Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Budowa domu: Etap 4 – Fundamenty

Działka została uprzątnięta, humus zdarty, powierzchnia wyrównana, ekipa budowlana zarezerwowana, co dalej?

Aby zacząć budowę fundamentów należy wpierw:

 • oznaczyć teren budowy – przypiąć tablicę informacyjną – koszt – od kilkunastu złotych
 • wynająć i postawić lokalnego „toi toia” – koszt ok.180zł/1miesiąc
 • zatrudnić kierownika budowy, który będzie nadzorował każdy etap i robił wpisy w dzienniku budowy – koszt ok. 500zł za 1 wizytę na budowie
 • podłączyć prąd budowlany
 • bardzo przydatne jest postawienie blaszaka w którym przechowywać można część materiałów, narzędzia, można tu umieścić skrzynkę z prądem
 • przemyśleć skąd weźmiemy wodę do budowy – czy są wodociągi? Czy będziemy korzystać z kupnych baniaków np. 1000L za ok.250zł, czy wywiercimy studnię. Nasza studnia zaplanowana była blisko domu, na granicy wykopu, wykonaliśmy ją więc dopiero po wykonaniu fundamentów.
od czego zacząc budowę fundamentów

Gdy powyższe rzeczy mamy już załatwione można przystąpić do wyznaczenia położenia budynku na gruncie. Zatrudniamy geodetę aby wytyczył położenie wykopu, osi budynku, punktu zero (poziom podłogi). Od geodety powinniśmy dostać szkic tyczenia wykopu – z którego korzystać będzie ekipa budowlana. Koszt tych prac to ok. 700zł.

Następnie wynajmujemy  koparkę obrotową, która wykona wykop pod fundamenty. Koszt takiej koparki to ok. 160zł/h. Jeśli gruntu wykopanego nie można użyć do zasypania fundamentów (określa to opinia geotechniczna z projektu budowlanego) ze względu na jego kiepską nośność (w tym zanieczyszczenie gruzem/śmieciami) należy doliczyć też koszt wywrotek. Wywrotki wywiozą grunt, a w późniejszym etapie przywiozą czysty piasek do zasypania fundamentów. Sam wywóz gruntu kosztuje ok. 250zł za wywrotkę (Warszawa).

Głębokość fundamentów zależy od projektu budowlanego. My najpierw wykonaliśmy płytki wykop do ok. 0,5m, na planie prostokąta, szerszy o 1,5m od obrysu budynku. Wykop został odeskowany – na deskach geodeta zaznaczył osie budynku.

wykop pod fundament

Później w tym wykopie wykonano pogłębienia już tylko bezpośrednio pod fundamenty (obrys budynku). 

Wykopy zostają odeskowane, następnie ekipa budowlana wykonuje ze stali stelaże – zbrojenie. Umieszcza się je poziomo na bloczkach/cegłach (nie bezpośrednio na gruncie) w wykopie pod fundament oraz pionowo – tam gdzie będą słupy, lub wzmocnienia konstrukcji.

Przed zalaniem wykopu ze zbrojeniem elektryk wykonuje uziemienie i opcjonalnie odgromienie budynku (w sumie koszt ok. 1500zł).

koszt zbrojenia fundamentu

Po wykonaniu uziemienia można zalać betonem zazbrojone wykopy. Beton to zawsze spory koszt (ok. 240zł/m3) – jego ilość zależy od projektu i wielkości domu. Zwróć uwagę na rodzaj betonu-oznaczenie mówi o jego wytrzymałości. Na każdym etapie można użyć innego rodzaju betonu – musi być odpowiednio dobrany do realizowanego projektu. Od rodzaju betonu zależy jego cena. Do ceny samego betonu dochodzi jeszcze koszt pompy i transportu.

Aby podczas wysychania betonu nie pojawiły się pęknięcia należy polewać go co kilka godzin wodą – aby cały czas pozostawał mokry. Na tym etapie nie mieliśmy jeszcze studni więc woziliśmy z mieszkania 10 i 20 litrowe baniaki (w sumie 100L) z wodą. Polewaliśmy fundamenty ok 4 razy dziennie po 100-150L za każdym razem. Fundamenty powinny być wilgotne, ciemne, gdy robią się jasne to znaczy że trzeba je znowu polewać. Oczywiście zależy to od pogody – jeśli jest chłodno lub pada mamy odpowiednio: mniej pracy lub wcale;)

Po wyschnięciu fundamentów maluje się je (na czarno) dysperbitem  – zabezpieczającym przed wilgocią. Po wyschnięciu dysperbitu kładzie się folię izolacyjną, a na niej muruje dalszą część fundamentu z bloczków. Konstrukcję z bloczków i słupy też malujemy na czarno dysperbitem.

fundament malowany dysperbitem

Następnie „ocieplamy” fundament styropianem – my wybraliśmy XPS o lepszych parametrach od zwykłego. Styropian zabezpieczamy przed uszkodzeniem folią kubełkową – czyli taką matą z wgłębieniami. Na tym etapie obłożyliśmy styropianem i folią kubełkową tylko część fundamentu, która znajdzie się za chwilę pod ziemią (3/4 wysokości), resztę ociepli się robiąc elewację zewnętrzną budynku. Dzięki temu nie uszkodzi się odstającego styropianu podczas dalszych prac – bo to co odstaje aktualnie od budynku jest zakopane pod ziemią. Góra styropianu zostaje zabezpieczona tymczasowo folią.

Kolejnym etapem jest „rozprowadzenie elektryki” w fundamencie (ok. 400zł) – a konkretnie rur osłonowych tzw. peszli – w których potem znajdą się przewody. Na tym etapie wykonuje się też „rozprowadzenie wody” czyli rozłożenie rur przez które dostarczana będzie do budynku woda ze studni/wodociągu (jeśli ogrzewać będziesz gazem to zapewne i tą instalację musisz rozprowadzić na tym etapie). Konieczne jest przewiercanie się przez mur fundamentu i styropian.

XPS folia kubełkowa

Potem zasypuje się fundamenty np. przywiezionym wywrotkami piaskiem. Po utwardzeniu piasku robi się wykopy pod rury kanalizacyjne („rozprowadza kanalizację w fundamencie„) – należy pamiętać o zachowaniu spadku!

Gdy wszystkie media zostały rozprowadzone w fundamencie, na utwardzony piasek kładzie się folię, a wzdłuż murów styropian – do stworzenia dylatacji.

zasypanie fundamentów

Na folię i styropian wylewa się pierwszą warstwę podłogi – tak zwanego „chudziaka„. Podczas wylewania betonu w chudziaku umieszcza się stalowe rusztowanie („fundament schodów”) pod pierwszy stopień schodów. Wylewkę się wygładza, gdy lekko podeschnie (np. po 3h) tak jak w przypadku fundamentów, należy polewać wodą beton co kilka godzin – aby cały czas (przez kilka dni: 3-4 zależnie od pogody) był wilgotny. Gdy chudziak wyschnie można zacząć kolejny etap – czyli stawianie murów.

koszt wylania chudziaka

Ponieważ w naszej okolicy nie ma obecnie (ani w planach) wodociągów po skończeniu fundamentów zleciliśmy wywiercenie studni. Na terenie naszej działki woda nie była głęboko. Pod izolacyjną warstwą iłów znajdowały się wodonośne piaski. Studniarz zakończył wiercenie na 20m i umieścił na dnie 3metrowy filtr. Studniarz słusznie nam doradził wybór najtańszej „chińskiej” pompy z dwóch względów. Po pierwsze – łatwo zepsuć pompę na etapie budowy, po drugie często zdarzają się kradzieże drogich pomp. Podczas budowy zaobserwowaliśmy że ktoś kilka razy przecinał nam ogrodzenie i chodził po budowie – prawdopodobnie sprawdzał też czy warto ukraść pompę (nie było warto).

Wykonanie fundamentów zajęło nam około miesiąc.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

 1. Iza
  Iza 24 kwietnia 2021

  Cudowna seria. Dziękuję i czekam na więcej. I życzę powodzenia w budowie!!!

Leave a Reply