Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Gry z serii Gierki małżeńskie – czym różnią się poszczególne wersje i czy warto kupić?

Gry Gierki małżeńskie to imprezowa seria gier dla par (i nie tylko!) ilustrowana rysunkami Andrzeja Mleczki. W grę powinna grać parzysta ilość osób, jednak wcale nie muszą to być pary małżeńskie, mogą to być zespoły składające się z np. nalepszych przyjaciół/sąsiadów itp. Pomijamy wtedy wątki przeznaczone stricte „dla par”.

Gra posiada dwa tryby: dla jednego małżeństwa (przyjaciół) lub dla 2-4 par. Jeśli gramy w kilka par to każda para współpracuje ze sobą aby zebrać jak najwięcej punktów.  Fajne jest to że nawet grając tylko we dwie osoby (jedna para) gdzie gramy „przeciwko sobie”, zadania nadal wykonujemy razem dostając za nie albo dwa punkty albo jeden (jeśli zadanie wylosował „przeciwnik”).

Głównym elementem gry są karty. W grze podstawowej (białe opakowanie) „Gierki małżeńskie” mamy 4 rodzaje kart – są to różnego typu zadania do wykonania. Jeśli dany typ zadań (np. Kalambury) nam się spodoba to możemy dokupić kolejną grę z serii, wktórej znajdziemy jeszcze więcej (nowych) różnych zadań danego typu.

Rodzaje kart w wersji podstawowej (białej) / jak i zarazem dodatkowe gry/rozszerzenia do dokupienia to:

  • Między słowami – niebieskie karty/pudełko
  • Znamy się – czerwone karty/pudełko
  • Kalambury – fioletowe karty/pudełko
  • Wiem wszystko – pomarańczowe karty/pudełko
gierki małżeńskie podstawowa biała wersja i rozszerzenia

Zacznijmy jednak od podstawowej wersji (białe pudełko) – co znajdziemy w pudełku i jak wygląda gra?

Tak jak wspomniałam powyżej w pudełku znajdziemy 4 talie kart w różnych kolorach, z różnymi typami zadań do wykonania. W pudełku są też m.in. dwustronna plansza do gry (tryb 1 para lub 2-4 pary), pionki, klepsydra, tabliczki i markery suchościeralne do rysowania oraz planszetka z obrotową butelką-służąca do losowania typu zadania (gdy staniemy na zielonym polu z butelką).

W grze nie ma kostek, każdy gracz w swojej kolejce wykonuje 1 ruch na planszy i dobiera kartę w takim kolorze jak pole na planszy na którym stanął.

Rodzaje kart / zadań do wykonania:

  • niebieskie karty: jedna osoba opisuje dane hasło (słowo) ALE nie może użyć ani tego słowa ani kilku innych najbardziej się z nim kojarzących – jest to to co znamy z gry Taboo. Druga osoba z pary oczywiście zgaduje hasło.
  • czerwone karty: zawierają pytania sprawdzające jak dobrze znamy drugą osobę (góra karty „dla niej”, dół „dla niego”). Gracze zapisują odpowiedzi w tajemnicy, na suchościeralnych tabliczkach, następnie sprawdzamy czy odpowiedzi są identyczne.
  • fioletowe karty: to kalambury do rysowania. Karty zawierają hasła (kilku wyrazowe), które jedna osoba rysuje a druga musi odgadnąć.
  • pomarańczowe karty: zawierają pytania dla partnera z wiedzy ogólnej – mamy do wyboru odpowiedź a, b lub c – trochę jak w Milionerach. 
gierki małzeńskie biała podstawowa wersja

Gra Między słowami (niebieskie pudełko) – w tej wersji gry mamy 3 rodzaje kart.

  • niebieskie karty („między słowami”) ten typ zadania znany jest już z podstawowej wersji gry – jest to zgadywanie hasła (słowa) nie używając kilku podanych słów zakazanych (jak w Taboo). 
  • czerwone karty („X, Y, Zet”) – należy wymienić kilka słów na daną literę, np. wymień 3 zwierzęta na literę A.
  • fioletowe karty („słowotwórcy”) – należy wymienić kilka słów zawierających podaną sylabę np. „pro” (proforma, projekt, protest itd.)
gierki małżeńskie między słowami

Gra Znamy się (czerwone pudełko) – w tej wersji gry mamy 4 rodzaje kart.

  • czerwone karty („znamy się”) ten typ zadania znany jest już z podstawowej wersji gry – są to pytania otwarte dotyczące partnera (np. co lubi itp.).
  • niebieskie karty („co wybierasz”) – to pytania z wyborem  odpowiedzi: a, b lub c, np. w czym lubi chodzić partner po domu (np. wersja „dla niego”: w dresie/w bokserkach/nago).
  • pomarańczowe karty („skojarzenia”) – przedstawiają grafiki. Na suchościeralnych  tabliczkach należy napisać 6 skojarzeń z wylosowanym obrazkiem, jeśli dwa się zgadzają to dostajemy punkty
  • fioletowe karty („psychotest”) – to pytania dotyczące tego jak zachowałby się partenr w danej sytuacji – nie dotyczą zatem aż tak bezpośrednio znajomości partnera, lecz niejako znajomości jego zachowań/psychiki/stylu bycia.
gierki małżeńskie znamy się gra idealna dla par recenzja

Gra Kalambury (fioletowe pudełko) – w tej wersji gry mamy 4 rodzaje kart. Gra polega na zgadywaniu haseł w różnoraki sposób:

  • czerwone karty („pitupitu”) – musimy opisać partnerowi hasło tylko za pomocą słów zaczynających się na literę „P”.
  • niebieskie karty („rysowanie”) – rysujemy hasło na suchościeralnych planszetkach
  • zielone karty („pokazywanie”) – hasło pokazujemy tylko za pomocą gestów
  • fioletowe karty („Finał”) – te karty dociągamy gdy dotrzemy na planszy na pole „finał”. Teraz gracze dociągają kolejno karty z tej talii i rysują jedno z czterech haseł (obrazków) – które to będzie hasło losujemy za pomocą planszetki z obrotową butelką. Karty/hasła dociągamy póki nie skończy się nam czas (klepsydra), zatem która para będzie szybsza zgromadzi więcej dodatkowych punktów.
gierki małżeńskie kalambury co w pudełku

Gra Wiem wszystko (pomarańczowe pudełko) – w tej wersji gry mamy 3 rodzaje kart. Odpowiadamy na pytania (w danym czasie) z wiedzy ogólnej w różnoraki sposób:

  • fioletowe karty („prawda/fałsz”) – na dane pytanie odpowiadamy albo „prawda” albo „fałsz”.
  • pomarańczowe karty („A, B, C”) – wybieramy jedną z trzech odpowiedzi. Robimy to za pomocą wyboru jednej z kart (z literą A, B lub C), ponieważ w tej konkurencji biorą udział wszystkie pary
  • niebieskie karty („wymień”) – należy wymienić kilka rzeczy: np. wymień 3 nakrycia głowy, czy zwierzęta żyjące w zoo.
gierki małżeńskie wiem wszystko gra co w pudełku

Seria Gierki małżeńskie to solidnie wydana i bardzo ciekawa pozycja. Jak widzicie wcale nie są to gry  „tylko dla par”. W wersję „Między słowami”, „Wiem wszystko” lub „Kalambury” może grać dowolne grono osób. Najciekawsza i stricte dla par będzie zaś wersja „Znamy się” – jeśli szukasz pomysłu dla partnera albo znajomej pary zarówno ta wersja jak i inne będą dobrym wyborem. Gierki małżeńskie są uniwersalnymi grami, w które chętnie zagrają zarówno planszówkowi wyjadacze jak i kompletni amatorzy, nawet ci „nie grający w planszówki”.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply