Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak zrobić brązujący krem podkładowy – podkład do twarzy

Krem brązujący/podkładowy czyli tak zwany „podkład do twarzy” zrobiłam na bazie zwykłego kremu – emulsji o/w. Składnikiem barwiącym są matowe pigmenty: tlenki żelaza kupione w kolorówce. Ja wybrałam mieszankę tlenków o nazwie „Tycjan”, można jednak użyć innej. Ponieważ chciałam uzyskać odcień podkładu taki jak w kupnym fluidzie Lavera, wybrałam proszek o składzie podobnym do wybranego odcienia Lavery. Każdy z tlenków ma konkretne oznaczenie – numer np. CI 77491. Odcienie tlenków mogą wydawać się bardzo ciemne ale pamiętaj że te tlenki rozpraszane są w białym kremie, odcień może być zatem jaśniejszy. Tutaj pokazane jest przykładowe „rozrzedzenie” tlenków.

Krem ma w składzie olej arganowy, olej z nasion herbaty, olej słonecznikowy i ryżowy, hydrolat różany, ekstrakt aloesowy, retinol oraz bioferment z aceroli. Składniki kremu mają działanie nawilżające, łagodzące, przeciwzapalne, ujędrniające i wygładzające skórę. Pod koniec wpisu znajdziesz szczegółowy opis działania poszczególnych składników kremu.

Ten krem do twarzy to emulsja typu o/w (olej w wodzie) wykonana na emulgatorze Olivem 1000.

Jeśli pierwszy raz robisz krem z fazą wodną – emulsję olej w wodzie – przeczytaj najpierw wpis dotyczący wykonania emulsji o/w krok po kroku.

podkład do twarzy domowej roboty

Receptura na brązujący, podkładowy krem do twarzy  – emulsja o/w , 50g:

Faza olejowa:

  • olej arganowy   (2%) – 1g
  • olej z nasion herbaty   (11%) – 5,5g
  • olej z nasion herbaty   (2%) – 4g
  • olej słonecznikowy   (4%) – 2g
  • olej ryżowy   (2%) – 1g
  • masło shea    (3%) – 1,5g
  • emulgator – Olivem 1000:  [Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate]  (8%) – 4g

Faza wodna:

  • retinol roślinny   (7%) – 3,5g
  • bioferment z aceroli   (8%) – 4g
  • wyciąg 10-krotny z aloesu   (6%) – 3g
  • hydrolat z róży damasceńskiej   (48,5%) – 24,25g

3 faza:

  • konserwant  DHA BA [Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol]    (0,5%) – 0,25g, ok. 6 kropli
  • opcjonalnie kilka kropel olejków eterycznych np. absolut różany
  • Pigment matowy – tlenki żelaza np. Tycjan, max. 1,1g na 50g kremu ; do 2%  jeśli robisz koncentrat – fluid do rozrzedzania z innym kremem, lub dużo mniej jeśli ma to być gotowy, codzienny krem podkładowy. Wystarczy szczypta proszku – uzyskany odcień sprawdzaj rozsmarowując na skórze i dodawaj proszek stopniowo.

Używam tylko nierafinowanych maseł i olei, ponieważ nie zostały one poddane dodatkowemu oczyszczaniu – a zatem zachowały swój naturalny kolor, zapach jak i substancje czynne – takie jak wolne kwasy tłuszczowe i witaminy. Składniki kremu możesz kupić w sklepie z surowcami kosmetycznymi np. Ecospa czy ZróbSobieKrem.

przepis na podkład do twarzy

Najpierw zagotuj wodę w czajniku i wyparz wszystkie przedmioty których będziesz używać – czyli: ze 3 łyżki stołowe, dwie szklane bagietki (jeśli masz), słoiczki na gotowy wyrób, końcówkę miksera/blendera, której użyjesz oraz dwie szklane zlewki (lub miseczki). Odstaw przedmioty do wyschnięcia. 

Następnie odważ poszczególne składniki fazy wodnej w pierwszej zlewce (miseczce) i składniki fazy olejowej w drugiej zlewce (miseczce).

Przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do garnka. Wstaw do gorącej kąpieli zlewkę z fazą olejową i mieszaj aż do rozpuszczenia wszystkich składników. 

jak zrobić krem podkładowy

Gdy wszystkie składniki się rozpuszczą i temperatura mieszanki osiągnie ok.80 stopni (przy niższej temperaturze emulgator przy przelewaniu będzie zastygał/osadzał się na ściankach naczynia). Włóż zlewkę z fazą wodną i odczekaj aż się ogrzeje, następnie możesz zacząć miksować fazę wodną i dolewać do niej powoli i małymi porcjami fazę olejową. To ważne – w kremach, emulsjach o/w olej w wodzie – olej dodajemy do wody! Włóż końcówkę miksera do fazy wodnej i zacznij miksować – jednocześnie małymi porcjami dodawaj po trochu fazy olejowej – niech obie zlewki nadal będą w garnku z gorącą wodą. Zapobiegnie to tężeniu fazy olejowej, zanim ją całą dodasz.

Gdy już przelejesz całą fazę olejową do wodnej, wyjmij zlewkę z mieszanką z garnka i miksuj dalej. Teraz, mieszanka będzie szybciej stygła i krem zgęstnieje. Gdy po chwili mieszanka przestygnie (do temperatury pokojowej) przestań miksować i dodaj 3 fazę czyli konserwant i olejki eteryczne oraz chwilę zmiksuj.

jak zrobić fluid do twarzy

Na samym końcu dodaj wybrany pigment – rób to stopniowo, zaczynając od szczypty i na bieżąco sprawdzaj czy dany odcień już jest odpowiedni dla Twojej karnacji. Pamiętaj że rozsmarowany podkład jest nieco jaśniejszy niż sam krem brązujący. Ja dodałam bardzo dużo barwnika (1,1g) aby uzyskać koncentrat – do mieszania z innymi kremami w razie potrzeby. Jeśli chcesz używać tego kremu podkładowego bezpośrednio (bez mieszania z innym kremem) to dodaj mniejszą ilość pigmentu.

Na poniższych zdjęciach widać jak wygląda skoncentrowany krem podkładowy rozsmarowany na skórze. Nawet spora ilość podkładu rozsmarowana na dłoni prezentuje się całkiem dobrze. Na zdjęciu widać również porównanie dłoni z nałożonym podkładem (po lewej) i bez podkładu (po prawej). Jak widać może to być delikatny efekt opalenizny (aby skóra nie była blada).

Do mojej cery wybrałabym jednak nieco jaśniejszą mieszankę tlenków, ponieważ osobiście wolę aby moja skóra była raczej bledsza niż z efektem opalenizny, to już kwestia gustu i ilości dodanego pigmentu.

Pamiętaj aby efekt sprawdzać przede wszystkim w świetle dziennym, gdyż w sztucznym oświetleniu makijaż zwykle wygląda na delikatniejszy (bledszy).

przepis na naturalny podkład do twarzy

Masło shea – ma działanie natłuszczające, nawilżające, dzięki niemu skóra jest gładka i miękka, chroni przed wiatrem i słońcem, przyspiesza gojenie ran, podrażnień czy poparzeń słonecznych, łagodzi, wygładza, uelastycznia, stymuluje krążenie krwi, ma działanie przeciwzapalne. Zawiera prowitaminę A, witaminę E oraz przeciwutleniacze. W zależności od kraju pochodzenia różni się kolorem (od białego po żółtawy), konsystencją (ogólnie dość miękkie masło) i zapachem. Odmiana Nilotica jest uważana za najbardziej smarowną, miękką, ale nie jest to regułą.

Olej arganowy – ujędrnia, wygładza, odkaża, przeciwdziała starzeniu się skóry, działa przeciwzapalnie, ochrania przed działaniem promieni UV, ma działanie antyoksydacyjne. Zawiera dużo witaminy E.

Olej ryżowy – ma działanie pobudzające skórę, łagodzące, przeciwzapalne, przyspiesza powstawanie nowych komórek, przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Zawiera witaminę E. Łatwo się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Dobry do skóry dojrzałej, suchej, wrażliwej.

Olej słonecznikowy – dobrze się wchłania, nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Zawiera witaminę D, E i prowitaminę A. Działa przeciwzapalnie, normalizująco oraz zmniejsza działanie wolnych rodników. Nadaje się do każdego typu skóry. “Lekki” olej – dobry do kremów do twarzy na dzień.

Olej z nasion herbaty – jest bardzo lekkim olejem, łatwo i szybko się wchłania, chroni przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, chroni przed promieniowaniem UV, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działanie anty-aging.

Hydrolat różany – działa przeciwzapalnie, wspomaga ukrwienie, reguluje wydzialanie sebum, łagodzi podrażnienia i nawilża.

Bioferment z aceroli – (wiśnia antylska) – zawiera bardzo dużo witaminy C,  rozjaśnia skórę, nawilża, wygładza, ma działanie przeciwzapalne i spowalnia procesy starzenia się skóry. Dobry do cery dojrzałej, naczynkowej, trądzikowej. Rozpuszczalny w wodzie. 1-10%.

Ekstrakt z aloesu – ma działanie ściągające, utrzymujące wilgoć, odkażające, wygładza, ujędrnia, łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę. (10-krotny do 10%) Dodawać do wody.

Retinol roślinny (ekstrakt z lucerny – roślinna witamina A) – niweluje zmarszczki, wzmaga syntezę kolagenu i hamuje jego degradację, przeciwdziała procesom starzenia się skóry, rozpuszczalny w wodzie, można podgrzewać do 80 stopni.

przepis na brązujący krem podkładowy

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply