Naturalne serum na porost włosów i przeciw ich wypadaniu – serum to skoncentrowana dawka tego co najlepsze dla skóry Twojej głowy. Serum przygotowałam dla siebie aby przyspieszyć porost włosów, które wypadły mi po chemioterapii. Składniki serum mają więc działanie przede wszystkim przyspieszające porost włosów, jak również hamujące wypadanie włosów, przeciwłupieżowe, regulujące pracę gruczołów łojowych, wzmacniające włosy, odżywiające mieszki włosowe i łagodzące podrażnienia skóry głowy.
Składniki które wpływają na porost włosów i przeciwdziałają ich wypadaniu to: olej rycynowy, olej laurowy, olej z czarnuszki siewnej, olej musztardowy, olej z nasion kozieradki, hydrolat rozmarynowy i hydrolat laurowy, olejki eteryczne rozmarynowy i pichtowy. Większość składników kupić można na stronie Napięknewłosy.pl.
Receptura na serum na porost włosów i przeciw wypadaniu (100g):
- olej rycynowy (10%) – 10g
- olej laurowy (10%) – 10g
- olej musztardowy (10%) – 10g
- olej z kozieradki (10%) – 10g
- olej z nasion pokrzywy (10%) – 10g
- olej z czarnuszki z ekstraktem z pokrzywy, skrzypu polnego i kwiatu łopianu (10%) – 10g– „Mix ziół” – Olejek do włosów od „Natura Receptura”.
- hydrolat laurowy (12,5%) – 12,5g
- hydrolat rozmarynowy (13%) – 13g
- kwas hialuronowy 1%-owy (10%) – 10g
- mleczko pszczele (4%) – 4g
- konserwant DHA BA – (0,5%) – 0,5g – 12 kropli
- olejki eteryczne: rozmarynowy (10kropli) i pichtowy (10kropli).
Serum olejowe jest dwu fazowe – to znaczy że trzeba wstrząsnąć przed użyciem (nie ma tu emulgatora który łączy fazę olejową z wodną). Nie ma potrzeby podgrzewania, odpowiedniego łączenia faz – po prostu dodajemy składniki i wstrząsamy buteleczkę przed użyciem.
Konsystencję tego serum zagęszcza nam dodatek kwasu hialuronowego – sprawia że serum jest na tyle zagęszczone że bez problemu możemy wlać odrobinę w zagłębienie dłoni i zaaplikować bezpośrednio na skórę głowy (w przypadku braku włosów lub krótkiej fryzury) lub wykonać olejowanie włosów (starając się aby najwięcej serum dotarło do skóry głowy).
Wszystkie składniki dodawałam i odważałam bezpośrednio w docelowej buteleczce, na wadze jubilerskiej. Pamiętaj aby ilość serum dostosować do pojemności buteleczki tak, aby pozostało w niej trochę pustego miejsca – aby móc wstrząsnąć serum przed użyciem.
Na poniższym zdjęciu widać jeden ze składników serum Olej z czarnuszki z ekstraktem z pokrzywy, skrzypu polnego i kwiatu łopianu – „Mix ziół” – Olejek do włosów od „Natura Receptura”.
Na zdjęciu jest również „Aktywne serum do każdego typu włosów 7 ziół na porost” z Apteczki Babci Agafii oraz Henna i Amla od Sattva. Są to wodne mieszanki z ekstraktami wspomagającymi porost włosów i hamującymi ich wypadanie. Trochę łatwiejsze w stosowaniu bo nie tłuszczą włosów, jednak obecność ziół może powodować przesuszanie skóry głowy. Ja stosowałam te mgiełki w ciągu dnia/rano, wieczorem zaś (jak już wiedziałam że nigdzie nie wychodzę) nakładałam moje 2 fazowe serum.
Czy to działa? Trudno powiedzieć, nie wiem jak szybko odrosły by mi włosy gdybym nie stosowała tego serum. Na pewno własnoręcznie wykonane serum na porost/zapobieganie wypadaniu włosów, jest dużo lepszym wyborem niż kupne specyfiki z drogerii/marketu. Żaden producent nie dałby tylu wartościowych składników (większość produktów to głównie woda), a jeśli już to produkt kosztowałby fortunę:P Jeśli masz problem ze wzrostem/wypadaniem włosów to na pewno warto spróbować. Nie musisz robić aż tak bogatego w składzie serum, wystarczy kilka z tych składników, ja dodałam po trochu każdego składnika który ma wpływ na porost lub/i wzmocnienie włosów.
Olej rycynowy – tworzy na powierzchni skóry/włosów film zapobiegający nadmiernemu odparowaniu wody, zmiękcza, wygładza skórę i włosy, nadaje połysk pomadkom do ust, wzmacnia rzęsy, działa kojąco i regenerująco na zniszczone skórki wokół paznokci, przyspiesza porost włosów, idealny do OCM (Oil Cleansing Method) – olejowego oczyszczania twarzy do max 30% – bo wysusza skórę (dla skóry suchej nawet mniej niż 10%).
Olej laurowy – ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia, pomaga w problemach z trądzikiem, egzemą, łuszczycą, przyspiesza gojenie ran. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji słabych rozdwojonych paznokci, wzmacnia cebulki włosów (zawiera pentolinę która pobudza pracę mieszków włosowych), niweluje nadmierne wypadanie włosów, reguluje pracę gruczołów łojowych. Nie zaleca się stosowania go samego, należy łączyć z innymi olejami przynajmniej 1:1. W temp. pokojowej może być w stanie stałym-należy lekko ogrzać.
Olej z czarnuszki siewnej – wygładza, przyspiesza gojenie, pomaga w leczeniu alergii, stanów zapalnych skóry, hamuje rozwój grzybic i trądziku, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i antywirusowe, chroni przed poparzeniem słonecznym, przyspiesza porost włosów. Nie można go podgrzewać!
Olej musztardowy – wytwarzany jest z nasion gorczycy, odżywia włosy i mieszki włosowe, wspomaga mikrokrążenie, co przekłada się na ograniczenie nadmiernego wypadania włosów oraz pobudzenie porostu włosów.
Utrzymuje odpowiednie nawilżenie we włosie, a także chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Posiada intensywny zapach. Może przyciemniać jasne włosy i brudzić tkaniny.
Olej z nasion kozieradki – wcierany w skórę głowy łagodzi podrażnienia, hamuje wypadanie włosów, wzmacnia cebulki, wygładza i nawilża suche kosmyki.
Olej z nasion pokrzywy – bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas linolowy), karotenoidy (beta-karoten, luteina), witaminę A i E. Korzystnie wpływa na pielęgnację skóry i włosów – wykazuje działanie tonizujące i antyseptyczne, normalizując pracę gruczołów łojowych.
Produkt sprawdzi się w pielęgnacji włosów suchych i matowych. Wykazuje świetne działanie przeciwłupieżowe.
Hydrolat rozmarynowy – oczyszcza, tonizuje, wygładza i regeneruje skórę, ma działanie przeciwłupieżowe, ogranicza wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost.
Hydrolat laurowy – tonizuje, oczyszcza, ma działanie przeciwzapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych (cera trądzikowa, przetłuszczająca się), łagodzi podrażnienia, nawilża, stymuluje porost włosów, pomaga zwalczać łupież.
Kwas Hialuronowy – przede wszystkim nawilża skórę, a także łagodzi, wygładza, ujędrnia. Biozgodny ze skórą. Rozpuszcza się w wodzie. Np. kwas hialuronowy 1% dodawać w ilości do 20%.
Mleczko pszczele – (w glicerynie) regeneruje, wspomaga gojenie, redukuje podrażnienia, nawilża, wygładza, jest dobrym przeciwutleniaczem, zawiera witaminy: B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotemowy), B6 (pirydoksyna), B9 (kwas foliowy), C, H (biotyna). Rozpuszczalne w wodzie. Do 5%.