Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Uniwersalny spray czyszczący – mohito

Uniwersalny spray/płyn czyszczący jest łatwy do zrobienia i z łatwo dostępnych składników. Działa bardzo dobrze, ma prosty skład, pachnie tak jak chcesz, ma moc czyszczącą taką jak potrzebujesz, nie musisz go zmywać, jest bezpieczny dla dzieci -mogą dotykać od razu po czyszczeniu powierzchnię – idealny czyszczący kosmetyk dla Twojego domu;)

Spray czyszczący składa się z alkoholu, octu, wody destylowanej i olejków eterycznych. Nie są potrzebne żadne konserwanty ani silne substancje powierzchniowo czynne, amfoteryczne, niejonowe itp. z których składa się większość takich kupnych specyfików. Jeśli boisz się zrobić taki płyn sam możesz najpierw wypróbować kupny – Klareko robi bardzo podobne (ale nie identyczne, mój uniwersalny ma większą “moc”, za to mój płyn do szyb i luster mniej się maże – szybciej odparowuje i nie zostawia smug).

Płynem uniwersalnym czyszczę przede wszystkim meble i blaty, kuchenkę, łazienkę, czasem skórzaną kanapę czy dywan. Spray o zapachu mohito pachnie limonką z miętą – bardzo ładnie. Przed użyciem trzeba go wstrząsnąć. Myślałam że będę o tym zapominać-ale bardzo szybko weszło mi to w nawyk;)

Do czyszczenia szyb i luster stosuję ten płyn – z większą ilością alkoholu, szybciej odparowuje i nie zostawia smug.

jak zrobić uniwersalny płyn spray czyszczący mohito

Receptura na uniwersalny spray czyszczący, 200g:

  • alkohol izopropylowy czysty (cz.d.a.), (7,5%) – 15g
  • ocet spirytusowy 10%-owy (16,5%) – 33g
  • woda destylowana (76%) – 152g
  • olejki eteryczne: limetka – 120 kropli, mięta (Bamera) – 70 kropli

Przepis jest na niewielką porcję mieszczącą się w małym spryskiwaczu. Łączymy wszystkie składniki, potrząsamy butelką i gotowe. Ważne jest aby przed każdym użyciem wstrząsnąć butelką (aby rozproszyć olejki eteryczne w płynie).

składniki na uniwersalny spray czyszczący

Alkohol izopropylowy  czysty (cz.d.a.) – usuwa zabrudzenia, odtłuszcza, odkaża powierzchnie. Czysty alkohol izopropylowy stosowany jest do czyszczenia elektroniki – błyskawicznie odparowuje z czyszczonej powierzchni. Świetnie radzi sobie z pozostałym na różnych powierzchniach klejem po nalepkach.

Ocet spirytusowy 10% – czyści, usuwa zacieki, kamień, pleśń, tłuszcz, antybakteryjny, może być zastąpiony octem jabłkowym (5-6%) kupnym lub domowej roboty. Ja zmieniam wtedy proporcje octu w płynie-bo jabłkowy jest nieco słabszy.

Woda destylowana/demineralizowana – w przypadku płynu do czyszczenia luster i innych gładkich, odbijających światło powierzchni ważne jest aby była to woda destylowana/demineralizowana lub chociaż przegotowana odstana/czysta deszczówka (woda miękka) – aby płyn nie zostawiał na czyszczonej powierzchni smug i zacieków. Wodę destylowaną kupisz np. na stacji benzynowej.

uniwersalny płyn spray czyszczący mohoto

Tutaj znajduje się wersja płynu przeznaczona do czyszczenia szyb i luster.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply