Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Gra planszowa: dekorowanie babeczek – DIY

Opiszę wam krok po kroku jak zrobiłam grę planszową dla moich córek. Nie jestem autorką pomysłu, gra jest moją wersją gry “Ciasteczkowy Potwór” wydawnictwa Haba. Kupna wersja tej gry nie była u nas dostępna, zrobiłam więc tą grę sama. 

Na czym polega gra?

Każdy z graczy losuje wybraną ilość kart (np. 3szt.) ze wzorem dekoracji babeczki (kolorowe kuleczki na babeczkach). Zadaniem graczy jest jak najszybsze wyłowienie (np. z wieczka pudełka) odpowiedniej ilości kulek w odpowiednich kolorach. Gracze robią to za pomocą małej wąskiej łyżeczki (wąskie łyżeczki dla niemowlaków) aby nie było za łatwo;)

Wyłowione kulki umieszczamy za pomocą łyżeczki w “miseczkach” (moje miseczki są z miarek od mleka modyfikowanego-obcięłam im uchwyty). Kto pierwszy zgromadzi w miseczkach niezbędne dekoracje do wylosowanych babeczek, ten wygrywa tą turę. Tur może być kilka a kto wygra najwięcej dostanie dużą apetyczną babeczkę;)

Babeczki są udekorowane kolorowymi kulkami w różnych kombinacjach kolorystycznych, różna jest też ilość kulek. Jest to element którym możemy skalować trudność rozgrywki, a także niwelować różnice w wieku graczy. Np. najmłodsze dziecko losuje karty ze stosu tylko z dwiema kulkami na babeczce, starsze dziecko z trzema kulkami a dorosły z czterema. Jeśli gracze zaś są w tym samym wieku mogą losować po jednej karcie z każdego przedziału, albo w ogóle w pełni losowo (wtedy ktoś może mieć łatwiej bo wylosuje same zestawy z 2 kulkami itp.).

pomysł na grę planszową domowej roboty gra dla dzieci

Wykonanie gry:

Opakowanie do gry to obklejone kolorowym papierem pudełko po dziecięcych butkach. Łyżeczki do gry to łyżeczki których używały moje córki gdy były niemowlakami. Miseczki można zrobić z modeliny lub z miarek od mleka modyfikowanego. Wystarczy obciąć im uchwyty. Miseczki można ozdobić kolorowym papierem-dla każdego gracza inny kolor. Kulki zrobiłam z modeliny, w 6 kolorach. Ulepiłam i “upiekłam” wedle zaleceń producenta mojej modeliny, w piekarniku w 105°C ok. 15-20min. 

Najwięcej pracy wymagają karty do gry przedstawiające dekorację babeczek. Jak zrobiłam karty do gry. Karty można wykonać w dowolnym programie graficznym, choćby Paint. Najpierw znalazłam w internecie grafikę babeczki. Skopiowałam ją kilkadziesiąt razy (tyle ile sztuk kart chcę mieć). Następnie obok babeczki narysowałam (za pomocą narzędzia do rysowania elips/kół kulki w 6 różnych kolorach (takich jak wybrane kolory modeliny). Na każdą babeczkę przekopiowałam sobie losowo wybrane kolory kulek, tak aby mieć równą ilość kart z 2, 3 i 4 kulkami. Karty z babeczkami wydrukowałam na zwykłym papierze i podkleiłam kartonem. Następnie wycięłam karty.

jak zrobić grę w dekorowanie babeczek

Podsumowanie z czego zrobiłam grę:

  • opakowanie z pudełka po dziecięcych butach-wieczko służy też jako obszar z którego wyławiamy kulki
  • miseczki na kulki z miarek od mleka modyfikowanego; można je też ulepić z modeliny
  • kolorowe kulki ulepione z modeliny, w 6 kolorach
  • karty ze wzorem dekoracji babeczek-wydrukowane na zwykłym papierze i podklejone kartonem
  • wąskie kolorowe łyżeczki dla niemowlaka
jak zrobić prostą grę zręcznosciową dla dzieci

Gra jest typowo zręcznościowa, ale dzięki temu że mamy wpływ na wielkość kulek i dobór łyżeczek to mogą grać w nią dzieci młodsze niż sugeruje producent oryginału (5+). Czterolatki spokojnie sobie poradzą, za to dwu-trzylatki mogą wymagać ułatwienia w postaci większej łyżeczki, albo pozwolenia im na nabieranie kulek ręką, zamiast łyżeczki.

gra w dekorowanie babeczek a la ciasteczkowy potwór diy

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply