Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Tabletki do zmywarki domowej roboty

Znalezienie idealnego przepisu na tabletki do zmywarki zajęło mi dużo czasu, po drodze było wiele prób, wiele wypróbowanych przepisów z innych blogów i grup na facebooku – niestety żaden z tych przepisów się u mnie nie sprawdził – naczynia były albo niedomyte, albo tabletki zostawiały biały osad na naczyniach.

Wymyślałam zatem wiele swoich kombinacji ze wszystkimi popularnymi składnikami domowych tabletek do zmywarki, są to: boraks, soda kalcynowana, soda oczyszczona, nadwęglan sodu, sól Epsom, ocet spirytusowy, kwasek cytrynowy…najpierw próby z myciem samą tabletką, potem dodawanie do płukania octu-aby zmniejszyć osad… i niestety nic z tego nie wychodziło, a wszystko dlatego że zamiast pomyśleć jakie składniki są naprawdę potrzebne, próbowałam złożyć coś z rozmaitych przepisów znalezionych w sieci.

Po jakimś czasie wróciłam na nowo do sprawy. Stwierdziłam że skoro składniki myjące zostawiają osad na naczyniach to zamiast kombinować z ich proporcjami, powinnam znaleźć składnik który osad eliminuje – i to był strzał w dziesiątkę;)

eko tabletki kostki do zmywarki domowe jak zrobić

Cytrynian sodu (sól sodowa kwasu cytrynowego) – to cudowny składnik (bezpieczny bo dodawany w przemyśle do żywności) który zapobiega powstawaniu osadu/kamienia! Wreszcie wszystko umyte, lśniące i bez osadu. Ważne aby cytrynian Ważne aby ten składnik był oznaczony np. jako „produkt specjalnego przeznaczenia o podwyższonej czystości”. Po prostu nie może być niczym „zanieczyszczony” , z dodatkami. To samo dotyczy nadwęglanu, boraksu i sody-powinny one być oznaczone jako: „czyste” , „cz.d.a” (czysty do analizy), lub „do profesjonalnego użytku”, czystość>99%.

Recepturę opracowałam sporządzając proszek do zmywarki, a nie tabletki – ponieważ przygotowanie proszku jest dużo szybsze, łatwiejsze do zrobienia. Tabletki owszem są bardziej efektowne jeśli zrobimy je sami w domu, ALE niestety zawierają substancje higroskopijne i bez względu na to jak przechowywane po kilku dniach po prostu albo robią się miękkie albo się rozpadają. Niestety-w domowych tabletkach brakuje ochronnej otoczki jaką stosują nawet mali producenci eko tabletek do zmywarki. Z tego powodu moim faworytem jest proszek do zmywarki i to jego wam najbardziej polecam.

Dla upartych;) którzy chcieliby jednak robić tabletki zamieszczam poniższy przepis – nie jest dopracowany pod względem ilości wody bo po prostu wolę korzystać z proszku. Zachęcam zatem do drobnych zmian w ilości wody które mogą polepszyć żywotność tabletek – nie będą się tak szybko zaczynać kruszyć. Ponieważ nadwęglan sodu rozpada się pod wpływem wody na zwykła sodę kalcynowaną tworząc aktywny tlen ułatwiający mycie (tak to jest ten aktywny tlen z reklam w tv) to nie mogłam dodać go do receptury z wodą. Zastąpiłam go boraksem. Nie polecam natomiast zastępować wody octem. Składniki zasadowe przereagują z octem (burzenie podczas dodawania), ph się zmieni, moc piorąca też. Wymieszanie składników zasadowych i kwaśnych owszem może „podnieść” osad na skutek reakcji ale to nadałoby się bardziej do czyszczenia blatów a nie w tym przypadku.

jak zrobić eko tabletki kostki do zmywarki umyte bez osadu

Przepis na tabletki do zmywarki, 120g – 8 sztuk:

  • boraks – 20,85% – 25g
  • soda kalcynowana (węglan sodu Na2CO3) – 20,85% – 25g
  • cytrynian sodu – 40% – 48g
  • woda demineralizowana – 18,3% – 22g

Tak jak opisałam powyżej składniki powinny być oznaczone jako „czyste”, a w przypadku cytrynianu jako „składnik o podwyższonej czystości”.

 Wykonanie: Dodaję wszystkie składniki do miski (w przypadku boraksu i sody uważając aby nie pyliło się, aby nie wdychać proszków) i mieszam. Dodaję wodę, dokładnie mieszam i przekładam do plastikowych lub silikonowych foremek do robienia kostek lodu. Po kilku godzinach lub następnego dnia wyciągam gotowe kostki. Co do przechowywania to moim zdanie mnie ma większego znaczenia czy kostki będą w otwartym czy zamkniętym pojemniku-i tak ilość powietrza/wilgoci zamknięta razem z tabletkami wystarczy do tego aby zaczęły się rozpadać z czasem. Dlatego polecam wykonać po prostu proszek do zmywarki-tutaj jest przepis😉

przepis na kostki tabletki do zmywarki bez osadu i płynu nabłyszczającego czy octu

Boraks – 10cio wodny, Na2B4O7*10H2O. Ekologiczny środek czystości, wybiela, likwiduje nieprzyjemne zapachy, wywabia uciążliwe plamy.

Soda kalcynowana – węglan sodu Na2CO3. Środek do prania i czyszczenia, zmiękcza wodę.

Cytrynian sodu – organiczna sól sodowa kwasu cytrynowego, zapobiega powstawaniu osadu i kamienia. Stosowany m.in. jako dodatek do żywności.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. basia
    basia 22 listopada 2021

    Ekstra, choc slyszalam, ze sama woda przegotowana(lub nie) z boraksem swietnie sie sprawdza. ale pomysl z foremką genialny

Leave a Reply