Lekki krem szałwiowo rozmarynowo lawendowy do cery tłustej i problematycznej ma w swoim składzie oleje: makowy, jojoba, olej z orzechów laskowych i olej Moringa – które są lekkie, łatwo się wchłaniają, regulują wydzielanie sebum, zapobiegają powstawaniu wągrów, działają ściągająco, tonizująco. Ponad to w składzie jest odrobina masła shea i hydrolaty (z magnolii i z kwiatów pomarańczy) o podobnym przeciwtrądzikowym, tonizującym, regulującym wydzielanie sebum działaniu. Olejki eteryczne o działaniu przeciwtrądzikowym to np. olejek z drzewa herbacianego, szałwiowy, lawendowy, jałowcowy. Dwa z nich znajdują się w składzie tego kremu.
Jeśli pierwszy raz robisz krem z fazą wodną – emulsję olej w wodzie – przeczytaj najpierw wpis dotyczący wykonania emulsji o/w krok po kroku.
Receptura na lekki krem do cery tłustej i problematycznej – emulsja o/w (50g):
Faza olejowa:
- olej makowy (7%) – 3,5g
- olej z orzechów laskowych (4%) – 2g
- olej jojoba (3%) – 1,5g
- olej Moringa (3%) – 1,5g
- masło shea (3%) – 1,5g
Faza wodna:
- hydrolat z kwiatów pomarańczy (34%) – 17g
- hydrolat z magnolii (33%) – 16,5g
- emulgator – Samoemulgująca baza z oleju z pestek moreli [Glyceryl Stearate Citrate, Sucrose Stearate, Polyglyceryl-4 Cocoate, Cetyl Alcohol, Sodium Ricinoleate] (10%) – 5g
3 faza:
- konserwant – Leucidal Max [Lactobacillus Ferment] (3%) – 1,5g
- kilka kropli mieszanki olejków eterycznych: rozmarynowego, szałwiowego i lawendowego
Ja używam tylko nierafinowanych maseł i olei, ponieważ nie zostały one poddane dodatkowemu oczyszczaniu – a zatem zachowały swój naturalny kolor, zapach jak i substancje czynne – takie jak wolne kwasy tłuszczowe i witaminy. Składniki kremu możesz kupić w sklepie z surowcami kosmetycznymi np. Ecospa czy ZróbSobieKrem.
Najpierw zagotuj wodę w czajniku i wyparz wszystkie przedmioty których będziesz używać – czyli: ze 3 łyżki stołowe, dwie szklane bagietki (jeśli masz), słoiczek na gotowy wyrób (raczej większy niż 50 ml, bo na początku krem jest bardzo puszysty), końcówkę miksera/blendera, której użyjesz oraz dwie szklane zlewki (lub miseczki). Odstaw przedmioty do wyschnięcia.
Następnie odważ poszczególne składniki fazy olejowej – oprócz oleju z orzechów laskowych (nie jest odporny na podgrzewanie) w pierwszej zlewce (miseczce) i składniki fazy wodnej (hydrolaty z emulgatorem) w drugiej zlewce (miseczce).
Przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do garnka. Wstaw do gorącej kąpieli obie zlewki (miseczki) i mieszaj fazę olejową i osobno wodną aż do rozpuszczenia wszystkich składników.
Gdy wszystkie składniki się rozpuszczą, a faza wodna będzie bardziej mętna, biaława, możesz wyjąć zlewki z kąpieli i zacząć miksować fazę wodną dolewając do niej powoli i małymi porcjami fazę olejową. W przypadku tego emulgatora ważne jest by był dobrze podgrzany, najlepiej by mieszanka jeszcze chwilę postała po wyjęciu z kąpieli wodnej – aby potem krem był odpowiednio gęsty. Gdy za szybko połączymy obie fazy (gdy tylko baza z pestek moreli zrobi się biała) i nie odczekamy krem będzie rzadszy.
To ważne – w kremach, emulsjach o/w olej w wodzie – olej dodajemy do wody! Włóż końcówkę miksera do fazy wodnej i zacznij miksować – jednocześnie małymi porcjami dodawaj po trochu fazy olejowej.
Gdy po chwili mieszanka przestygnie (do temperatury pokojowej) dodaj olej z orzechów laskowych, chwilę zmiksuj, a następnie dodaj 3 fazę czyli konserwant i olejki eteryczne oraz ponownie zmiksuj. Gotowy krem, najlepiej żeby chwilę odpoczął, potem lekko go zamieszaj i przełóż do słoiczka.
Olej jojoba – Ma właściwości zmiękczające, nawilżające, zapobiega wysuszaniu skóry, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne. Ma długi okres przydatności. Może być podgrzewany do bardzo wysokich temperatur (300 stopni). W lodówce tężeje. Dodawany do produktów – przedłuża ich trwałość, dobry nośnik dla perfum. Zawiera witaminy A, E i F. Jest „lekkim” olejem.
Olej Moringa – dobrze się rozprowadza, zmiękcza, oczyszcza, wygładza skórę i zmarszczki, reguluje wydzialanie sebum, przeciwutleniacz, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Bardzo łatwo łączy się z olejkami eterycznymi – wiąże lotne zapachy.
Olej z orzechów laskowych – jest bogaty w witaminy A, E i kwas oleinowy. Dobrze i głęboko wnika w skórę, wzmacniając ściany naczyń krwionośnych oraz przyspiesza regenerację komórek naskórka. Ma działanie ochronne, ściągające, stabilizujące, lekko tonizujące. Nie podgrzewać powyżej 38 stopni!
Olej makowy – wygładza, ujędrnia, przeciwdziała procesom starzenia się skóry, regeneruje, pomaga w gojeniu, łagodzi stany zapalne, chroni przed utratą wody, zapobiega zaskórnikom. Jest delikatny – dobry dla skóry wrażliwej, dzieci. Zawiera witaminę E. Pomaga zwalczać cellulit.
Masło shea – ma działanie natłuszczające, nawilżające, dzięki niemu skóra jest gładka i miękka, chroni przed wiatrem i słońcem, przyspiesza gojenie ran, podrażnień czy poparzeń słonecznych. Zawiera prowitaminę A, witaminę E oraz przeciwutleniacze. W zależności od kraju pochodzenia różnią się kolorem (od białego po żółtawy), konsystencją (ogólnie dość miękkie masło) i zapachem. Odmiana Nilotica jest uważana za najbardziej smarowną, miękką, ale nie jest to regułą.
Hydrolat z magnolii – wygładza, nawilża, łagodzi i ujędrnia skórę, przeciwdziała procesom starzenia się skóry i ma działanie przeciwtrądzikowe.
Hydrolat z kwiatów pomarańczy – łagodzi, tonizuje, ma działanie antybakteryjne, reguluje produkcję sebum, oczyszcza i działa ściągająco.