Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Różowe różane mydło – jak zrobić?

Jeśli pierwszy raz robisz mydło przeczytaj najpierw ten wpis.

Różowe mydło z 7% przetłuszczenia, o zapachu kwiatów róży. Mydło składa się z 30% oleju palmowego, 20% oleju kokosowego, 20% masła shea, 15% oliwy pomace i 15% oleju z pestek winogron. Mydło pieni się umiarkowanie. Najpierw powstaje daje pianę o dużych bąblach, a po chwili delikatną kremową piankę.

Mydło sodowe było robione w dużej drewnianej formie – do krojenia na kostki. Z podanych proporcji wyszło mi 8 kostek. Z wierzchu mydło ozdobione jest suszonymi płatkami róży.

domowej roboty krojone mydła

Receptura na różowe różane mydło (z 500g tłuszczy):

  • woda destylowana – 165g
  • wodorotlenek sodu NaOH – 67,06g
  • olej kokosowy – 20% – 100g
  • masło shea – 20% – 100g
  • olej palmowy – 30% – 150g
  • oliwa pomace (z wytłoczyn) – 15% – 75g
  • olej z pestek winogron – 15% – 75g

– Temp.łączenia:  tłuszcze – 37°C ; ług – 41°C

– Umiarkowane tempo gęstnienia, od wlania ługu, do przełożenia do foremki minęło 20 minut.

– Wyjęte z drewnianej formy i krojone na kostki po 11h – 8 kostek

– porcja wystarczyła do wypełnienia niecałej połowy długości drewnianej formy o wymiarach 33,5cm/9cm/7cm (dł/szer/wys.). Są to wymiary w maksymalnym ustawieniu ścianek, ścianki można regulować np. ustawić połowę czy 3/4 długości formy, wysokość jest liczona do brzegów formy-mydło może oczywiście wystawać ponad formę-być wyższe lub też niższe).

Poniżej znajduje się przepis wygenerowany przez SoapCalc

przepis na różowe mydełko

Wykonanie mydła:

1. Przygotuj miejsce pracy, składniki, foremkę – jeśli jest to forma drewniana to przed skręceniem obłóż ją papierem do pieczenia (lub śniadaniowym);

2.W dużym, wysokim naczyniu misce/zlewce dokładnie odważ na wadze wszystkie tłuszcze;

3. Zacznij podgrzewać tłuszcze w kąpieli wodnej tj. wkładamy miskę/zlewkę do dużego garnka z gorącą wodą. Podgrzewamy wodę w garnku aż do rozpuszczenia tłuszczy;

jak zrobić różowe mydło

4. Gdy tłuszcze się roztapiają odważ 165g wody demineralizowanej w solidnym szklanym (szkło borokrzemianowe) zaparzaczu lub zlewce;

5. Załóż rękawiczki i odważ 67,06g wodorotlenku sodu NaOH np. w plastikowym kubku/zlewce;

6. Włącz wyciąg/otwórz okna, załóż jeszcze okulary ochronne i ewentualnie maseczkę, włóż szklany zaparzacz/zlewkę z wodą do zlewu lub postaw na płytkach na tarasie i powoli wsyp NaOH aby powstał ług. Pozostaw w przewiewnym miejscu aż do całkowitego rozpuszczenia (możesz zamieszać metalową łyżką – nie zdejmuj rękawiczek!) i ostudzenia np. do ok.35°C. Tłuszcze też powinny się ochłodzić do podobnej temperatury.

domowej roboty mydła różowe różane

7. Zmierz termometrem bezdotykowym temperaturę tłuszczy i ługu, powinna być zbliżona i wynosić np. ok. 35°C. Następnie ostrożnie, lejąc np. po końcówce blendera wlej ług do rozpuszczonych tłuszczy. U mnie temp. łączenia wynosiła: 37°C tłuszcz ; 41°C ług;

8. Wymieszaj masę dokładnie łyżką lub  blenderem – aż stanie się nieprzezroczysta;

domowe różowe mydełko

9. Powstałą w skutek połączenia tłuszczy z ługiem zmydlającą się, już nie przezroczystą masę nazywamy budyniem. Do budyniu wsyp tyle barwnika/miki aby uzyskać upragniony kolor (powinien być nieco ciemniejszy niż docelowy bo w mydle trochę zblednie). Użyłam barwnika w proszku (pigment mineralne/mika) Zielonego Klubu. Barwnik to: Cukierkowa Wata (różowy). Dokładnie wymieszałam barwnik po czym dodałam zawartość 1 małej buteleczki  kompozycji zapachowej “róża” od Bamera. Zapach dodajemy pod koniec ponieważ kompozycje zapachowe lub wybrane olejki eteryczne mogą znacznie przyspieszyć gęstnienie masy;

jak się robi domowe mydło pachnące różami

10. Mydło posypałam z wierzchu suszonymi płatkami róży. Rozkładając poszczególne płatki weź pod uwagę to że mydło będzie krojone. Najlepiej rozłożyć płatki z pewnymi odstępami – przewidzieć w którym miejscu będzie mydło krojone i w miejscu krojenia nie rozkładać w ogóle płatków. Suszone płatki utrudniają krojenie mydła, a także mogą ślizgać się w dół, razem z nożem, podczas krojenia i tworzyć z boku kostki nieestetyczne rowki.

11. Mydło przykryj z góry np. przezroczystą folią i odstaw (nie na słońcu) w bezpieczne miejsce. 

12. Mydło wyjęłam (ręce w rękawiczkach!) z formy i pokroiłam po 11h. Mydło kroiłam przy użyciu zwykłego noża.

jak się robi mydło w dużej formie do krojenia

Pokrojone na kostki mydła odstawiamy do dojrzewania w suche miejsce, nie przykrywamy szczelnie i nie owijamy mydeł (aby woda mogła z nich odparowywać) – przechowujemy je w chłodnym, zacienionym miejscu, przykryte tak aby nie osadzał się na nich kurz, ale z dostępem powietrza. Może być to kartonowe pudełko po butach (uchylone jeśli mydło jeszcze dojrzewa, potem można zamknąć), lub plastikowe pudełko z zamkniętą pokrywką, jeśli po bokach ma dziury-uchwyty. Plastikowe pudełko wyłóż papierem do pieczenia, w taki sposób aby papier zakrywał również otwory/uchwyty po bokach – ale nie szczelnie, tylko tak aby się nie zakurzyło w środku. Może to być i łubianka przykryta z wierzchu papierem do pieczenia.

różowe mydło pokrojone na kostki

Moje mydła dojrzewają na półce, a po co najmniej 3 miesiącach chowam je do zamkniętych pudełek do szafy/komory kanapy.

domowej roboty różowe mydło

Jeśli zetrzesz mydlaną kostkę na wiórki i rozwodnisz powstanie albo pasta mydlana (konsystencja budyniu) albo (rzadkie) mydło w płynie. Jeśli do pasty mydlanej dodasz cukru to powstanie świetny peeling cukrowo-mydlany – tutaj jest przepis.

jak zrobić peeling mydlany z cukrem przepis

Przepisy na inne mydła znajdziesz w tym miejscu. Bardzo polecam własnoręczne wykonywanie mydła, w domu, daje to dużo satysfakcji, jest też dobrym pomysłem na prezent dla bliskich.

jak się robi prawdziwe mydło

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply