Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Dobble Kids i Boost – gry karciane na spostrzegawczość i refleks

Dobble kids oraz Boost to proste gry karciane (spore okrągłe karty) dla dzieci w wieku od 3-4 lat. Bardziej znana i popularna jest gra Dobble kids, która jest dziecięcą wersją Dobble  – imprezowej gry dla dorosłych. Obie wersje gry polegają na tym samym – różnią się tylko obrazkami, które w wersji dziecięcej są łatwiejsze do nazwania dla dziecka, bo są to zwierzątka.

dobble kids gra karciana dla dzieci

Dobble kidsna czym polega gra? W instrukcji znajdziemy kilka wersji gry, aby wygrać można albo się kart pozbywać albo karty zbierać i to w różny sposób, ale podstawowe zasady są takie same i proste. Bez względu na wariant gry zawsze chodzi o to aby jak najszybciej znaleźć element wspólny na dwóch kartach (zawsze jest jeden wspólny element) oraz go nazwać. Kto pierwszy nazwie wspólny element ten albo zabiera kartę/albo się jej pozbywa – zależnie od wybranego wariantu gry. Brzmi prosto – prawda? Ale wcale nie jest takie proste – przez to że wspólne elementy/obrazki mogą być w różnych rozmiarach zarówno dziecku jak i dorosłemu znalezienie wspólnego elementu może dobrą chwilę zająć. Idealna gra bez względu na wiek. Na początku młodsi gracze (3-4 lata) są wolniejsi od starszego rodzeństwa i dorosłych, ale potem taki np. sześciolatek często jest dużo szybszy od dorosłego! Świetna gra wyrównująca szanse między młodszymi i starszymi graczami.

boost karcianka dla dzieci

Druga gra, Boost też bazuje na okrągłych kartach, ale ma inne zasady niż Dobble. Wszystkie karty (poza pomocniczymi dzielącymi obrazki na poszczególne kategorie) przedstawiają tylko jeden obrazek. Każdy z obrazków należy do jednej z 10 kategorii. Te kategorie to: cukierki, zabytki, pojazdy, zwierzęta, owoce, rośliny, ciastka, biżuteria, potworki, instrumenty.

Według instrukcji wszystkie karty dzielimy pomiędzy graczy (zakryte), następnie każdy gracz na „trzy czteryyy” odsłania i kładzie na środe stołu swoją kartę. Ma to większy sens w przypadku większej ilości graczy. My gramy tak że na stół wykładane są kolejno karty (najlepiej niech robi to jedna osoba/rodzic), dowolna ilość, kilka na raz, wszyscy szukają co najmniej dwóch obrazków z TEJ SAMEJ KATEGORII czyli np. na powyższym zdjęciu mamy 2 pary: owoce (wisienki i ananas) oraz cukierki (pianki i laska cukierek). Kto pierwszy nazwie kategorię ten zabiera ze stołu dwie lub więcej kart należących do tej samej kategorii. My gramy tak że ja wykładam powoli kolejne karty i jest ich na stole coraz więcej, nie czekam aż gracze (dzieci) nazwą pierwszą wspólną kategorię, wykładam karty w tempie wedle uznania aby na stole zawsze było kilka kart i nie było za łatwo;)

boost prosta karcianka

Myślałam że małym dzieciom (w wieku 3 lat) będzie trudno zapamiętać do której kategorii należy dany element, albo nazwy kategorii, ale okazało się że wystarczyło raz pokazać dzieciom karty zbiorcze ze wszystkimi elementami z danej kategorii i powiedzieć nazwy kategorii i trzylatek już w grę bez problemu grał. Kategorie są tak intuicyjne że dziecko bez problemu je odpowiednio nazywa. Jedyne co jest podchwytliwe/mylące nawet dla dorosłego to rozróżnienie 2óch kategorii: cukierków i ciast – tutaj czasem się mylimy czy to już cukierek czy ciasteczko.

Im więcej kart na stole tym trudniej dostrzec „pary” dlatego im starsze dzieci tym więcej na raz kart powinno się wykładać. To gra na spostrzegawczość w której generalnie starsze dziecko będzie miało przewagę, ale młodsze też bez problemu powinno zbierać karty (o ile wykładamy nie po jednej a kilka na raz).

Gry planszowe można kupić w sklepach z planszówkami lub księgarniach internetowych, ja często kupuję gry planszowe TUTAJ – jest duży asortyment i w większości przypadków dobre ceny.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply