Lisek Urwisek (Nasza Księgarnia) – to kooperacyjna detektywistyczna gra dla przedszkolaka – od 5 lat (dla starszych dzieci można ją zmienić w grę z rywalizacją – kto pierwszy znajdzie odpowiednie wskazówki i winnego). Rzucanie kostkami, poruszanie się po planszy i odkrywanie żetonów wskazówek, które sprawdzamy specjalnym dekoderem, odkrywanie kart podejrzanych i szukanie winnego liska – to wszystko znajdziecie w grze Lisek Urwisek! A zasady są tak proste że w grę gra bez problemu już 3-4 latek.
Co znajdziemy w pudełku: Gra składa się z pięknej rozkładanej planszy, 4 pionków graczy (kolorowych plastikowych czapeczek detektywa), 3 kostek, 12 żetonów wskazówek, 16 kart podejrzanych lisów, plastikowej figurki lisa, 16 kart do dekodera oraz dekodera wskazówek.
Zasady: Celem gry jest znalezienie winnego liska (który ukradł ciasto) na podstawie wskazówek rozmieszczonych na planszy. Na początku gry wszystkie wskazówki są zakryte, tak jak i karty podejrzanych lisów rozłożone wokoło planszy – z których na początku odwracamy tylko 2. Na początku gry rodzic losuje jedną z 16 kart liska urwiska (karty z zielonymi kropeczkami) i wkłada (nie podglądając jej) do dekodera. To jest karta winnego liska, którego szukamy. Na tej karcie (w postaci zielonych kropek w odpowiednich miejscach) zakodowane są 3 rzeczy które ma na sobie winny lisek.
Pionki graczy startują na środku planszy. Każdy z graczy kolejno rzuca kostkami i wykonuje jedną akcję: albo szuka wskazówek albo szuka podejrzanych – czyli odkrywa kolejne karty podejrzanych lisów. Gracz najpierw decyduje którą z tych akcji chce wykonać („czy będzie rzucał oczka czy łapki”) następnie rzuca 3 kostkami (młodsi gracze mogą zdecydować dopiero po 1 rzucie).
Jeśli gracz wybrał odkrywanie kart podejrzanych lisów to musi wyrzucić na wszystkich kostkach niebieskie oczka. Ma na to w sumie 3 rzuty – może przerzucać tylko wybrane, niepasujące kości lub wszystkie. Jeśli się uda to gracz może odkryć 2 dowolne karty podejrzanych lisków. Jeśli się NIE udało to przesuwamy pionek liska na planszy o 3-5 pól, zależnie od stopnia trudności jaki preferujemy. Lisek ma na mapie zaznaczoną ścieżkę po której się porusza – gdy dojdzie do końca, a my nie znajdziemy winnego. lisek ucieka i wszyscy przegrywamy.
Jeśli gracz wybrał szukanie wskazówek – to musi wyrzucić na kostkach tylko zielone łapki. Gracz może do 3 razy rzucać kostkami (wybranymi albo wszystkimi) aby na kostkach były tylko łapki. Gdy się nie uda poruszamy liskiem – jak opisane powyżej. Jeśli się uda – wyrzucimy same łapki to liczymy te łapki po czym ruszamy się naszym pionkiem o tyle pól ile było łapek. Na 1 kostce może być 1 lub 2 łapki. Poruszamy się w dowolnym kierunku (nie po skosie), jeśli na końcu/w trakcie ruchu staniemy na polu z żetonem wskazówki to go odsłaniamy i wkładamy ten żeton do dekodera. Mocujemy żeton w dekoderze i wysuwamy z niego zaślepkę z jego boku. Teraz sprawdzamy czy winny lisek ma dany przedmiot czy nie. Jeśli przez dziurkę w żetonie widać biały kolor to winny lis NIE ma tego przedmiotu, jeśli zaś MA ten przedmiot to zobaczymy zielony kolor (zielona kropka).
Na zdjęciu poniżej umieściliśmy w dekoderze żeton parasola, po odsłonięciu zaślepki okazało się że lisek którego szukamy ma parasol. W tym momencie odkładamy do pudełka wszystkie dotychczas odsłonięte karty podejrzanych lisów – które NIE mają parasola. W ten sposób w trakcie rozgrywki wykluczamy coraz więcej podejrzanych. Musimy pamiętać jaki był wynik sprawdzenia poprzednio odkrytych przedmiotów aby zbierając te informacje w całość (np. szukając lisa który ma ma parasol, nie ma kwiatka i szalika) jak najszybciej znaleźć winnego lisa.
Jeśli gramy ze starszymi dziećmi możemy utrudnić rozgrywkę i dodać element rywalizacji. Żetony wskazówek każdy gracz sprawdza samodzielnie i nie mówi jaki otrzymał wynik, nie odkładamy zatem też kart podejrzanych którzy nie pasują – każdy sam musi pamiętać co ma winny lis a czego nie ma. Każdy z graczy może wytypować winnego na podstawie innych wskazówek – bo każdy odkrywa swoje/inne wskazówki! Kto pierwszy poprawnie wytypuje winnego wygrywa. Świetna gra planszowa!
Gry planszowe można kupić w sklepach z planszówkami lub księgarniach internetowych, ja często kupuję gry planszowe TUTAJ – jest duży asortyment i w większości przypadków dobre ceny.