Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak farbować włosy naturalną henną

Farbowanie włosów naturalną henną ma same zalety. Po pierwsze używamy w pełni naturalnej farby do włosów. Po drugie henna nadbudowuje się na włosach co sprawia że je pogrubia.

Farbowanie włosów naturalną henną trochę różni się od tradycyjnego farbowania sklepową farbą. Po pierwsze hennę przygotowujemy na kilka godzin przed planowanym farbowaniem i odstawiamy w ciepłe miejsce aby „puściła barwnik”. Hennę nakładamy na wilgotne, umyte uprzednio włosy. Farbę nakładamy na włosy tak jak standardową farbę – pasmo po paśmie. Następnie owijamy włosy np. cienkim ręcznikiem/bawełnianą ściereczką i zostawiamy na co najmniej 3 godziny. Po tym czasie spłukujemy hennę wodą, nie myjemy już włosów szamponem przez najbliższe 48 godzin – czyli myjemy głowę dopiero pojutrze;) Da to czas hennie aby się utleniła na włosach. Farbowanie włosów czystą henną nie powoduje zielonych poblasków, nie wysusza – włosy są po hennie gładkie. Negatywne efekty o jakich można poczytać w internecie są spowodowane tym że „henna” którą ktoś farbował włosy tak naprawdę nie jest czystą henną a mieszanką kilku ziół, lub co gorsza również sztucznych dodatków, farb. Ważne jest aby zakupić prawdziwą czystą hennę – o tym poniżej.

Czysta henna – jaką kupić?

Czysta henna to barwnik czerwony – nie ma czegoś takiego jak henna jasna, brązowa, czarna – inne kolory to mieszanki henny z innymi ziołami! Prawdziwa czysta henna ma w składzie napisane tylko: lawsonia, lawsonia inermis, lawsonia alba. Nie ufaj producentom – jest wiele farb chemicznych, lub mieszanek które na opakowaniu mają nazwę „Henna”. Przed kupnem sprawdź skład produktu!

Składniki barwiące:

Henna: czerwony, rdzawy barwnik, w składzie jako lawsonia, lawsonia inermis, lub lawsonia alba.

Cassia: jasny, złoty barwnik, w składzie opisywana jako: senna, lub cassia obovata, lub cassia auriculata, lub acacia farnesiana, „bezbarwna henna”.

Indygo: czarny, czarno-niebieski barwnik, w składzie jako: indigo tinctoria, indigofera tinctoria

Katam: czarny, czarno-fioletowy barwnik, w składzie jako: buxus dioica

Mieszając kilka z powyższych ziół można otrzymać mieszankę która barwi włosy na brązowo lub czarno. Nie farbujemy włosów wcześniej rozjaśnianych od razu mieszankami ziół z indygo/katam bo możemy mieć efekt w postaci zielonych włosów. To samo dotyczy nakładania farby chemicznej na włosy uprzednio farbowane mieszanką ziół z indygo/katam. Jeśli chcemy zafarbować jasne lub rozjaśniane włosy nie samą henną a mieszanką ziół to należy zrobić to dwuetapowo. Najpierw zafarbować włosy czystą henną na czerwono, a dopiero potem na pożądany kolor – brąz/czarny farbując je mieszanką ziół z indygo/katam.

Firmy oferujące czystą hennę, oraz mieszanki ziół (bez sztucznych dodatków) to np. Sattva, Khadi, Sahara Tazarine, Rajasthani, Pole Henny.

Poza barwnikami w mieszankach znaleźć można inne zioła, które albo zakwaszają hennę, albo dają inny efekt kolorystyczny-przyciemniają, dają wyrazistą czerwień, fiolety itp. Takie dodatki to np. Shikakai, Migdałecznik, Neem, Hibiskus, Alkanna Barwieńska, Wetiwera Pachnąca, Akacja Katechu, Brahmi. Dokładne efekty każdego dodatku, proporcje mieszanek farb możesz znaleźć na grupie na FB „Henna na włosy Miksologia”. Są tam przedstawione różne przepisy, działanie każdego z dodatków na różnych włosach itp.

Jaką hennę ja używałam i polecam?

Używałam henny Sattva – wersji z Amlą (dość wysusza) i czystej czerwonej Sattvy oraz Henny Hesh Mehandi. Nie używałam mieszanek ziół z indygo.

jak przygotować mieszankę henny do farbowania włosów

Jak przygotować hennę do farbowania?

Czystą hennę – zielony proszek – zalewamy uprzednio przegotowaną (a najlepiej deszczówką lub wodą demineralizowaną) wodą, ostudzoną do temperatury 50 stopni (większa temperatura zabije barwnik!). Mieszamy dokładnie za pomocą plastikowej lub drewnianej łyżki.

Aby rezultat farbowania był trwalszy mieszankę należy zakwasić. Od tego czego użyjemy do zakwaszenia zależy efekt kolorystyczny farbowania – odcień czerwieni.

Czym można zakwasić hennę:

  • acerola – 5g na 40g ziół – zapobiega ciemnieniu henny
  • sok z połowy cytryny na 50g zioła
  • amla – ok. 10g na 50g ziół – akcenty brązowe, miedziane
  • soki owocowe: 4-6łyżek na 50g ziół, sok z aronii (przyciemnia), winogronowy/żurawinowy (zapobiegają ciemnieniu), jabłkowy.

Mieszanki z Indygo nie zakwaszamy i nie odstawiamy – od razu farbujemy włosy.

Receptura na naturalną farbę z henny na długie włosy (duża porcja-początkowe farbowania):

  • 80g Henny
  • 280g wody (50stopni)
  • 10g proszku z aceroli

Receptura na naturalną farbę z henny na długie włosy (mniejsza porcja-kolejne farbowania):

  • 50g Henny
  • 150g wody (50stopni)
  • 6,3g proszku z aceroli

Proszek henny powinien stanowić ok. 20% (rzadsza mieszanka) do 26% (gęstsza mieszanka) mieszanki.

Zakwaszoną mieszankę przykrywamy np. folią spożywczą i odstawiamy na kilka godzin 5-12h w ciepłe miejsce aby henna puściła barwnik. Ja odstawiam mieszankę zwykle na 5-8h np. do garnka z ciepłą wodą lub piekarnika nagrzanego do 50 stopni.

czym zakwasić hennę

Zakwaszoną i odstawioną na kilka godzin mieszanką farbujemy włosy – każde pasmo z osobna. Następnie głowę owijamy starym cienkim ręcznikiem lub ściereczką/pieluchą bawełnianą (można też folią spożywczą ale nie polecam). Następnie na ten turban zakładam starą dużą czapkę – aby było ciepło. Hennę trzymamy na głowie przynajmniej 3 godziny. Ja trzymam 5-7 godzin, zwykle jest to 5h.

Następnie należy dokładnie spłukać zioła z głowy samą wodą. Teraz nie myjemy głowy przez 48h. Efekt koloryzacji widoczny będzie po 48 godzinach. Wtedy można umyć włosy delikatnym szamponem.

Poniżej znajduje się kilka zdjęć moich włosów farbowanych henną. Przed użyciem henny włosy miałam 2 razy rozjaśniane (z naturalnych brązowych) u fryzjera. Farbowanie henną zaczęłam więc na włosach w kolorze blond – zatem widać efekt farbowania na jasnych włosach.

jak zafarbować henną jasne blond włosy
Włosy rozjaśniane chemicznie. Stan przed farbowaniem henną - kolor wyjściowy.

Na zdjęciu powyżej – wyjściowy kolor włosów (włosy rozjaśniane chemicznie co jak widać trochę je zniszczyło:/) – stan przed farbowaniem henną. Widać odrosty włosów w ich naturalnym kolorze oraz trochę siwych włosów.

farbowanie włosów henną efekt na jasnych włosach
Kolor włosów po pierwszym farbowaniu henną - Sattva z Amlą.

Powyżej: włosy pierwszy raz farbowane Henną Sattva brąz – Henna z Amlą. Henna&Amla ma w składzie: Hennę, Amlę, Shikakai, Migdałecznik, Neem, Alkanna Barwieńska, Wetiwera Pachnąca, Akacja Katechu, Brahmi. Siwe włosy też zostały zafarbowane.

farbowanie włosów henną efekt na blond włosach
Kolor włosów po kilku kolejnych farbowaniach czystą henną Sattva, a potem Hesh Mehandi (zakwaszane acerolą).

Powyżej: włosy po kilku farbowaniach czystą Henną Sattva i Henną Hesh Mehandi, zakwaszane acerolą. Ostatnie farbowania na szybko, bez wydzielania pasemek włosów, farbowane jak szamponetką – po całości – widać zatem nierówny efekt kolorystyczny (zdjęcie po prawej) – bardziej przyciemnione pasy brązowe i jasne-czerwone.

farbowanie włosów henną efekt przed i po
Kolor włosów: PO LEWEJ: przed farbowaniem henną ; ŚRODEK: po pierwszym farbowaniu henną ; PO PRAWEJ: po kilku farbowaniach henną.

Na powyższym kolarzu zdjęć jeszcze raz efekt przed i po: Pierwsze zdjęcie po lewej-kolor włosów przed farbowaniem (włosy rozjaśniane). Środkowe zdjęcie – efekt po pierwszym farbowaniu. Ostatnie zdjęcie – efekt po kilku farbowaniach z zakwaszaniem henny acerolą.

jak farbować włosy naturalną henną którą kupić

Polecam naturalne farbowanie włosów henną – włosy po farbowaniu są gładkie, zaś regularnie farbując włosy henną uzyskamy efekt pogrubienia włosów (nadbudowanie barwnika).

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply