Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Odżywka PEH – kokosowy jedwab – bez emulgatorów

Jak zrobić prostą odżywkę bez użycia emulgatorów? 

Odżywka kokosowy jedwab jest bardzo prosta do zrobienia, nie wymaga użycia emulgatorów. Niewielką ilość oleju ryżowego zemulguje mleczko kokosowe (zawiera naturalne emulgatory).

Odżywka jest przeznaczona do stosowania po umyciu włosów szamponem, do spłukiwania wodą. Jedwabno-kokosowa odżywka nawilża, wygładza, zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się włosów, ułatwia rozczesywanie. Świetna do stosowania na długość włosów, w przypadku grzywki-stosuj bardzo małą ilość lub wcale-aby grzywka nie była przyklapnięta.

Odżywka kokos-jedwab zawiera proteiny (jedwab), emolienty (mleczko kokosowe, olej ryżowy) i humektanty (sok aloesowy, gliceryna z ekstraktu z jedwabiu) – pomaga zachować równowagę PEH włosów. Z założenia jest przeznaczona do stosowania co jakiś czas, co 1-2 tygodnie, ponieważ zawiera proteiny. Odżywki proteinowe stosuje się nie co dzień, lecz co kilka myć,  ponieważ nadmiar protein szkodzi włosom. Włosy przeproteinowane stają się suche, szorstkie, u nasady przyklapnięte, a na długości puszące się. Nie znaczy to że proteiny są złe i trzeba je ograniczyć,  ich niedobór też źle wpływa na stan włosów, po prostu trzeba mieć świadomość że można przedobrzyć i obserwować swoje włosy.

prosta kokosowa odżywka bez emulgatorów

Receptura na Odżywkę PEH – kokosowy jedwab, 100g:

  • mleczko kokosowe (bez stabilizatorów, emulgatorów i konserwantów – sam ekstrakt kokosowy i woda) – 89,3% – 89,3g
  • sok z aloesu zatężony 10-krotnie – 4% – 4g
  • ekstrakt z jedwabiu (gliceryt) – 4% – 4g
  • olej ryżowy  1% – 1g
  • guma ksantanowa – 1% – 1g
  • konserwant PrevAction WW [Benzyl alcohol, Dehydro Acetic acid, Sorbic acid, Benzonic acid]   (0,7%) – 0,7g
przepis na domową naturalną odżywkę do włosów kokos i jedwab

Przygotowanie odżywki:

Odważ na wadze jubilerskiej sok z aloesu, ekstrakt z jedwabiu oraz mleczko kokosowe i konserwant. Mleczko kokosowe – najlepiej kupować takie bez stabilizatorów, emulgatorów i konserwantów – ja użyłam mleczka 85%, firmy Real Thai. Wsyp 0,6-1% gumy ksantanowej. 0,6% da rzadki żel, zaś 1% bardzo gęsty, budyniowaty, który może być ciężko wyciskać z pojemnika. Optymalna ilość dająca średnio gęsty żel to 0,7%. Wymieszaj gumę ksantanową mieszadełkiem/spieniaczem do mleka (ze zdjętą sprężynką). Odżywka gotowa.

Użyty w odżywce olej ryżowy najlepszy będzie dla włosów średnio porowatych. Poniżej przykładowe oleje najlepsze dla danego typu włosów:

-Włosy niskoporowate: oleje: babassu, kokosowy, rycynowy, palmowy, Marula, masła-shea, kakaowe, cupuacu;

Włosy średnioporowate: oleje: migdałowy, ryżowy, rzepakowy, z orzechów laskowych, makadamia, sezamowy, arganowy, oliwa;

Włosy wysokoporowate: oleje tzw. lekkie/schnące: lniany, konopny, z orzechów włoskich, słonecznikowy, z kiełków pszenicy, z pestek dyni, z pestek winogron, jojoba, z ogórecznika, wiesiołka, makowy;

jak zrobić prostą odżywkę do włosów PEH

Olej ryżowy – ma działanie pobudzające skórę, łagodzące, przeciwzapalne, przyspiesza powstawanie nowych komórek, przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Zawiera witaminę E. Łatwo się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Dobry do skóry dojrzałej, suchej, wrażliwej.

Ekstrakt z aloesu – ma działanie ściągające, utrzymujące wilgoć, odkażające, wygładza, ujędrnia, łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę. (10-krotny do 10%) Dodawać do wody.

Ekstrakt z jedwabiu – zapobiega wysuszaniu skóry, tworzy film ochronny na powierzchni skóry, wygładza. Stosowany do włosów: regeneruje, wygładza, nadaje miękkości i połysku, ułatwia modelowanie włosów, rozczesywanie.

Mleczko kokosowe – jest emulsją, czyli połączeniem tłuszczu z wodą, nie rozwarstwia się dzięki naturalnym emulgatorom. Pięknie pachnie oraz jest emolientem.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 komentarze

  1. Asia
    Asia 20 lutego 2021

    Marciu napisałaś, że użyty jest olej ryżowy ile jego dodać? Pozdrawiam

    • Zielony Słoiczek
      Zielony Słoiczek 22 lutego 2021

      Oleju ryżowego jest 1% – 1g, gdzieś mi uciekł podczas przepisywania – już poprawiłam;)

  2. Beata Rogala
    Beata Rogala 9 lutego 2021

    Trafiłam przypadkowo na Pani Blog 😉 z czego już się bardzo cieszę. Jestem fanką natury i wszystkiego co naturalne. A Pni prezentuje CUDA NATURY! Ja to KUPUJĘ i chętnie spróbuje receptur. Tej do włosów na pewno! Pozdrawiam. Beata

Leave a Reply