Lekki balsam do rąk z lanoliną i granatem na wosku pszczelim. Krem nie ma w składzie maseł, w związku z czym jest dość lejący, może być umieszczony w słoiczku lub też w pojemniku z pompką czy airless. Balsam ma w składzie olej z pestek granata, olej z awokado, olej z pestek winogron, lanolinę, wosk pszczeli, hydrolat rumiankowy, mleczko pszczele, d-pantenol, ekstrakty z aloesu, jedwabiu i granata oraz hydrolat rumiankowy. Składniki kremu mają działanie nawilżające, regenerujące, łagodzące oraz uelastyczniające i zmiękczające skórę. Opis działania poszczególnych składników kremu znajduje się pod koniec wpisu.
Jest to krem z fazą wodną typu emulsja woda w oleju (w/o). Emulgatorem łączącym fazę olejową z fazą wodną jest tutaj wosk pszczeli. Ogólnie emulsje typu w/o są uważane za nieco trudniejsze do zrobienia niż bardziej popularne emulsje typu olej w wodzie (o/w) robione na rozmaitych emulgatorach. W mojej recepturze wosku pszczelego jest na tyle dużo że nie powinno być problemu ze zrobieniem kremu jeśli będziesz bardzo powoli łączyć fazy;)
Receptura na balsam do rąk z lanoliną i granatem – emulsja w/o (50g):
Faza olejowa:
- olej z pestek granata (5%) – 2,5g
- olej z awokado (20%) – 10g
- olej z pestek winogron (15%) – 7,5g
- olej Moringa (5%) – 2,5g
- lanolina (10%) – 5g
- wosk pszczeli – emulgator (10%) – 5g
Faza wodna:
- hydrolat rumiankowy (16%) – 8g
- mleczko pszczele (4%) – 2g
- d-pantenol (3%) – 1,5g
- ekstrakt z aloesu 10-krotnie zatężony (4%) – 2g
- ekstrakt z jedwabiu (5%) – 2,5g
3 faza:
- ekstrakt CO2 z nasion granata (2,5%) – 1,25g
- konserwant DHA BA [Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol] (0,5%) – 0,25g (ok.6 kropli)
- olejki eteryczne – kilkanaście kropli: słodka pomarańcza, bergamota i imbir.
Używam tylko nierafinowanych maseł i olei, ponieważ nie zostały one poddane dodatkowemu oczyszczaniu – a zatem zachowały swój naturalny kolor, zapach jak i substancje czynne – takie jak wolne kwasy tłuszczowe i witaminy. Składniki kremu możesz kupić w sklepie z surowcami kosmetycznymi np. Ecospa czy ZróbSobieKrem.
Zacznij od zagotowania wody w czajniku i wyparzenia wszystkich przedmiotów których będziesz używać – czyli: ze 3 łyżki stołowe, dwie szklane bagietki (jeśli masz), słoiczek/butelkę na gotowy wyrób (50ml), końcówkę miksera/blendera, której użyjesz oraz dwie szklane zlewki (lub miseczki). Odstaw przedmioty do wyschnięcia.
Następnie odważ składniki fazy olejowej w pierwszej zlewce (miseczce) i składniki fazy wodnej w drugiej zlewce (miseczce).
Przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do garnka. Wstaw do gorącej kąpieli zlewkę z tłuszczami i mieszaj aż do rozpuszczenia wszystkich składników. Gdy składniki będą już prawie roztopione włóż też zlewkę z fazą wodną (wkładamy ją pod koniec aby hydrolat za bardzo nie odparował).
Gdy wszystkie składniki się rozpuszczą, wyjmij zlewki z kąpieli wodnej, zacznij miksować fazę olejową i dolewać do niej bardzo powoli i bardzo małymi porcjami fazę wodną. To ważne – w kremach, emulsjach w/o woda w oleju – wodę dodajemy do oleju!
Gdy już przelejesz całą fazę wodną do olejowej, a mieszanka (zlewka będzie chłodna) przestygnie (do temperatury pokojowej) przestań miksować i dodaj 3 fazę czyli konserwant, ekstrakt i olejki eteryczne oraz chwilę zmiksuj. Gotowy krem przełóż do słoiczka – w nim jeszcze trochę zgęstnieje/stwardnieje.
Olej z pestek granata – gęsty, intensywnie nawilża, zmiękcza skórę, wygładza, chroni, regeneruje, łagodzi podrażnienia, zwiększa elastyczność skóry, likwiduje uczucie napięcia skóry, ma działanie przeciwzapalne, powstrzymuje procesy starzenia się skóry,zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników, stosować do 5%.
Olej Moringa – dobrze się rozprowadza, zmiękcza, oczyszcza, wygładza skórę i zmarszczki, reguluje wydzialanie sebum, przeciwutleniacz, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, regenerująco. Bardzo łatwo łączy się z olejkami eterycznymi – wiąże lotne zapachy.
Olej z pestek winogron – uelastycznia, wygładza skórę, zapobiega utracie wody, ma działanie przeciwbakteryjne, spowalnia procesy starzenia się skóry. Łatwo się wchłania. Zawiera dużą ilość witaminy E, a także beta-karoten, witaminy C i D.
Olej z avocado – bogaty w witaminy A, B, E, H, K, PP, F, ma działanie łagodzące, nawilżające, regenerujące, przeciwzapalne, pomocny w leczeniu łuszczycy i egzemy, chroni przed promieniami UV, polecany do skóry suchej i dojrzałej.
Wosk pszczeli – zawiera witaminy, mikroelementy, uelastycznia i zmiękcza skórę.
Lanolina – dobrze przenika w głąb skóry, reguluje gospodarkę wodną, zmiękcza naskórek oraz zmniejsza szorstkość skóry.
Hydrolat rumiankowy – ma działanie przeciwzapalne, łagodzące, nawilżające.
75% D-Pantenol – w roztworze wodnym. Jest prowitaminą B5, ma działanie łagodzące i nawilżające skórę. Osłabia zaczerwienienia i łuszczenie się skóry. Rozpuszczalny w wodzie. 1-5%.
Mleczko pszczele – (w glicerynie) regeneruje, wspomaga gojenie, redukuje podrażnienia, nawilża, wygładza, jest dobrym przeciwutleniaczem, zawiera witaminy: B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotemowy), B6 (pirydoksyna), B9 (kwas foliowy), C, H (biotyna). Rozpuszczalne w wodzie. Do 5%.
Ekstrakt z aloesu – ma działanie ściągające, utrzymujące wilgoć, odkażające, wygładza, ujędrnia, łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę. (10-krotny do 10%) Dodawać do wody.
Ekstrakt z jedwabiu – zapobiega wysuszaniu skóry, tworzy film ochronny na powierzchni skóry, wygładza. Stosowany do włosów: regeneruje, wygładza, nadaje miękkości i połysku, ułatwia modelowanie włosów, rozczesywanie.
Ekstrakt CO2 z nasion granatu – zapobiega starzeniu się skóry, uelastycznia, regeneruje, wspomaga ochronę przeciwsłoneczną, poprawia kondycję naczyń krwionośnych, działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie. Polecany do cery naczyniowej, wrażliwej i alergicznej, dojrzałej i suchej. 1-15%.