rogowacenie skóry, idealny do cery tłustej, trądzikowej. Dobrze się wchłania. Nie można go podgrzewać!
Hydrolat różany – działa przeciwzapalnie, wspomaga ukrwienie, reguluje wydzialanie sebum, łagodzi podrażnienia i nawilża.
Mleczan sodu – to 60% wodny roztwór soli sodowej kwasu L-mlekowego. Silnie nawilża (bardziej niż gliceryna i kwas hialuronowy), ma działanie przeciwbakteryjne, łagodzi podrażnienia. Jest mniej lepki od gliceryny. Reguluje pH (podwyższa pH) – neutralizuje kwasy. Stabilizuje mocznik (spowalnia jego rozpad). Rozpuszczalny w wodzie. Do 8%.
Ekstrakt z aloesu – ma działanie ściągające, utrzymujące wilgoć, odkażające, wygładza, ujędrnia, łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę. (10-krotny do 10%) Dodawać do wody.
Ekstrakt z zielonej herbaty – ma działanie przeciwzapalne, chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, redukuje rozszerzające się naczynka krwionośne, hamuje degradację kolagenu co wpływa na elastyczność skóry, ma działanie przeciwstarzeniowe.
Ekstrakt z wąkoty azjatyckiej – poprawia wytrzymałość naczyń krwionośnych, poprawia mikrokrążenie, wygładza, ujędrnia, ma działanie antycellulitowe, pobudza produkcję kolagenu, oczyszcza, łagodzi stany zapalne, działa przeciwutleniająco, regenerująco, 0,5-5%.
Inne przepisy na płyn do higieny intymnej znajdziesz klikając w tag “płyn do higieny intymnej“.