Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Waniliowa glinka do oczyszczania twarzy

Łatwo, szybko i przyjemnie – tak można wyczarować mazidło do twarzy 2 w 1 – które może być używane jako pasta do mycia twarzy oraz pozostawione chwilę na twarzy – jako maseczka.

W tej recepturze wykorzystałam resztki napoczętych małych opakowań glinek: czerwonej, żółtej i zielonej. Piękny zapach daje tutaj hydrolat waniliowy. Odrobina mąki kokosowej wchłaniać będzie nadmiar wody/hydrolatu, który się oddziela od oleju. Jak wiadomo olej z wodą się bez emulgatora nie połączy. Użyłam oleju ryżowego – zwykłego rafinowanego. Jeśli chodzi o mazidła zmywalne typu glinki, peelingi czasem używam tańszej opcji, oleju rafinowanego (zwykłego spożywczego z marketu). Nie jest to krem który cały dzień mamy na twarzy, gdzie ma znaczenie jakiego oleju użyjemy, lecz produkt szybko spłukiwany. Używam oleju który akurat mam w kuchni i używam również do jedzenia.

waniliowa glinka do oczyszczania twarzy

Receptura na waniliową glinkę do oczyszczania twarzy:

  • glinki kosmetyczne   (31,6%) – 30g  (ja użyłam 19g czerwonej, 8g żółtej, 3g zielonej)
  • olej ryżowy   (21,1%) – 20g
  • mąka kokosowa   (5,3%) – 5g
  • hydrolat waniliowy lub woda   (42%) – 40g

Należy pamiętać aby glinki rozrabiać używając przedmiotów szklanych, drewnianych, plastikowych, ale NIE metalowych – one mogą dezaktywować oczyszczające działanie glinek. Pamiętaj również aby glinka nie zaschła na twarzy, aby jej nie podrażnić i nazbyt wysuszyć.

kolorowe glinki do pasty do mycia twarzy
pasta do mycia twarzy z olejem ryżowym

Wymieszaj glinki z olejem. Otrzymasz gładką, smarowną pastę o ciemno czekoladowym kolorze (jeśli użyjesz podobnych proporcji glinek co ja). Na poniższym zdjęciu jest pasta składająca się z samej glinki z olejem. Następnie całość (lub tylko część do bieżącego użycia) wymieszaj z hydrolatem waniliowym (lub wodą). Aby ustabilizować mieszankę (by woda mniej oddzielała się od oleju) dodaj odrobinę mąki kokosowej. Na ostatnim zdjęciu widać bardziej puszystą, jasno brązową gotową waniliową glinkę do oczyszczania twarzy.

pasta do mycia twarzy i maseczka
glinka do mycia twarzy i maseczka 2 w 1
Glinka Zielona (Illit lub Montmorillonit) – jedna z najsilniej działających glinek. Odtłuszcza, matuje, oczyszcza i lekko złuszcza skórę. Polecana do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Nie polecana do cery suchej i wrażliwej.
 
Glinka Czerwona (Illit lub Montmorillonit) – jest podobna do zielonej glinki, ale nieco łagodniejsza. Polecana do cery tłustej i normalnej. Lekko odtłuszcza, delikatnie ściąga pory, remineralizuje, oczyszcza z toksyn. Polecana jest dla cery z trądzikiem różowatym, zapobiega rozszerzaniu się naczynek krwionośnych. 
 
Glinka Żółta (Kaolinit) – odtłuszcza, przyspiesza gojenie skóry, oczyszcza z toksyn, matuje, absorbuje nadmiar sebum i remineralizuje skórę. Polecana do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. 
 
Opisy innych glinek znajdziesz pod koniec wpisu o dodatkach do kremów.
naturalne barwniki kremów kolorowe glinki

Oczyszczanie twarzy – inne przepisy:

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply