Jak zrobić naturalnie niebieskie masełko do ciała pachnące różowym lotosem? Masełko jest bardzo proste do wykonania – wystarczy rozpuścić składniki w kąpieli wodnej i zmiksować na krem. W składzie znajduje się masło cupuacu, shea, awokado oraz oleje: z baobabu, z orzecha włoskiego i sezamowy. Masło zabarwiłam niebieską glinką.
Używam tylko nierafinowanych maseł i olei, ponieważ nie zostały one poddane dodatkowemu oczyszczaniu – a zatem zachowały swój naturalny kolor, zapach jak i substancje czynne – takie jak wolne kwasy tłuszczowe i witaminy. Składniki kremu możesz kupić w sklepie z surowcami kosmetycznymi np. Ecospa czy ZróbSobieKrem.
Receptura na niebiańskie niebieskie masło do ciała (70g):
- masło cupuacu (13%) – 9,1g
- masło shea Nilotica (20%) – 14g
- masło awokado (31%) – 21,7g
- olej z nasion baobabu (9%) – 6,3g
- olej z orzechów włoskich (11%) – 7,7g
- olej sezamowy (14%) – 9,8g
- glinka niebieska (2%) – 1,4g
- olejki eteryczne: kilkadziesiąt kropli absolutu różowy lotos
Najpierw zagotuj wodę w czajniku i wyparz wszystkie przedmioty których będziesz używać – czyli: ze 2 łyżki stołowe, słoiczek na gotowy wyrób, końcówkę miksera/blendera, której użyjesz oraz szklaną zlewkę/porcelanową miseczkę. Odstaw przedmioty do wyschnięcia.
Odważ masło shea, masło cupuacu, masło z awokado i olej z nasion baobabu w wyparzonej suchej misce/zlewce. Przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do innej, większej, plastikowej miski lub garnka. Wstaw do gorącej kąpieli miseczkę/zlewkę ze składnikami i mieszaj aż do rozpuszczenia wszystkich składników.
Gdy mieszanka nieco przestygnie odważ i dodaj do niej pozostałe oleje. Olej z orzechów włoskich i sezamowy specjalnie dodaję na końcu, po schłodzeniu mieszanki, ponieważ są one mało odporne na podgrzewanie (można je podgrzewać odpowiednio do 38 i 65 stopni). Olejki eteryczne zaś zawsze dodajemy na końcu. Zamieszaj łyżką składniki i wstaw do zamrażalnika na około 10 minut.
Lekko zestaloną mieszankę wyjmij z zamrażalnika i zmiksuj na krem. Następnie dodaj olejki eteryczne i niebieską glinkę. Naturalnie niebieskie masełko gotowe.
Masło shea – ma działanie natłuszczające, nawilżające, dzięki niemu skóra jest gładka i miękka, chroni przed wiatrem i słońcem, przyspiesza gojenie ran, podrażnień czy poparzeń słonecznych. Zawiera prowitaminę A, witaminę E oraz przeciwutleniacze. W zależności od kraju pochodzenia różnią się kolorem (od białego po żółtawy), konsystencją (ogólnie dość miękkie masło) i zapachem. Odmiana Nilotica jest uważana za najbardziej smarowną, miękką, ale nie jest to regułą.
Masło z awokado – mocno nawilża i natłuszcza skórę, uzupełnia barierę lipidową. Jest bardziej miękkie od masła shea. Świetne do nadawania smarowności, miękkości masełkom bez fazy wodnej. Kolor białawy, zapach neutralny, nie wyczuwalny w kremach.
Masło Cupuacu – Natłuszcza, nawilża, uelastycznia i ochrania skórę przed promieniowaniem UV. Ma działanie regenerujące i przeciwzapalne. Zawiera przeciwutleniacze neutralizujące działanie wolnych rodników. Łatwo tolerowane i nie powoduje alergii kontaktowej. Twardość podobna do masła shea, zapach-różny: podobno marcepanowy (nie trafiłam na takie jeszcze), neutralny-ledwo wyczuwalny lub bardzo mocny dla mnie dość nieprzyjemny zgniły zapach – nie do ukrycia w gotowych kremach. Trzeba o to pytać przed zakupem.
Olej z nasion Baobabu – jeden z najtrwalszych olei. Zawiera witaminy A, E, D i F. Ma silne działanie nawilżające, regenerujące i wygładzające. Dobry do cery wrażliwej, suchej, zniszczonej.
Olej z orzechów włoskich – działa przeciwzapalnie, normalizująco, uelastycznia skórę, przeciwdziała procesom starzenia się skóry, Idealny dla skóry wrażliwej i dojrzałej. Ze względu na wysoką zawartość kwasów nienasyconych zaleca się stosowanie w ilości 10-20%. Wyczuwalny przyjemny zapach orzechów włoskich. Nie podgrzewać powyżej 38 stopni!
Olej sezamowy – przeciwdziała procesom starzenia się skóry, jest bardzo skutecznym antyutleniaczem, uelastycznia skórę, chroni przed odwodnieniem, reguluje pracę gruczołów łojowych, zwęża pory, oczyszcza skórę z toksyn, poprawia krążenie, ma właściwości rozgrzewające. Nie zalecany do skóry z rozszerzonymi naczynkami oraz przy stanach zapalnych. Pięknie pachnie sezamem. Nie podgrzewać powyżej 65 stopni!