Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak zrobić „Las w słoiku” ? – pomysł na prezent DIY

Dwa lata temu wykonałam sama „las w słoiku” na prezent dla mojej mamy. Las przetrwał do dziś, w związku z tym postanowiłam podzielić się z wami „przepisem” na jego wykonanie.

Co jest niezbędne aby wykonać las w słoiku?

  • szklany słoik – mój ma wymiary: wysokość  32cm, średnica podstawy: 13cm, szyjki 16cm, najszerszego miejsca: 23cm
  • wieczko/korek do słoika – mój był w komplecie ze słoikiem – korek o grubości 10mm
  • roślinki przeznaczone do lasów w szkle
  • ziemia/podłoże do wybranych roślin – lekko kwaśne (uniwersalne) lub kwaśne, na bazie torfów, grubość 6-8cm
  • węgiel aktywny – ok. 1 łyżka rozsypana na dno podłoża (spód warstwy ziemi) – poprawia filtrację krążącej w obiegu wody
  • żwirek – w różnych rozmiarach i kolorach – jako drenaż na dno słoika, oraz pełniący ozdobną funkcję

Wszystkie niezbędne elementy można kupić w jednym sklepie Zielony Słoik (zbieżność nazw z moją stroną jest przypadkowa;) – ja moje elementy kupiłam w 3 różnych sklepach.

jakie roślinki i akcesoria do lasu w słoiku

Zacznijmy od słoika – wielkość należy dobrać do ilości i rozmiarów roślin które chcemy w nim zasadzić. Ja wybrałam dość spory szklany słoik – o wymiarach: wysokość  32cm, średnica podstawy: 13cm, szyjki 16cm, najszerszego miejsca: 23cm. Kupiony był w zestawie z korkiem o grubości 10mm. Aby wieczko się łatwo podnosiło przymocowałam do korka kawałek sznurka za pomocą szybkoschnącego kleju typu „Kropelka”.

Słoik wraz z korkiem kupiłam na Allegro za 53zł.

jaki słoik na las w słoiku gdzie kupiłam

Na dno słoika wysypujemy żwirek/piasek – może być on w różnych kolorach i rozmiarach. Żwirek układany warstwami tworzy piękną ozdobną kompozycję na dnie słoika. Żwirek można zakupić w tym samym sklepie co roślinki, większy wybór i niższe ceny będą jednak w sklepie akwarystycznym. Ja kupiłam kilka rodzajów żwirku/piasku (podłoże neutralne) w sklepie Wodna kraina.

Żwirek/piasek jest tani – kosztuje między 1,50zł a 3zł za opakowanie 1kg. Do mojego słoika nie wykorzystałam nawet połowy tej ilości żwirku-zależało mi na różnych kolorach i granulacji dlatego zamówiłam aż tyle. Całe zamówienie – 7 rodzajów żwirku/piasku (po 1kg każdy) wraz z dostawą kosztowało 28,61zł. Poniżej znajduje się lista żwirku/piasku który zakupiłam, w kolejności jak na poniższym zdjęciu:

  • piasek kwarcowy naturalny 0,2-0,8mm
  • piasek kwarcowy czarny 0,2-0,8mm
  • piasek kwarcowy czarny 0,8-1,2mm
  • piasek kwarcowy zielony 2-3mm
  • piasek kwarcowy brązowy 0,2-0,8mm
  • piasek kwarcowy brązowy 0,8-1,2mm
  • piasek kwarcowy brązowy 2-3mm
gdzie kupić i jakie wybrać rośliny do lasu w słoiku

Nad kompozycją ze żwirku/piasku znajduje się warstwa podłoża/ziemi oraz zasadzone w niej roślinki. Wszystkie te elementy kupiłam w sklepie Zielony Słoik. Produkty kosztowały mnie 64,90zł.

Najpierw na spód rozsypujemy (może być wymieszany z odrobiną podłoża/ziemi) węgiel aktywny (ok. 1 -2 łyżki), u mnie to było opakowanie 25g. Węgiel aktywny dodaje się aby pełnił rolę filtra wody, pochłaniając toksyczne dla roślin substancje oraz ograniczał rozwój bakterii w słoiku.

Następnie wsypujemy podłoże czyli ziemię lekko kwaśną (uniwersalną) lub kwaśną – zależnie od wybranych roślin. Ja zakupiłam 2szt. ziemi kwaśnej. 1 opakowanie zawiera 1,2L podłoża. Warstwa ziemi powinna wynosić mniej więcej 6-8cm.

W ziemi wykonujemy wgłębienia i sadzimy w nich wybrane roślinki. Wszystkie rośliny powinny mieć zbliżone wymagania co do nasłonecznienia, podłoża czy podlewania. Na stronie sklepu każda roślinka jest opisana, podane są także sugerowane gatunki roślin towarzyszących. Na samym wierzchu wysypać można żwirek lub położyć mech. Jeśli mech jest suchy najpierw należy położyć go na talerzyku z odrobiną wody – aby był lekko wilgotny. Przed jego położeniem lekko odciskamy z niego nadmiar wody. Poniżej znajduje się lista roślin które ja wybrałam:

  • palma koralowa (chamaedorea elegans)
  • fitonia zielona (fittonia verschaffeltii) – 2szt
  • fitonia czerwona (fittonia verschaffeltii)
  • paproć wietlica (athyrium spicatum)
  • mech kępowy – bielistka siwa – 2szt

Wybrane przeze mnie rośliny lubią stanowisko zacienione, kwaśne podłoże, w miarę potrzeby lekkie spryskiwanie (1-2 psiknięcia) wodą demineralizowaną/odstaną przegotowaną (aby woda nie była twarda).

jak zrobić las w słoiku gdzie kupić elementy

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply