Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kotek Psotek – świetna pierwsza gra planszowa dla przedszkolaka

Kotek Psotek wydawnictwa Egmont to dobry pomysł na pierwszą grę planszową ze względu na proste zasady i brak koniecznej umiejętności liczenia pól (nie rzucamy zwykłą kostką). Jest to gra kooperacyjna w której każdy porusza się tymi samymi zwierzątkami. Celem gry jest uciec każdym zwierzątkiem przed kotem, który je goni. Meta znajduje się na trójwymiarowym drzewku, na którym jest gniazdo ptaszka, kryjówka z gałązek dla wiewiórki oraz pod drzewem norka dla myszki. Jeśli doprowadzimy wszystkie zwierzątka do mety zanim złapie je kot wygrywamy!

kotek psotek planszówka dla najmłodszych

Co jest w pudełku: Gra składa się z planszy, dwóch kostek (z kolorem zielonym lub czarnym), trzech zwierzątek (wiewiórka, mysz i ptak) które mamy doprowadzić do mety, czarnego kota który chce je złapać, oraz 4 żetonów z przysmakami dla kota (kocia karma, kocimiętka, mleczko i rybka w puszce). 

Zasady: Pozycja startowa kota to jego czerwone legowisko, zwierzątka zaś zaczynają grę kilka pól dalej na leśnym pieńku. Gracze kolejno rzucają dwoma kostkami. Wyrzucony na kostce czarny kolor to ruch kota, zaś zielony to ruch dowolnego leśnego zwierzątka. Możliwe wyniki rzutu to: dwa czarne (ruch kotka o dwa pola), czarny i zielony (ruch kotka o 1 pole i ruch dowolnego zwierzątka o 1 pole) lub dwa zielone (ruch jednego zwierzątka o dwa pola lub dwóch zwierzątek o jedno pole).

Jeśli kotek zanadto się zbliży do zwierzątek należy dać mu jeden z przysmaków – wtedy kotek wraca na legowisko (na start).

Na planszy mamy też pola specjalne – trzy skróty. Każdy skrót jest dedykowany dla jednego konkretnego zwierzątka. Ze skrótu oznaczonego myszką korzysta tylko myszka, reszta zwierzątek idzie dłuższą trasą. Uwaga, kotek zawsze korzysta ze wszystkich skrótów! Z tego właśnie względu bardzo szybko może dogonić leśne zwierzątka, żetony z przysmakami okazują się niezbędne.

kotek psotek egmont

Jak widać gra nie wymaga umiejętności liczenia pól, nie opiera się też na rzucaniu kolorową kostką i zajmowaniu pola o wylosowanym kolorze jak większość gier typu wyścig dla najmniejszych dzieci. Jest to coś nowego, dlatego grę naprawdę warto mieć. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat lubią tą grę. Chyba najlepiej bawią się przy niej dzieci w wieku 3,5-4 lata. Bardzo fajna pozycja dla przedszkolaków od wydawnictwa Egmont.

Gry planszowe można kupić w sklepach z planszówkami lub księgarniach internetowych, ja często kupuję gry planszowe TUTAJ – jest duży asortyment i w większości przypadków dobre ceny.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply