Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Uniwersalny jałowcowy krem do twarzy, pod choinkę, na prezent…

Jałowcowy krem do twarzy to przepis który świetnie sprawdzi się do wykonania kremu pod choinkę, na prezent – jedna uniwersalna receptura i kilka obdarowanych osób. W składzie kremu dla każdego coś miłego – krem ma działanie nawilżające, przeciwzapalne, łagodzące, regenerujące, uelastycznia i wygładza skórę, chroni przed działaniem wolnych rodników i reguluje wydzielanie sebum. Pod koniec wpisu znajdziesz szczegółowy opis działania poszczególnych składników kremu.

Ten krem do twarzy to emulsja typu o/w (olej w wodzie) wykonana na emulgatorze Olivem 1000.

Jeśli pierwszy raz robisz krem z fazą wodną – emulsję olej w wodzie – przeczytaj najpierw wpis dotyczący wykonania emulsji o/w krok po kroku.

jałowcowy krem pod choinkę

Receptura na uniwersalny jałowcowy krem do twarzy  – emulsja o/w (200g ; 4-5 słoiczków):

Faza olejowa:

  • olej z jojoba   (1%) – 2g
  • olej z pestek śliwki   (1%) – 2g
  • olej z nasion herbaty   (2%) – 4g
  • olej słonecznikowy   (7%) – 14g
  • masło shea Nilotica   (3%) – 6g
  • emulgator – Olivem 1000:  [Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate]  (8%) – 16g

Faza wodna:

  • d-pantenol   (3%) – 6g
  • mleczko pszczele   (2%) – 4g
  • wyciąg 10-krotny z aloesu   (1%) – 2g
  • hydrolat jałowcowy   (62,4%) – 124,8g
  • hydrolat rumiankowy    (9%) – 18g

3 faza:

  • konserwant  DHA BA [Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol]    (0,6%) – 1,2g
  • opcjonalnie kilka kropel olejków eterycznych 

Używam tylko nierafinowanych maseł i olei, ponieważ nie zostały one poddane dodatkowemu oczyszczaniu – a zatem zachowały swój naturalny kolor, zapach jak i substancje czynne – takie jak wolne kwasy tłuszczowe i witaminy. Składniki kremu możesz kupić w sklepie z surowcami kosmetycznymi np. Ecospa czy ZróbSobieKrem.

jak zrobić uniwersalny krem na prezent

Najpierw zagotuj wodę w czajniku i wyparz wszystkie przedmioty których będziesz używać – czyli: ze 3 łyżki stołowe, dwie szklane bagietki (jeśli masz), słoiczki na gotowy wyrób, końcówkę miksera/blendera, której użyjesz oraz dwie szklane zlewki (lub miseczki). Odstaw przedmioty do wyschnięcia. 

Następnie odważ poszczególne składniki fazy wodnej w pierwszej zlewce (miseczce) i składniki fazy olejowej w drugiej zlewce (miseczce).

Przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do garnka. Wstaw do gorącej kąpieli zlewkę z fazą olejową i mieszaj aż do rozpuszczenia wszystkich składników. 

uniwersalny jałowcowy krem diy

Gdy wszystkie składniki się rozpuszczą i temperatura mieszanki osiągnie ok.70 stopni (przy niższej temperaturze emulgator przy przelewaniu będzie zastygał/osadzał się na ściankach naczynia). Włóż zlewkę z fazą wodną i odczekaj aż się ogrzeje, następnie możesz zacząć miksować fazę wodną i dolewać do niej powoli i małymi porcjami fazę olejową. To ważne – w kremach, emulsjach o/w olej w wodzie – olej dodajemy do wody! Włóż końcówkę miksera do fazy wodnej i zacznij miksować – jednocześnie małymi porcjami dodawaj po trochu fazy olejowej – niech obie zlewki nadal będą w garnku z gorącą wodą. Zapobiegnie to tężeniu fazy olejowej, zanim ją całą dodasz.

Gdy już przelejesz całą fazę olejową do wodnej, wyjmij zlewkę z mieszanką z garnka i miksuj dalej. Teraz, mieszanka będzie szybciej stygła i krem zgęstnieje. Gdy po chwili mieszanka przestygnie (do temperatury pokojowej) przestań miksować i dodaj 3 fazę czyli konserwant i olejki eteryczne oraz chwilę zmiksuj. Gotowy krem, najlepiej żeby chwilę odpoczął, potem lekko go zamieszaj i przełóż do słoiczków. Z podanych proporcji – 200g, wyszło mi 5 słoiczków kremu (5x50ml).

jałowcowy uniwersalny krem do twarzy

Olej jojoba – Ma właściwości zmiękczające, nawilżające, zapobiega wysuszaniu skóry, reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory, łagodzi stany zapalne, regeneruje skórę. Ma długi okres przydatności. Może być podgrzewany do bardzo wysokich temperatur (300 stopni). W lodówce tężeje. Dodawany do produktów – przedłuża ich trwałość, dobry nośnik dla perfum. Zawiera witaminy A, E i F. Jest “lekkim” olejem.

Olej z pestek śliwki – łatwo wnika w skórę, nie pozostawia tłustej warstwy, ma właściwości przeciw utleniające, nawilżające i ujędrniające. Do skóry dojrzałej, wrażliwej, suchej. Zapach migdałowo-marcepanowy. Podgrzewać tylko do 70 stopni!

Olej z nasion herbaty – jest bardzo lekkim olejem, łatwo i szybko się wchłania, chroni przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, chroni przed promieniowaniem UV, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działanie anty-aging.

Olej słonecznikowy – dobrze się wchłania, nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Zawiera witaminę D, E i prowitaminę A. Działa przeciwzapalnie, normalizująco oraz zmniejsza działanie wolnych rodników. Nadaje się do każdego typu skóry. “Lekki” olej – dobry do kremów do twarzy na dzień.

Masło shea – ma działanie natłuszczające, nawilżające, dzięki niemu skóra jest gładka i miękka, chroni przed wiatrem i słońcem, przyspiesza gojenie ran, podrażnień czy poparzeń słonecznych, łagodzi, wygładza, uelastycznia, stymuluje krążenie krwi, ma działanie przeciwzapalne. Zawiera prowitaminę A, witaminę E oraz przeciwutleniacze. W zależności od kraju pochodzenia różni się kolorem (od białego po żółtawy), konsystencją (ogólnie dość miękkie masło) i zapachem. Odmiana Nilotica jest uważana za najbardziej smarowną, miękką, ale nie jest to regułą.

Mleczko pszczele – (w glicerynie) regeneruje, wspomaga gojenie, redukuje podrażnienia, nawilża, wygładza, jest dobrym przeciwutleniaczem, zawiera witaminy: B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotemowy), B6 (pirydoksyna), B9 (kwas foliowy), C, H (biotyna). Rozpuszczalne w wodzie. Do 5%.

75% D-Pantenol – w roztworze wodnym. Jest prowitaminą B5, ma działanie łagodzące i nawilżające skórę. Osłabia zaczerwienienia i łuszczenie się skóry. Rozpuszczalny w wodzie. 1-5%.

Ekstrakt z aloesu – ma działanie ściągające, utrzymujące wilgoć, odkażające, wygładza, ujędrnia, łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę. (10-krotny do 10%) Dodawać do wody.

Hydrolat rumiankowy – ma działanie przeciwzapalne, łagodzące, nawilżające.

Hydrolat jałowcowy z jagód – działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo, pobudza krążenie. Polecany do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej skłonnej do wyprysków i podrażnień.

jak zrobić samemu w domu jałowcowy krem na olivemie

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply