Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Eko Proszek do PRANIA – jak zrobić?

Przedstawiam wam receptury na proszek do prania w wersji do prania kolorowego oraz do białego. Proszek ma prosty skład, bez fosforanów, składniki są naturalne i ekologiczne. Proszek sporządza się bardzo łatwo, wystarczy wsypać składniki do pojemnika (zostawiając trochę wolnej przestrzeni) i wstrząsnąć aż do wymieszania się składników.

Obie wersje proszku (do kolorów i do białego prania) rozpisałam w dwóch wersjach – bazowej-np. do sprawdzenia czy ten proszek spełnia Twoje oczekiwania, lub do codziennego użytku jeśli masz miękką wodę, oraz w wersji z dodatkiem cytrynianu sodu. Cytrynian sodu zapobiega osadzaniu się węglanów. Przetestowałam jego działanie gdy sprawdzałam różne kombinacje składników proszku do zmywarki. Na naczyniach najlepiej widać jakie proporcje składników “powodują” biały nalot na naczyniach a jakie nie. Cytrynian świetnie spełnia swoją rolę – eliminuje osad. Zatem dla ochrony pralki przed osadem proponuję dodawać do proszku również cytrynian.

przepis na domowej roboty proszek do prania naturalne składniki

Ponieważ większość składników działa drażniąco – proszek przygotowuj w rękawiczkach i okularach ochronnych, nie wdychaj pyłu. I nie martw się, to nie dlatego że coś jest nie tak z tymi składnikami, żadnego proszku nie powinno się wdychać. Po prostu proszki znanych marek są zgranulowane w większe drobinki, aby nie pyliły, za to eko proszki dostępne w sprzedaży mają bardzo podobny skład do mojego i też bardziej pylą. Wystarczy że nie będziesz zbliżać twarzy dozując proszek do komory;)

Receptura na Eko Proszek do prania KOLOROWEGO – 300g:

 

Wersja Bazowa:

 • soda kalcynowana (węglan sodu) – 1 szklanka – 45% – 135g
 • boraks (czteroboran sodu) – 1 szklanka – 55% – 165g

Wersja antyosadowa:

 • soda kalcynowana (węglan sodu) – 40% – 120g
 • boraks (czteroboran sodu) – 50% – 150g
 • cytrynian sodu – 10% – 30g
domowy eko proszek do prania jak zrobić przepis

W wersji proszku do prania białego dodajemy nadwęglan sodu który świetnie wybiela pranie (w reakcji z wodą powstaje tzw. aktywny tlen który łatwiej usuwa zabrudzenia z tkanin).

Receptura na Eko Proszek do prania BIAŁEGO – 300g:

 

Wersja Bazowa:

 • soda kalcynowana (węglan sodu)  – 30% – 90g
 • boraks (czteroboran sodu) – 40% – 120g
 • nadwęglan sodu – 30% – 90g

Wersja antyosadowa:

 • soda kalcynowana (węglan sodu) – 25% – 75g
 • boraks (czteroboran sodu) – 35% – 105g
 • nadwęglan sodu – 25% – 75g
 • cytrynian sodu – 15% – 45g

Ile proszku dozować?  Zależy to od pojemności pralki i stopnia zabrudzenia. Ja używam przynajmniej 1 miarkę proszku tj. w zależności od miarki ok. 35-40g proszku.

Jaka jest moc tego proszku? Większa niż orzechów piorących, myślę że ma moc podobną do delikatniejszych dziecięcych proszków np. Loveli.

jak zrobić domowy eko proszek do prania z sody i boraksu

Soda kalcynowana (węglan sodu) – naturalnie występuje w przyrodzie, składnik wielu minerałów, w przemyśle spożywczym stosowany jako regulator kwasowości, spulchniacz i stabilizator. Ma właściwości piorące, zmiękcza wodę. Można ją otrzymać z sody oczyszczonej-podgrzewając w piekarniku. 

Boraks (tetraboran sodu) – czyści, wybiela, likwiduje nieprzyjemne zapachy, wywabia uciążliwe plamy z tkanin, środek owadobójczy i chwastobójczy. 

Nadwęglan sodu – ma działanie wybielające, w reakcji z wodą powstaje tzw. aktywny tlen który ułatwia wywabianie plam, usuwanie przypalonych, zaschniętych resztek z naczyń, usuwa pleśń. 

Cytrynian sodu (sól sodowa kwasu cytrynowego) – stosowany jako konserwant żywności, dodatek smakowy, stosowany w chemii, medycynie. Obojętny dla skóry.

jak zrobić domowy proszek do prania ekologiczny tani prosty

Leave a Reply